Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędzają prąd: IKEA w Katowicach bez restauracji, Galeria Katowicka wyłącza lampy, huta - walcownie

Redakcja
W Galerii Katowickiej zredukowana została klimatyzacja.
W Galerii Katowickiej zredukowana została klimatyzacja.
Centra handlowe, zakłady przemysłowe, restauracje, bary, a nawet Wesołe Miasteczko w Chorzowie zmniejszają pobór energii elektrycznej w związku z wprowadzeniem 20. stopnia zasilania. IKEA w Katowicach w środę otwarta jest pierwszy raz od weekendu. Ale restauracja czynna jest dopiero od godz. 17. Takie obostrzenia zostały wprowadzone, by zmniejszyć pobór prądu w związku z ogłoszonymi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne ograniczeniami w dostawie energii.

IKEA w Krakowie wprowadziła ograniczenia związane z użyciem klimatyzacji, oświetleniem i działalnością restauracji, bistro i grilla. Kontynuowana jest tylko sprzedaż napojów, dań zimnych oraz deserów.

Oto komunikat  11 sierpnia- W dniu dzisiejszym sklep IKEA KATOWICE będzie nieczynny. Decyzja związana jest z ograniczeniami w dostawach energii ogłoszonymi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Będziemy na bieżąco monitorować sytuację dostaw energii. Wszystkie aktualne informacje dot. godzin otwarcia bądź zmian w funkcjonowaniu sklepu będą pojawiać się na bieżąco na naszym profilu i na naszej stronie internetowej - czytamy na facebookowej stronie katowickiego sklepu.

Na tym nie koniec ograniczeń związanych z upałami i przeciążonymi liniami energetycznymi. 

CZYTAJ KONIECZNIE

CO Z TYM PRĄDEM? CENTRA HANDLOWE WYŁĄCZAJĄ KLIMATYZACJĘ I OŚWIETLENIE, ZAKŁADY PRZEMYSŁOWE CAŁE ODDZIAŁY

Kolejne sklepy wyłączają klimatyzację, ograniczają oświetlenie.

W Galerii Katowickiej zredukowana została klimatyzacja.

- W Galerii Katowickiej klimatyzacja została zredukowana równomiernie na całym pasażu - informuje Marta Stach, rzeczniczka prasowa galerii handlowej.

Lampy na pasażu świecą w zależności od poziomu. W dzień całkowicie wyłączone są na poziomie +2, częściowo - na poziomach pośrednich, w pełni oświetlony jest jedynie poziom - 1.

- Dodatkowo zarząd Galerii Katowickiej wystosował prośbę do najemców o ograniczenie zużycia prądu. Najemcy zastosowali się do prośby. W niektórych przypadkach zdecydowali się nawet na wyłączenie oświetlenia witryn sklepowych - opowiada Marta Stach. 

Wiecie o innych zamkniętych sklepach w województwie śląskim? Piszcie w komentarzach.

 

Przemysł. Minimalna moc, fabryki zagrożone

Wystarczyło kilka upalnych dni, by Polskie Sieci Elektroenergetyczne musiały wczoraj znacząco ograniczyć dopływ prądu, na razie do dużych zakładów przemysłowych. Stopień zasilania 20 oznaczał, że do fabryk przesyłano tylko minimalną moc - by zadbać o bezpieczeństwo pracowników i zapobiec ewentualnym uszkodzeniom technologicznym. 

- To bardzo trudna sytuacja. Wyłączyliśmy całą część przetwórczą w Świętochłowicach i Sosnowcu, również obie walcownie w Dąbrowie Górniczej - mówi Sylwia Winiarek, rzecznik ArcelorMittal Poland. - Wyłączamy urządzenia, które możemy bezpiecznie wyłączyć, natomiast mamy też wielki piec i stalownię, których pracę możemy tylko ograniczyć. Jeśli warunki się nie poprawią, możemy mieć problemy z utrzymaniem działania całej instalacji. 

Być może nie do końca świadoma tego problemu była jeszcze wczoraj premier Ewa Kopacz. Po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego powiedziała, że "choć ograniczenia w dostawach prądu dotkną ponad 1,6 tys. przedsiębiorstw, nie powinno to mieć negatywnego wpływu na zdolności produkcyjne". Wczoraj dopiero o godz. 22 PSE przywróciły normalny stopień zasilania - 11. Będzie on dostępny dziś do godz. 10. Później znów fabryki muszą liczyć się z limitami. 

Śląskie kopalnie pracują na pełnych obrotach, jako zakłady o znaczeniu strategicznym. 

- Pracujemy normalnie, ale widzimy zagrożenie blackoutem. Gdyby do niego doszło, żadna z kopalń nie funkcjonowałaby nawet z awaryjnym zasilaniem - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik Kompanii Węglowej.  
Głogowski dodaje, że w 11 zakładach KW udało się ograniczyć zużycie energii w tych obszarach, które nie dotyczą wydobycia i nie wpływają na bezpieczeństwo pracy. - Niektóre urządzenia, na przykład pompy, możemy włączać dopiero ok. godz. 17. Obliczyliśmy, że te zabiegi przyniosą ok. 10 megawatów mniejszego zużycia. Mniej więcej tyle wytwarza  mała elektrownia wodna - mówi Głogowski.

Wczoraj wielu z nas zadawało sobie to pytanie: co ma upał do prądu? Prof. Janusz Skorek z ekspert od gospodarki energetycznej z Politechniki Śląskiej, podkreśla, że w naszych elektrowniach parowych przy wyższych temperaturach zdecydowanie spada sprawność wytwarzania energii. 

- Większość naszych elektrowni posiada chłodzenie powietrzne lub wodne. Łatwo więc wyobrazić sobie, co się dzieje, gdy upał trwa dłużej niż kilka dni i rośnie zarówno temperatura powietrza, jak i wody (np. w Zalewie Rybnickim, przy którym leży elektrownia) - podkreśla prof. Skorek. - Z drugiej strony, mamy porę urlopową, zapotrzebowanie na moc w zakładach pracy jest niższe. Jednak to doświadczenie powinno być przestrogą na przyszłość, by lepiej niż dotychczas zbilansować naszą energetyką. 

Najlepiej przygotowana na  blackout jest fabryka Fiata w Tychach. Do niedzieli trwa w niej... przerwa urlopowo-remontowa. 

Autorzy: Patryk Drabek, Marcin Zasada

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera