Ostrzeżenie powodziowe dla Wrocławia, wody wciąż przybywa (ZDJĘCIA)

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Zalana droga Nowolesie-Kazanów pod Strzelinem. Rzeka Oława wystąpiła z brzegów! Portal Strzelin 998
Sytuacja na dolnośląskich rzekach pogarsza się z godziny na godzinę. Woda ciągle się podnosi, a w wielu miejscach deszcz nie przestaje podać. We wtorek wieczorem stan alarmowy był przekroczony na Dolnym Śląsku na dwóch wodowskazach w Kotlinie Kłodzkiej, na rzekach Nysa Kłodzka i Biała Lądecka. W środę miejsc gdzie przekroczony jest stan alarmowy było już 30. W rejonie Rogowa Sobóckiego pod Wrocławiem rzeka Czarna Woda przerwała wał przeciwpowodziowy. Strażacy układali worki z piaskiem. W czwartek wciąż podnosił się poziom Odry w Oławie i we Wrocławiu. W Oławie jest już przekroczony stan alarmowy, we Wrocławiu - ostrzegawczy. Dla Dolnego Śląska - w tym Wrocławia - obowiązuje 2. i 3. stopień alarmu hydrologicznego.

Sytuacja na rzekach zaczęła się komplikować we wtorek po południu, gdy rozpoczęły się intensywne opady deszczu w niemal całej Polsce. Na Dolnym Śląsku w wielu miejscach rzeki i tak miały wysoki poziom z powodu wcześniejszych opadów. Bardzo mocno zaczęły przybierać rzeki w Kotlinie Kłodzkiej. Na Białej Lądeckiej oraz Nysie Kłodzkiej woda podnosiła się w tempie kilkunastu, a nawet 20 cm na godzinę.

Niewesoło było również w górnym biegu Odry, przy granicy z Czechami oraz w samych Czechach poziom rzeki podnosił się bardzo gwałtownie. W środowe popołudnie strażacy walczyli z licznymi podtopieniami na Opolszczyźnie.

Dla wielu rejonów Dolnego Śląska IMGW ogłosiło II i III stan alarmu hydrologicznego - wezbranie rzek z przekroczeniem stanów alarmowych.

Stan rzek na Dolnym Śląsku i na południu Polski - Relacja na żywo, czwartek 15 października

Czwartek, godz. 10.00

Rośnie poziom Odry we Wrocławiu i Oławie. W Oławie o godz. 9.40 Odra miała już 578 cm, to 18 cm powyżej stanu alarmowego. Jeszcze dziś rzeka może tutaj podnieść się do 600 cm, a w sobotę - do 654 cm. Dla porównania, podczas powodzi w 1997 roku woda w Oławie sięgała 766 cm, a w roku 2010 - 765 cm. W Trestnie na granicy Wrocławia Odra ma 390 cm - o 10 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Stan alarmowy to 450 cm. - : Na rzece Odrze, na odcinku od Oławy do Głogowa będzie występowała tendencja wzrostu stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych i lokalnie ostrzegawczych - informuje Leszek Jelonek z IMGW. Dla Wrocławia i okolic wydano alarm hydrologiczny drugiego i trzeciego stopnia. Obowiązuje na razie do piątku. Przekroczone są także stany alarmowe na rzece Oławie.

Czy ulewa, czy większy deszcz... Te miejsca we Wrocławiu ciągle zalewa

Środa, godz. 20.15

40 żołnierzy z 16 Dolnośląskiej Brygady OT wraz z podchorążymi z Akademii Wojsk Lądowych wspierało strażaków i mieszkańców gminy Dzierżoniów, gdzie na skutek obfitych opadów deszczu woda z lokalnych potoków zalała domostwa.
Na wysokości miejscowości Mościska 20 żołnierzy wspierało działania strażaków zabezpieczając wały przeciwpowodziowe, układając worki z piaskiem wzdłuż rzeki Pilawy. Kolejnych 20 żołnierzy zabezpiecza domostwa w miejscowości Włóki, gdzie z brzegów wystąpił Gniły Potok.

Środa, godz. 15.15

Woda zalała część parku na Brochowie. Jej nadmiar nie zmieścił się w stawie i rozlał na tereny zielone i alejki spacerowe.

Woda, która nie zmieściła się w stawku, zalała park na Brochowie
Woda, która nie zmieściła się w stawku, zalała park na Brochowie Mateusz Lech

Więcej zdjęć:

Środa, godz. 14.30

Przed południem rozpoczął się zwiększony zrzut wody na tamie w Zagórzu Śląskim. Z pewnością spowoduje to podniesienie i tak wysokiego już stanu wody w Bystrzycy. Na Bystrzycy w Kraskowie - poniżej Zalewu w Zagórzu Śląskim a przed Zalewem Mietkowskim, stan wody o ponad 40 cm przekracza już stan alarmowy.

Ostrzeżenie powodziowe dla Wrocławia, wody wciąż przybywa (ZDJĘCIA)

Środa, godz. 14.00

W 30 miejscach na Dolnym Śląsku rzeki przekroczyły już stan alarmowy. W kolejnych 19 przekroczony jest stan ostrzegawczy.

Środa, godz. 13.45

Gmina Kąty Wrocławskie zdecydowała o zamknięciu mostu na rzece Strzegomce pomiędzy miejscowościami: Kozłów i Pełcznica. Na razie do czwartku do południa. Objazd wyznaczono drogami lokalnymi przez ul. Okrzei w Kątach Wrocławskich lub przez Nową Wieś Kącką.

Środa, godz. 13.40

Tak wyglądają zalane okolice Świerzawy - Nowy Kościół

Środa, godz. 13.00

Gazeta Ślężańska prowadziła transmisję na żywo z miejsca, gdzie rzeka Czarna Woda przerwała wał przeciwpowodziowy między Sobótką a Rogowem Sobóckim:

Środa, godz. 12.45

Straż pożarna: W ciągu ostatnich 12 godzin zanotowaliśmy ponad 130 interwencji związanych z podtopieniami, wysokimi stanami rzek i ulewnym deszczem na Dolnym Śląsku.

Środa, godz. 12.35

Starosta oławski: Możliwe lokalne podtopienia, będą fale wezbraniowe na Odrze i Oławie.Oto pełny komunikat starosty Zdzisława Brezdenia dotyczący sytuacji hydrologicznej w powiecie oławskim:
W związku z intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w ostatnich dniach na obszarze południowej Polski, przez teren powiatu oławskiego na rzece Odra i Oława przemieszczają się fale wezbraniowe. W dniu 14 października 2020 r. na wodowskazie - Oława most, odnotowano stan rzeki Odra na poziomie 5,28 m z tendencją wzrostową, a na rzece Oława 1,83 m, również z tendencją wzrostową, która utrzyma się w ciągu dzisiejszego dnia. Prognozy meteorologiczne na najbliższe dni nie przewidują niebezpiecznych zjawisk pogodowych, jednakże możliwe są lokalne podtopienia.

Środa, godz. 12.20

Portal Strzelin 998 informuje o kolejnych utrudnieniach w rejonie Strzelina: Zalana droga Nowolesie-Kazanów. Rzeka Oława wystąpiła z brzegów rozlewając się na pola. Woda przelewa się też przez drogę.

Zalana droga Nowolesie-Kazanów pod Strzelinem. Rzeka Oława wystąpiła z brzegów!
Zalana droga Nowolesie-Kazanów pod Strzelinem. Rzeka Oława wystąpiła z brzegów! Portal Strzelin 998

Środa, godz. 12.00

Woda rozerwała wał przeciwpowodziowy w rejonie Rogowa Sobóckiego! Przepływa tam rzeka Czarna Woda, której poziom podnosił się z godziny na godzinę, aż powstała wyrwa w wale. Na miejscu pracuje 5 zastępów strażaków, którzy układają worki z piaskiem, by zapobiec rozlewaniu się wody na okoliczne łąki i pola. Na szczęście odległość od zabudowań jest w tym miejscu spora i nie ma bezpośredniego zagrożenia dla domostw.

Czarna Woda pod Rogowem Sobóckim. Tutaj w środę przed południem woda przerwała wał przeciwpowodziowy
Czarna Woda pod Rogowem Sobóckim. Tutaj w środę przed południem woda przerwała wał przeciwpowodziowy Ochotnicza Straż Pożarna w Rogowie Sobóckim

Środa, godz. 11.30

Ciężka sytuacja na rzekach w Jaworze, a także w gminie Przeworno pod Strzelinem. W miejscowości Sarby woda zalała lokalną drogę.

Ostrzeżenie powodziowe dla Wrocławia, wody wciąż przybywa (ZDJĘCIA)
Strzelin 998

Środa, godz. 10.45

Aktualnie stany alarmowe przekroczone są już na rzekach w 24 miejscach na Dolnym Śląsku.

Środa, godz. 10.15

Zalania posesji i garaży we Wrocławiu. Na Popowicach powstał "zbiornik retencyjny"... Zobacz poniżej:

Wrocław. Deszcz zalewa podwórka i piwnice. Kiedy przestanie padać?

Środa, godz. 9.45

Z najnowszych informacji wynika, że stany alarmowe przekroczono już na rzekach w 20 miejscach na Dolnym Śląsku. W kolejnych kilkunastu woda jest powyżej stanów ostrzegawczych i w najbliższych godzinach może się zbliżyć do alarmowych.

Środa, godz. 9.30

IMGW ostrzega, że przed nami kolejny dzień z opadami! Lokalnie może spaść nawet 90 litrów na metr kwadratowy. Sytuacja jest nietypowa jak na październik. Są miejsca, gdzie spadnie tyle deszczu, ile powinno się pojawić przez cały miesiąc!

Środa, godz. 9.00

Bardzo wysoki poziom wód w rzekach gminy Sobótka i Marcinowice. Woda rozlewa się na łąki i pola:

Bardzo wysoki poziom rzeki Czarna Woda w okolicach Sobótki
Bardzo wysoki poziom rzeki Czarna Woda w okolicach Sobótki OSP Sobótka Zachodnia

Więcej zdjęć - kliknij poniżej:

Środa, godz. 8.30

Rzeki rozlewają się na pola i drogi w powiecie strzelińskim. - Najgorzej jest na rzece Krynka - informuje Strzelin 998 i dodaje, że w Karnkowie (gmina Przeworno) woda zaczyna podchodzić do gospodarstw, wezwano straż pożarną.

Środa, godz. 8.15

W Oławie po ulewnych deszczach trwa pompowanie wody przy ulicy Rybackiej. Droga została zamknięta. Sytuacja na samej Odrze pogarsza się. O godz. 8 poziom rzeki w punkcie pomiarowym na moście wyniósł 527 centymetrów. To oznacza, że przekroczono stan ostrzegawczy, który wynosi tutaj 500 cm, ale rzeka jest poniżej stanu alarmowego - 560 cm. Jednak w obecnej sytuacji jest niemal pewne, że ten stan zostanie przekroczony w najbliższych dniach, gdy do Odry spłynie woda z lewobrzeżnych, górskich dopływów, a dodatkowo pojawi się fala, która utworzyła się w górnym biegu.

Ulica Rybacka w Oławie pod wodą
Ulica Rybacka w Oławie pod wodą Oława24.pl

Środa, godz. 7.50

Na niektórych wodowskazach na Dolnym Śląsku stany alarmowe przekroczone o blisko metr!

Środa, godz. 7.40

JELENIA GÓRA OGŁASZA POGOTOWIE PRZECIWPOWODZIOWE NA TERENIE MIASTA

Środa, godz. 7.20

Straż pożarna notuje coraz więcej wyjazdów związanych z podtopieniami. Tutaj OSP Prusice informuje o akcjach w gminie Świerzawa

Środa, godz. 7.00

W ciągu nocy sytuacja na dolnośląskich rzekach bardzo się pogorszyła. Stany alarmowe są przekroczone na rzekach aż w 18 miejscach, a ostrzegawcze na 16 wodowskazach w regionie.

Środa, godz. 6.30

KŁODZKO OGŁOSIŁO POGOTOWIE PRZECIWPOWODZIOWE

Wtorek, godz. 22.30

Na Dolnym Śląsku stan alarmowy przekroczony jest w dwóch miejscach na rzekach w Kotlinie Kłodzkiej. W 4 kolejnych lokalizacjach przekroczony stany ostrzegawcze. Chodzi o rzeki: Biała Lądecka i Nysa Kłodzka (alarmowy) oraz Pełcznica, Ślęza i również Biała Lądecka (stany ostrzegawcze).

Zaostrzenie restrykcji. Cała Polska w strefie czerwonej

Wideo

Materiał oryginalny: Ostrzeżenie powodziowe dla Wrocławia, wody wciąż przybywa (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Aktualne stany rzek w Polsce - woda opada

Wszystkie niezbędne informacje na temat aktualnego poziomu wody w rzekach w Polsce możemy śledzić na bieżąco na stronie Krajowego Instytutu Meteorologii. Tam pojawiają się najnowsze informacje o rzekach z przekroczonymi stanami ostrzegawczymi lub alarmowymi na terenie kraju. W przypadku gdy żadna z rzek nie przekracza stanu ostrzegawczego, otrzymamy komunikat: Aktualnie brak rzek z przekroczonymi stanami ostrzegawczymi lub alarmowymi.

Aktualny poziom wód w rzekach w Polsce sprawdzimy na stronach:

https://hydro.imgw.pl/#map/19.5,51.5,7,true,true,0

http://instytutmeteo.pl/aktualne-stany-rzek-w-polsce

https://meteo.imgw.pl/dyn/?oshyd=true

https://meteo.imgw.pl/?model=alaro

G
Gość

RYNEK PRACY. Kto będzie usuwał szkody popowodziowe? Niespełna 2 procent wszystkich inżynierów budownictwa w kraju stanowią specjaliści z branży wodno-melioracyjnej. W Małopolsce jest ich - proporcjonalnie - nieco więcej - 2,44 proc., co oznacza dokładnie 350 fachowców: inżynierów i techników z uprawnieniami w tej dziedzinie. Jak na region, w którym jest tak dużo bystrych i nieprzewidywalnych potoków górskich, region, w którym swoje górne (zawsze trudniejsze do ujarzmienia niż dolne) biegi mają wielkie rzeki - to stanowczo za mało. Inżynierowie budownictwa wodnego stają się branżą coraz bardziej niszową. A młode kadry nie garną się do zawodu. Z polskich uczelni znikły popularne niegdyś kierunki: budownictwo wodne i regulacja rzek czy melioracje wodne. Wydziały budownictwa wodnego funkcjonują już tylko na północy kraju (Politechniki Gdańska i Szczecińska) i kształcą specjalistów od budownictwa portowego i morskiego. Na pozostałych uczelniach technicznych mamy za to wysyp inżynierii i ochrony środowiska. Starsi fachowcy nie mają wątpliwości: to zasługa nacisku ekologów. "Inżynieria środowiska" brzmi ładnie, można powiedzieć: ekologicznie, a jeszcze lepiej brzmi "ochrona środowiska". Czy absolwenci tych kierunków będą jednak umieli uchronić nas przed powodzią?

G
Gość

Zbiornik Racibórz Dolny jest napełniany. To chrzest bojowy polderu na Odrze

https://nto.pl/zbiornik-raciborz-dolny-jest-napelniany-to-chrzest-bojowy-polderu-na-odrze/ar/c1-15234490

G
Gość
14 października, 18:21, Gość:

Widać, że wójtowie gmin nie zabiegają o zabezpieczanie swoich terenów przed wylewami rzek - zwłaszcza górskich wg Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego, może potrzebne sa dla nich wytyczne i przypomnienie w zakresie obowiązków.

https://www.kzgw.gov.pl/index.php/pl/materialy-informacyjne/mapy-zagrozenia-powodziowego-i-mapy-ryzyka-powodziowego

https://imgw.isok.gov.pl/imap_imgw/

G
Gość

Widać, że wójtowie gmin nie zabiegają o zabezpieczanie swoich terenów przed wylewami rzek - zwłaszcza górskich wg Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego, może potrzebne sa dla nich wytyczne i przypomnienie w zakresie obowiązków.

https://www.kzgw.gov.pl/index.php/pl/materialy-informacyjne/mapy-zagrozenia-powodziowego-i-mapy-ryzyka-powodziowego

G
Gosc

Chwalmy Jarosława, mogło nas całkowicie zalać a nie zalało, nasz naczelnik wymodlił i jest ok, niech nam żyje nasz marszałek i wszystkie menty jego.

