Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie IMGW. W niedzielę silne burze z porywistym wiatrem i gradem w woj. śląskim. Możliwe podtopienia

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Gwałtowna burza przeszła i spowodowała podtopienia
Gwałtowna burza przeszła i spowodowała podtopienia Szymczak Krzysztof/Polska Press
Silne burze zbliżają się do woj. śląskiego. IMiGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa śląskiego. Dziś, tj. 19 lipca, należy z rozwagą planować spacery i niedzielne wyjazdy. Wiatr w porywach może osiągnąć 90 km/h. Możliwe podtopienia.

Uwaga! Dziś możliwe burze z gradem w woj. śląskim

Z samego rana w niedzielę, 19 lipca, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia, które dotyczy całego województwa śląskiego.

- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad - informuje IMGW.

Możliwe są miejscowe podtopienia, bo niewykluczony jest deszcz nawalny, czyli oberwania chmury.

To oznacza, że należy z rozwagą planować niedzielne spacery lub wyjazdy.

Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych warunków atmosferycznych wynosi 80 proc. Według IMGW burze z gradem mogą rozpocząć się o godz. 12 i występować do końca dnia oraz nocą.

Ostrzeżenie IMGW dotyczy w sumie sześciu województw na południu i południowym-wschodzie Polski. To woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz część woj. mazowieckiego i lubelskiego.

Łowcy burz ostrzegają

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Ostatni dzień tygodnia zapowiada się słoneczny i gorący w całym kraju. Nadal będziemy znajdować się w obszarze obniżonego ciśnienia z powietrzem pochodzenia polarnomorskiego. Na zachodzie wystąpi zbieżność wiatrów z nagromadzeniem wilgoci, która powoli będzie zmierzać w kierunku wschodnim. Lokalna konwergencja pojawi się również częściowo na południowym-wschodzie. W tych rejonach przewidujemy wystąpienie przelotnych opadów deszczu oraz burz, które miejscami mogą być gwałtowne. Nad resztą Polski również pojawią się komórki burzowe jednak nie będą aż tak intensywne.

Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia oraz możliwością burz

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz, które mogą już powstawać od godzin południowych i trwać do późnych godzin nocnych. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 800 – 1500 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Z uwagi na brak warunków kinematycznych, komórki burzowe będą przemieszczać się wolno. Dzięki zbieżności wiatru w dolnych warstwach troposfery, burze mogą przybierać większe struktury. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą nawalne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, lokalnie nawet więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm.

Obszar objęty możliwością burz

Ten obszar będzie ograniczony pod względem burz. Zbyt suche powietrze w wyższych warstwach troposfery skutecznie zahamuje rozwój konwekcji. Jednak chwiejność termodynamiczna też będzie spora, CAPE (200 – 1000 J.kg), Lifted Index spadnie do -3°C. Również spodziewana jest duża wodność atmosfery wynosząca około 30 mm. Nie wykluczone są izolowane komórki burzowe, które mogą generować silne porywy wiatru, miejscami dochodzące do 80 – 90 km/h. Spodziewane są również opady gradu o średnicy do 2 cm.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera