Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie IMiGW: nad Śląskiem znów mogą przejść gwałtowne burze. Prognoza na wtorek, 30 lipca WIDEO + ZDJĘCIA

MP
Uwaga na burze w Śląskiem
Uwaga na burze w Śląskiem Pixabay
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na dziś, 30 lipca, dwa ostrzeżenia dla województwa śląskiego. Jeden dotyczy burz z opadami gradu, drugi - związany z intensywnymi opadami - gwałtownego wzrostu poziomu stany wody w rzekach, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich oraz w obszarach silnie zurbanizowanych.

IMiGW prognozuje w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże.

Wystąpią burze z przelotnymi opadami deszczu i gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, a na południu do 40 mm, lokalnie 60 mm.

Zobaczcie zdjęcia:

Temperatura maksymalna od 25°C na Suwalszczyźnie do 31°C w Wielkopolsce, chłodniej na Pomorzu od 21°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny, jedynie na Suwalszczyźnie północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Oby nie powtórzył się sobotni scenariusz:
Zalane Katowice. Ulewa na Śląsku i w Zagłębiu. Potężna burza z gradem

Zalane Katowice. Ulewa na Śląsku i w Zagłębiu. Potężna burza...

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, w pierwszej połowie nocy wystąpią także burze i miejscami grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm, w województwach południowo-wschodnich do 30 mm. Temperatura minimalna od 15°C do 19°C, chłodniej na Warmii, Mazurach i Podlasiu od 12°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Burza w Katowicach i Sosnowcu. Zalane drogi, samochody i dom...

Jutro, 31 lipca, w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. W województwach zachodnich i południowych wystąpią burze z opadami deszczu i gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 35 mm. Na pozostałym obszarze możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 22°C, 24°C w województwach północnych do 28°C na południu; tylko nad morzem i na Suwalszczyźnie chłodniej, około 20°C, 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni, jedynie na południu kraju północny i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.

Przed gwałtownymi zmianami pogody ostrzegają też Polscy Łowcy Burz:

Polscy Łowcy Burz opublikowali prognozę konwekcyjną dla Polski na dzień 30.07.2019 i na noc 30/31.07.2019. Oto ona

„STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej, południowo-wschodniej, południowej , południowo-zachodniej i częściowo centralnej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ze względu na silny wiatr i opad gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.07.2019 i na noc 30/31.07.2019
We wtorek Polska będzie w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z płytkim niżem znad Ukrainy. Oś zatoki będzie ułożona prawie równoleżnikowo, a w jej centrum znajdzie się chłodny front atmosferyczny przemieszczający się z północy na południe. Jego zachodnia część będzie lekko „wychylona” w kierunku północno-zachodnim.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Burze będą tworzyć się w umiarkowanej, miejscami umiarkowanie wysokiej energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie rzędu 1000-1800 J/kg. Największe wartości spodziewane są na południowym-wschodzie. Dodatkowo troposfera będzie mocno uwodniona, maksymalnie PW wyniesie 40-50 mm. Warunki kinematyczne będą słabe, jedynie na północnym-wschodzie DLS wzrośnie ponad 15 m/s, natomiast na Pogórzu Karpackim skrętność wiatru z dolnego kilometra ma wynieść około 10 m/s.

Burze powinny powstawać już od godzin przedpołudniowych w formie komórek stacjonarnych (wolno się przemieszczających). Towarzyszyć im będzie przede wszystkim intensywny opad deszczu do 30-50 mm w trakcie trwania zjawiska, grad do 2 cm oraz silny wiatr w porywach do około 70-90 km/h.

Nie przegapcie

W rejonie Podlasia, wschodniej części Mazowsza oraz północnej Lubelszczyzny ze względu na podwyższone parametry kinematyczne burze mogą łączyć się w większe struktury wielokomórkowe, a także superkomórki burzowe. Na tym obszarze, w szczególności porywy wiatru oraz wielkość gradzin może przekraczać wartości prognozowane.

Dodatkowo ze względu na obecność dolnotroposferycznej zbieżności wiatru, podwyższonych wartości ścinania wiatru 0-1 km (LLS) oraz niskiego poziomu kondensacji na przedpolu Karpat nie można wykluczyć powstania trąby powietrznej jednak prawdopodobieństwo jej pojawienia jest niewielkie – modele numeryczne w ogóle nie widzą takiej możliwości dla Polski. Burze będą przemieszczać się (niektóre bardzo wolno lub wcale) w kierunku południowo-wschodnim i zaczną zanikać w godzinach wieczornych i nocnych".

Zobaczcie koniecznie

Katastrofalna burza na Śląsku i Zagłębiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo