Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otchłań uchodźców. Zaskakujący Grób Pański u pijarów

Nicole Makarewicz
Nicole Makarewicz
Tradycją stało się, że Groby Pańskie przygotowywane w kościele Przemienienia Pańskiego przy ulicy Pijarskiej prowokują do refleksji. Tegoroczny projekt może być rozpatrywany jako kontrowersyjny, bo przestawia otchłań Morza Śródziemnego z sylwetkami i rzeczami uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy.

Lewitujące w przestrzeni puste ubrania, rozrzucone po krypcie dziecięce zabawki, a na antresoli postać Alana Kurdiego, trzyletniego uchodźcy, którego ciało morze wyrzuciło na brzeg Turcji - tak wygląda Grób Pański w kościele Przemienienia Pańskiego w Krakowie, przygotowany przez Jakuba Zawadzińskiego.

Prace, które zwyciężały w konkursach organizowanych przez pijarów zawsze skłaniały do myślenia, jednak tegoroczna aranżacja jest wyjątkowo kontrowersyjna. Rektor kościoła oo. pijarów podczas odsłonięcia Grobu tłumaczył, że duchowni nie zawsze muszą się zgadzać z wymową zwycięskich dzieł, bo konkurs to wyraz zaufania do osób świeckich. - Sugerowaliśmy pewne tematy, m.in. jubileuszowy rok związany z św. Bratem Albertem, ale one nie znalazły wyrazu - tłumaczył ks. dr Mieczysław Rolka. Duchowny wskazał jednak, że uchodźcom trzeba pomóc, ale powinno się dyskutować o tym, czy pomoc ma być narzucona.

Sam autor zwycięskiego projektu twierdzi, że swoją pracą nie chce nikogo szokować, a przez zaaranżowanie krypty na otchłań Morza Śródziemnego, gdzie znalazły się szczątki ludzi, którym nie udało się dotrzeć do wybrzeża Grecji czy Włoch, chce jedynie zwrócić uwagę na problem uchodźców.

- Trzymam się z dala od polityki. Patrzę na tę kwestię okiem chrześcijańskim. Chciałem upamiętnić tysiące nieszczęśników, którzy zginęli przed dotarciem do Europy. Dno Morza Śródziemnego, miejsce spoczynku tych nieszczęśników, jest zarazem grobem umęczonego Chrystusa - wyjaśnia Zawadziński.

Temat podjęty przez Zawadzińskiego jest jednak polityczny. Dyskusja o przyjęciu uciekających przed wojną Syryjczyków dzieli Polaków. Czy Grób Pański to dobre miejsce na uprawianie publicystyki?

Według byłego rektora ASP prof. Adama Wsiołkowskiego, to zależy od formy dzieła. - W sztuce wszystko jest możliwe, przecież podczas stanu wojennego szopki czy też Groby Pańskie też zawierały aluzje polityczne. To nie może być jednak publicystyka łopatologiczna - zauważa prof. Adam Wsiołkowski.

Autor: Nicole Makarewicz, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Otchłań uchodźców. Zaskakujący Grób Pański u pijarów - Gazeta Krakowska