Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie przed burzami w woj. śląskim 17.06.2017 Grad i porywisty wiatr

PSZ
Burza 2017: Dzisiaj obowiązuje ostrzeżenie przed burzami
Burza 2017: Dzisiaj obowiązuje ostrzeżenie przed burzami Piotr Ciastek
Ostrzeżenie przed burzami na terenie woj. śląskiego. Na dziś ponownie zapowiadane są burze. Według ostrzeżeń meteorologicznych najgorzej ma być pomiędzy godz. 12 a 18. Wczoraj oraz w nocy w związku z niekorzystnymi warunkami śląscy strażacy interweniowali 130 razy.

Ostrzeżenie przed burzami

W piątek największe szkody spowodowane silnymi opadami były w Chorzowie na ul. Wiejskiej. Podczas burzy, silny wiatr zerwał z dachu budynku około 150 m2 poszycia dachowego. Ponadto dwa mieszkania zostały kompletnie zalane. Na szczęście w czasie burzy nic nikomu się nie stało.

Jeszcze wczoraj na terenie pow. wodzisławskiego, bielskiego, będzińskiego i częstochowskiego występowały braki w dostawie energii elektrycznej do ok. 2500 odbiorców. Według stanu na godz. 6 rano w sobotę łącznie pozostawało około 329 odbiorców pozbawionych dostaw energii elektrycznej w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej oraz gm. Istebna. W dalszym ciągu trwa usuwanie awarii sieci przesyłowych.

Gradobicie w Myszkowie

W Myszkowie spadł grad ZDJĘCIA

Łowcy Burz ostrzegają przed burzami

W ciągu dnia nad Polską przemieszczać się będzie zatoka niskiego ciścienia, wraz z chłodnym frontem atmosferycznym, za którym napłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Popołudniu nad nasz kraj wkroczy niż górny. Najwięcej burz pojawi się bezpośrednio w strefie frontowej, a także na zachodzie kraju, w chłodnej masie powietrza.

Głównym czynnikiem sprzyjającym konwekcji będzie oś zatoki niskiego ciśnienia, a także chłodny front atmosferyczny, który paradoksalnie, za sprawą dużego zachmurzenia powstałego podczas burz z dnia poprzedniego, może utrudnić rozwój chmur kłębiastych. Pomimo tego, modele numeryczne sugerują wystąpienie chwiejności atmosferycznej CAPE 500-1500 J/kg. Silniejszy poziomy przepływ powietrza spowoduje wystąpienie podwyższonych wartości parametrów kinematycznych (DLS 10-15 km/s, LLS < 10 m/s). Całkowita wodność troposfery wyniesie 28-35 mm.

Modele numeryczne (GFS, WRF i UM) zgodnie przwidują wystąpienie najintensywniejszych opadów burzowych w południowej i południowo-wschodniej części kraju. Powstałe burze będą miały tendencję do łączenia się w bardziej zorganizowanie struktury, dlatego nie wyklucza się powstania układu MCS, na drodze którego należy spodziewać się przede wszystkim intensywnych opadów deszczu do 30 mm, a w mniejszym stopniu silnych porywów wiatru do 80 km/h i opadów gradu do 2 cm średnicy. Istnieje także pewne prawdopodobieństwo wystąpienia superkomórki burzowej, która byłaby zdolna wygenerować grad dochodzący do 3 cm średnicy, a także silne porywy wiatru. Ze względu na podwyższony przepływ powietrza w dolnej troposferze, nie można wykluczyć powstania trąby powietrznej, jednak ryzyko wystąpienia tego typu zjawiska jest marginalne. Największa intensywność konwekcji spodziewana jest na godziny popołudniowe. Burze będą przemieszczać się z zachodu na wschód, z odchyleniem na południowy-wschód.

Ze względu na prognozowane zachmurzenie, i niewielki gradient pionowy temperatury w środkowej troposferze, siła zjawisk konwekcyjnych może okazać się znacznie mniejsza, niż sugerują modele numeryczne, jednak obecne wyliczenia nie mogą być zignorowane, dlatego 1 stopień zagrożenia został wydany dla tego regionu

Burze i ulewy przeszły przez śląskie. Zalane, nieprzejezdne ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!