G
Gość

Cóż począć, ogłoszono przecież suszę. Nic pan nie zrobisz.

G
Gość
14 października, 08:01, stoik:

Co napisze autor Jerzy Wójcik jak sytuacja będzie na prawdę zła ?. Ja już boję się !!! Ten deszcz jest potrzebny i po co siać panikę !!!.

No, że ,,bendzie,, koniec świata !. On wierszówkę tez dostanie, zależy ile ,,bendzie,, miała stron?. Niemcy płacą.

G
Gość

Niemcy magazynują energię elektryczną w Szwecji i Norwegii:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:DTt434_8N0YJ:www.tew.pl/downloads/2015/magazynowanie-energii-goracy-problem.doc

G
Gość

https://doba.pl/dkl/artykul/rzgw-wydal-komunikat-dot-budowy-nowych-zbiornikow-w-kotlinie-klodzkiej/19419/15

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał komunikat w sprawie budowy nowych zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej. Poniżej publikujemy jego treść.

G
Gość

https://portalkomunalny.pl/kotlina-klodzka-kontrowersje-wokol-budowy-zbiornikow-retencyjnych-391415/

Mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej obawiają się wysiedleń z powodu budowy zbiorników retencyjnych. Wody Polskie zapewniają, że nic nie jest przesądzone.

G
Gość

Przedstawiam problem wody powodziowej, do nawadniania i przy okazji jako magazyny energii elektrycznej z OZE ( z wiatraków i solarów)

Kiedy zaczniemy szanować wodę i budować zbiorniki ?

Mieliśmy budować 49 zbiorników na dopływach do Odry - decyzja po powodzi w 1997r.

Kiedy powrócimy do deklaracji Rządu i ODGW - zwłaszcza po powodzi 1997 - o konieczności realizacji budowy 49 zbiorników wodnych na dopływach do Odry. Zgodnie z planami Niemieckimi po wielkich powodziach w 1903 i 1905 r i w ich efekcie wybudowano nowoczesny system zabezpieczający – do 1920 powstał wrocławski węzeł wodny, złożony z kanałów przeciwpowodziowych, 93 km wałów, 11 jazów oraz 10 śluz żeglugowych, mogący poradzić sobie z wodą o przepływie 2200–2400 m³/s (626 cm). System ten sprawdził się podczas powodzi w latach 1975 i 1985, jednak nie uwzględniał kumulacji fal z więcej niż jednej rzeki 3600 m³/s. Niemcy planowali wybudowanie 49 zbiorników na dopływach do rzeki Odry. Pomysł został podchwycony po powodzi w 1997. Ale pozostało na planach. Więc zagrożenie .

Zbiorniki będą gromadzić wodę pitną a szczytowo pompowe - powinny głównie współpracować z elektrowniami wiatrowymi , poza nimi z elektrowniami zawodowymi np Turów i Opole ( w nocnym dołku energetycznym).

Przykład niedokończonej elektrowni na Bystrzycy w Młotach

G
Gość
14 października, 08:01, stoik:

Co napisze autor Jerzy Wójcik jak sytuacja będzie na prawdę zła ?. Ja już boję się !!! Ten deszcz jest potrzebny i po co siać panikę !!!.

Co z tego, jak woda spływa z pól na drogi i domy. O drenażu i melioracji już nikt nie pamięta.

G
Gość

Co by tu jeszcze zabetonować?

G
Gość

I mamy okazję zobaczyć kolejny raz jak wygląda Polska gospodarka wodna a właściwie to jej brak.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3