Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszuści wysłali 280 tysięcy SMS-ów z odbiorem paczki. Wyłudzili 1,5 mln zł i wpadli w Katowicach

OPRAC.: JP
Internetowi oszuści w rękach cyberpolicjantów. Wysłali co najmniej 280 tys. SMS-ów z fałszywym linkiem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Internetowi oszuści w rękach cyberpolicjantów. Wysłali co najmniej 280 tys. SMS-ów z fałszywym linkiem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Śląska policja
Internetowi oszuści wyłudzili ponad 1,5 mln zł. Wysłali co najmniej 280 tys. SMS-ów z fałszywym linkiem. Oszukiwali w całej Polsce. Wreszcie wpadli. Tymczasowy areszt zastosowano wobec 17 z nich, a jednego objęto policyjnym dozorem. Zatrzymani oszuści internetowi to obywatele Białorusi i Ukrainy.

W pierwszej fazie organizowali tzw. kampanię SMS, rozsyłając wiadomości tekstowe o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki. W wiadomości zamieszczony był link, pod którym można było rzekomo poznać szczegóły, w rzeczywistości kierujący na podstawioną stronę banku.

Nakłaniali w ten sposób odbiorców wiadomości SMS do uruchomienia przesłanego linku, docelowo umożliwiającego przejęcie loginu i hasła do bankowości elektronicznej i kradzieży pieniędzy z konta. Oszuści wielokrotnie zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach i wyprowadzali tak pozyskane środki.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Dotychczas ustalono, że skradzione pieniądze członkowie grupy wypłacali w bankomatach metodą na BLIK, w różnych miastach na terenie Polski, m.in. w Katowicach, Krakowie, Kaliszu, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu czy Zakopanem. Pieniądze przelewali także na rachunki bankowe będące w dyspozycji grupy, aby później je także wypłacić.

Nie przeocz

Była to zorganizowana grupa przestępcza, która działała od 1 grudnia 2020 do 8 kwietnia 2021. W tym czasie wysłali co najmniej 280 tys. SMS-ów z fałszywym linkiem. Oszukane w ten sposób osoby straciły przynajmniej 1,5 miliona złotych.

Podczas ostatnich działań w Warszawie - 8 kwietnia 2021 roku - policjanci zabezpieczyli kolejne urządzenia wykorzystywane w przestępczej działalności.

Na wniosek śledczych z nadzorującej sprawę Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, sąd zastosował wobec 17 zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, a wobec jednej osoby dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Sprawa jest rozwojowa i prowadzący ją policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera