Beskid Śląski - idealne miejsce do pieszych wędrówek
Beskidy oferują wiele ciekawych szlaków turystycznych, o różnych poziomach trudności. Większość z nich można pokonywać niezależnie od pory roku, jednak to wiosną góry prezentują się niezwykle ciekawie. W niższych partiach zauważyć już można wzbudzoną wegetację roślin, gdy wyżej dominuje jeszcze zima. Niezwykle pięknie prezentują się szlaki w Beskidzie Śląskim, a tych nie brakuje. Nawet mniej doświadczeni turyści poradzą sobie z pieszą wędrówką, gdyż istnieje wiele szlaków, które można pokonać bez większych trudności.
Najciekawsze trasy na wiosenną wędrówkę w Beskidzie Śląskim
Oto 5 propozycji na wiosenne wędrówki w Beskidzie Śląskim:
1. Szczyrk - Polana Jaworzyna - Skrzyczne - Becyrek - Szczyrk. Taka wyprawa na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czyli Skrzyczne liczy 10 km. Na szczyt można się dostać po ok. 2,5 godziny, po drodze mijając kolejkę krzesełkową. Tam znajdziemy niewielką platformę widokową, z której można podziwiać Żywiecczyznę, Beskid Mały oraz Tatry. Na szczycie znajduje się również schronisko, gdzie można chwilę odpocząć. Całą pętlę można przejść w niecałe 4 godziny. Poziom trudności: średni.

2. Przełęcz Salmopolska - Malinowska Skała - Skrzyczne - Przełęcz Salmopolska. To jedna z piękniejszych tras, która przy dobrej pogodzie dostarczy niezwykłych widoków. Startujemy z Przełęczy Salmopolskiej, gdzie można zostawić samochód lub dotrzeć tam autobusem. Po drodze mijamy Malinowską Skałę, gdzie warto na chwilę przysiąść i podziwiać przepiękny krajobraz. Z tego miejsca zobaczymy Jezioro Żywieckie, Babią Górę, Pilsko czy Baranią Górę. Całość trasy liczy 16,4 km i pokonamy ją w nieco ponad 5 godzin. Poziom trudności: średni.
3. Wisła Czarne - Barania Góra - Schronisko Przysłop - Wisła, Czarna Wisełka. Będąc w Beskidzie Śląskim warto wybrać się na drugi pod względem wysokości szczyt tego pasma. Podróż warto rozpocząć w Wiśle Czarne, skąd po 2,5 godziny, malowniczym szlakiem można dotrzeć na szczyt. Znajdziemy tam platformę widokową, skąd w bezchmurne dni można dostrzec okoliczne szczyty. Po drodze mijamy potoki “Czarna Wisełka” i “Biała Wisełka”. Wyprawę warto zakończyć czarnym szlakiem prowadzącym do Czarnej Wisełki, skąd po kilku chwilach można dostać się do Wisły Czarne. Całą trasę liczącą 18,2 km można pokonać w niecałe 6 godzin. Poziom trudności: średni.

4. Szczyrk - Chata Wuja Toma - Przełęcz pod Klimczokiem - Klimczok - Szczyrk Kosajonka - Szczyrk. To trasa licząca nieco ponad 10 km, którą można przejść w 3,5 godziny. Po drodze mijamy słynną Chatę Wuja Toma, gdzie można przysiąść na krótszą lub dłuższą przerwę, by po niej wyruszyć w kierunku szczytu. Z czerwonego szlaku prowadzącego przez piękny las, wychodzimy na przełęcz, skąd dostaniemy się na Klimczok. Niezwykłe widoki wynagrodzą dość trudne podejście. Z Klimczoka można również wybrać się w kierunku Szyndzielni czy na Błatnią. Kierując się jednak do schroniska, po chwili dotrzemy na szlak "Na Pięciu Drogach", skąd dostrzec można przepiękny widok na Skrzyczne. W drodze powrotnej miniemy jeszcze Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, które warto odwiedzić. Poziom trudności: łatwy.
5. Istebna - Las Siwa Młaka - Przełęcz pod Małą Gańczorką - Ochodzita - Koniaków - Istebna. Będąc w Beskidach nie sposób nie odwiedzić cudownego widokowego szczytu, czyli Ochodzitej. Dzięki braku przeszkód w postaci drzew, w bezchmurny dzień miejsce to zagwarantuje nam niezwykłe widoki. Wiele osób odwiedza to miejsce przy zachodzie słońca. Gdy jednak mamy więcej czasu, warto wyruszyć z Istebnej w kierunku Przełęczy pod Małą Gańczorką, po drodze mijając ciekawą trasę z niezwykłą architekturą. Z przełęczy kierujemy się w stronę Pietraszyny, by dotrzeć na Ochodzitę. Dalej szlak wiedzie przez Koniaków, by po dłuższej pętli wrócić do zejścia do Istebnej. Całość trasy liczy 21 km i pokonamy ją w niespełna 6,5 godziny. Poziom trudności: średni.

Będąc w górach, pamiętaj o bezpieczeństwie
Każda wycieczka w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. W szczególności wiosną, turyści powinni pamiętać, że w wyższych partiach gór może znajdować się jeszcze śnieg, a szlaki mogą być oblodzone. Dlatego niezbędny jest odpowiedni ubiór i obuwie, przystosowane do wycieczek górskich. Turystów nie powinna zwieść również dobra pogoda, gdyż nawet jeśli na początku szlaku świeci słońce, to u góry, pogoda może być zupełnie inna. Ważne więc, by zawsze mieć przy sobie coś cieplejszego. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.
Przejdź do galerii zdjęć i zobacz zdjęcia z Beskidu Śląskiego.
Nie przeocz
- Śląska Atlantyda. 70 lat temu na dnie tego jeziora toczyło się życie!
- Tu tysiące górników ze Śląska spędzało wspaniałe wakacje. Zostały wspomnienia...
- To jedyny taki dom na Śląsku i w całej Polsce! Dom industrialny z Mikołowa! ZOBACZCIE
- Najlepsze zbiorniki do łowienia ryb w woj. śląskim. Tu warto wybrać się na ryby
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Kończą budowę luksusowego hotelu Mercure w Szczyrku. Tak będzie w środku! BAJECZNIE
- Pobierz NAJPIĘKNIEJSZE kartki na Wielkanoc 2023. Za darmo. Wyślij znajomym i rodzinie
- Miasta w Śląskiem z największą liczbą mężatek. Ciekawi? Sprawdźcie!
- Wybieramy w woj. śląskim KOBIECĄ TWARZ ROKU 2023. Oto LIDERKI w kategorii MATKI

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?