Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędności w Sosnowcu. Prezydent Chęciński: „W mieście nie ma już za bardzo na czym oszczędzać"

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Adam Tobojka
Coraz częstszym tematem społecznej dyskusji są oszczędności, których podjąć się będą musiały samorządy. Stale rosnące ceny energii elektrycznej i ciepła sprawiają, a także zmiany w rozliczaniu podatków dochodowych, przez które do kas miejskich wpływa mniej, niż w latach ubiegłych środków, sprawia, że wiele z gmin województwa śląskiego szuka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy poprzez ograniczenie działania instytucji miejskich. Jak wygląda sytuacja w Sosnowcu?

O to, jakie oszczędności planuje sosnowiecki samorząd, zapytaliśmy prezydenta miasta, Arkadiusza Chęcińskiego.

- Trudno jest już szukać kolejnych możliwości oszczędzania, biorąc po uwagę to, jak wiele już w tym zakresie uczyniliśmy – mówi prezydent Chęciński. - Od dłuższego czasu podejmujemy działania, które mają na celu wprowadzenie oszczędności. W instytucjach miejskich wymieniliśmy żarówki na ledowe, wydajniejsze i oszczędniejsze. Od dłuższego czasu przeprowadzamy termomodernizację obiektów oświaty, w najbliższym czasie rozpisane zostaną kolejne przetargi na remonty szkół, które zwiększą izolację cieplną. Jedyne, co możemy zrobić, to pracujemy nad kolejną fotowoltaiką, by w naszych placówkach miejskich i oświatowych było jej jak najwięcej.

Nie oznacza to, że miasto nie podejmuje środków doraźnych, mających na celu oszczędności. W godzinach wieczorno-nocnych przyciemniane jest oświetlenie miejskie, wcześniej wyłączono fontanny miejskie. Krócej będzie świeciła także świąteczna iluminacja, tradycyjnie przystrajająca centrum miasta w okresie Bożego Narodzenia.

Jednocześnie prezydent miasta poinformował, że w przeciwieństwie do takich gmin jak Lubliniec, na chwilę obecną w Sosnowcu nie zostanie zawieszone działanie miejskich ośrodków sportowych, takich jak baseny.

- W tym całym nieszczęściu jesteśmy w o tyle dobrym położeniu, że zarówno placówki miejskie, jak i samo miasto uczestniczy w wspólnym programie zakupu energii elektrycznej w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ta cena – wysoka, w stosunku do tego, co było kiedyś, ale nie tak wysoka w porównaniu z tym, co mamy dzisiaj – utrzymuje nas na powierzchni, ale są już przetargi na nowe stawki Tramwajów Śląskich i niektórych z naszych spółek. Z niepokojem czekamy na ich otwarcie, bo to może zmienić drastyczne sposób działania miasta. Może się okazać, że będziemy zmuszeni do skrócenia czasu działania basenów, czy sal gimnastycznych, ale na ten moment do tego nie dojdzie – mówi prezydent Sosnowca.

Obecna cena energii elektrycznej, zakupiona w ramach współpracy Zagłębiowsko-Górnośląskiej Metropolii, obowiązywała będzie do końca 2023 roku. Czy dzięki temu obecny sposób działania ośrodków miejskich pozostanie bez zmian? Odpowiedź na to pytanie przyniesie przyszłość.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera