MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędności w złoto? Nie wiadomo czy w 2023 cena przebije 2 tys. USD za uncję, ale na pewno w Polsce będzie rekord sprzedaży [12.01.2023]

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Dla posiadaczy kapitału w złotówkach, złoto - w średnio- i długoterminowej perspektywie – nadal jawi się jako atrakcyjne aktywo.
Dla posiadaczy kapitału w złotówkach, złoto - w średnio- i długoterminowej perspektywie – nadal jawi się jako atrakcyjne aktywo. Szymon Starnawski / Polska Press
Złoto na światowych rynkach, a także w Polsce, jest już bardzo drogie. Czy w takim razie warto w nim lokować dalej kapitał, by chronić go przed utratą wartości wskutek inflacji? A tym bardziej czy dodatkowo da się na złocie jako inwestycji zarobić w 2023 roku?

Spis treści

Trzeba jednak pamiętać, że nie ma inwestycji, która nie byłaby obarczona ryzykiem, a w obecnych czasach często nawet prognozy oparte na bardzo racjonalnych i fundamentalnie słusznych założeniach potrafią runąć niemal w kilka godzin. Dlatego żadna prognoza nawet najbardziej wiarygodnych analityków nie zdejmie z inwestora czy osoby lokującej kapitał ryzyka inwestycyjnego, a w konsekwencji odpowiedzialności za swoje finansowe decyzje.

Ostatnie tygodnie grudnia 2022 i pierwsze dni stycznia tego roku to wzrosty ceny złota. Wyjście z pandemii, kryzys geopolityczny oraz globalnie rosnąca inflacja odcisnęły piętno na decyzjach banków światowych oraz wielu inwestorów w zakresie kupna produktów inwestycyjnych z tego kruszcu.

Czy jest potencjał na dalszy duży popyt na złoto w 2023 roku? Niektórzy analitycy przewidują wzrost ceny złota ponownie do 2000 USD za uncje. Jakie czynniki mogą wpłynąć na zwiększoną podaż i ceny?

Polacy kupują cztery razy więcej złota inwestycyjnego niż pięć lat temu

Jak mówi Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej, różne źródła szacują, że w 2015 roku Polacy kupili około 5 ton złota inwestycyjnego. Wysokość sprzedaży za 2022 r. powinna oscylować w okolicach 17-18 ton, czy w ciągu 7 ostatnich lat rynek zanotował gigantyczny wzrost o prawie 300 procent.

- To będzie kolejny rekord w naszym kraju. W ubiegłym roku Polacy najchętniej kupowali: uncjowe monety bulionowe Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy, Krugerrand oraz 10-gramowe sztabki złota - informuje Jarosław Żołędowski.

Podobnie jest z popytem na złoto w skali globalnej - nieustannie utrzymuje się on na bardzo wysokim poziomie i z dużą dozą prawdopodobieństwa tak też pozostanie w 2023 roku.

- Nadal trwająca niepewność na rynkach wielu państw sprzyja zakupom kruszcu. Historia pokazuje, że złoto dobrze sobie radziło podczas recesji; w pięciu z ostatnich siedmiu recesji przynosiło dodatnie zwroty. Co więcej, recesja nie jest warunkiem koniecznym, aby szlachetny metal utrzymywał korzystną pozycję na światowych rynkach. Gwałtowne spowolnienie wzrostu wystarczy, by kruszec ten zyskiwał, zwłaszcza jeśli inflacja nadal będzie wysoka lub w trendzie wzrostowym - mówi prezes Mennicy Skarbowej.

Rekordowe ceny złota: od czego zależą?

Jak analizuje Światowa Rada Złota, w skali globalnej „wydajność” złota zależy od wzajemnej interakcji czterech czynników:

  • ekspansji gospodarczej,
  • kosztów alternatywnych,
  • ryzyka, niepewności na rynkach
  • oraz siły przebicia.

Na te czynniki z kolei mają wpływ kluczowe zmienne ekonomiczne, takie jak: PKB, inflacja, stopy procentowe, dolar amerykański oraz zachowanie konkurencyjnych aktywów finansowych.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY. Kliknij i przeczytaj!

Złoto drożeje wraz ze słabnącym dolarem

Umocnienie złota na rynkach mogłoby nastąpić w sytuacji dalszego osłabiania dolara wraz ze spadkiem inflacji. W USA rynki oczekują, że Fed zacznie obniżać stopy procentowe w drugiej połowie 2023 r.

- W innych krajach rynki spodziewają się, że stopy procentowe będą spadać wolniej, niż w USA, ale mają nadzieję, że do 2024 r. większość głównych banków centralnych uruchomi „tryb luzowania”. Spodziewana jest także poprawa wzrostu gospodarczego w Chinach, zwiększając tym samym popyt na złoto wśród azjatyckich konsumentów - mówi ekspert.

Dlaczego złoto znajduje tak wielu nabywców w Polsce?

Jak wyjaśnia prezes Mennicy Skarbowej, dla posiadaczy kapitału w złotówkach, złoto - w średnio- i długoterminowej perspektywie – nadal jawi się jako atrakcyjne aktywo. W 2023 roku, w Polsce przede wszystkim dwa czynniki będą wspierać sprzedaż produktów ze złotego kruszcu. Po pierwsze złoto w ciągu ostatnich 2-3 lat stało się w Polsce bardzo popularne. Powiększyła się grupa naszych obywateli, która wybrała ten kruszec jako cel inwestycyjny.jako cel inwestycyjny.

Trzeba pamiętać, że odsetki za opóźnienie do poziomu wyższego niż ustawowy mogą podwyższyć również spółdzielnie. Wspomniane instytucje często umieszczają informację o wysokości odsetek za opóźnienie w swoim statucie.

Masz kłopoty i nie płacisz czynszu w terminie? Trzeba będzie...

- Jestem przekonany, że większość z nich nadal bez względu na inne czynniki będzie kupować złoto dywersyfikując swoje inwestycje - mówi Jarosław Żołędowski.

Drugi powód to oczywiście otoczenie: nadal wysoka inflacja, coraz mniejsza możliwość inwestowania w mieszkania, brak lokat bankowych, na których można zarobić i oczywiście wojna na Ukrainie. Złoto od zawsze było traktowane jako bezpieczna przystań dla inwestorów i to się sprawdza w tych niepewnych czasach.

Natomiast należy podkreślić, że jest to [b]inwestycja długoterminowa, [/b]dla przykładu - kurs złota w Polsce przez ostatnie 5 lat wzrósł o 76%. Pierwsze dni stycznia świadczą o tym, że złoto znów jest w tendencji wzrostowej.

- Analizując sytuację na rynkach złota, należy pamiętać, że wszelkie prognozy na rok 2023 są obarczone dozą niepewności. Dynamicznie zmieniające się środowisko już wielokrotnie udowadniało nam, że niektórych sytuacji przewidzieć nie sposób, dlatego trzeba wziąć pod rozwagę racjonalne dywersyfikowanie portfela oszczędności - przypomina Jarosław Żołędowski.

Jednak obserwując obecną sytuację na rynkach, bez większego ryzyka można stwierdzić, że w 2023 roku w Polsce padnie kolejny rekord sprzedaży złota wśród klientów indywidualnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oszczędności w złoto? Nie wiadomo czy w 2023 cena przebije 2 tys. USD za uncję, ale na pewno w Polsce będzie rekord sprzedaży [12.01.2023] - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni