MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto dni ważne dla Ślązaków, czyli kalendarz Marka Plury

Agata Pustułka
31.01 Dziyń Pamiynci ô Gōrnoślōnskij Tragedyje - Dzień Tragedii Górnośląskiej
31.01 Dziyń Pamiynci ô Gōrnoślōnskij Tragedyje - Dzień Tragedii Górnośląskiej Arkadiusz Gola
Historia i ludzie, o których warto pamiętać. Uważacie, że trzeba przypomnieć też inne, ważne dla Śląska wydarzenia lub postacie? Czekamy na Wasze propozycje

Europoseł PO Marek Plura stworzył osobisty kalendarz dni ważnych dla Ślązaka. - Jeszcze dziesięć lat temu niewielu miało pojęcie na temat Tragedii Górnośląskiej. Dziś obchodzimy dzień ofiar tych wydarzeń, a sejmik śląski cały 2015 rok ustanowił rokiem poświęconym tym wydarzeniom - wyjaśnia Plura.

Zdaniem Plury pamięć historyczna jest bardzo ważna dla budowania wspólnoty i tożsamości regionu. - Ta lista jest otwarta. Może ktoś uzna, że warto przypomnieć o innych wydarzeniach lub osobach - dodaje europoseł. Jego „kalyndorz” zawiera propozycje trzech świąt śląskich. Każda z dat, osób i wydarzeń budowała lub buduje wizerunek regionu.

Oto „Kalyndorz Ślonzoka” na 2016 rok według europosła Marka Plury:

Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku - ostatnia niedziela stycznia (w 2016 r. to 31 stycznia). Obchodzony jest w celu uczczenia ok. 90 tys. Ślązaków represjonowanych w latach 1945-48, gdy władze sowieckie i polskie tworzyły obozy, z których deportowano ich do katorżniczej pracy w ZSRR. Znaczna ich część zginęła.

Dziyń Rodni Mowy, czyli Dzień Języka Ojczystego - 21 lutego. Jak wyjaśnia Plura: „Podle UNESCO połowa godki na Ziymie - 3.000 jynzyków zaginie za 2 abo 3 pokolynia. Beztóż cołki świat je za tym, coby kożdyj rodni mowie pómogać. Dlo mie, jako i dlo Wos tóm rodnióm mowom, kiero my wjyni łod łojców i kiero dóma piastujymy, je ślónsko godka”.

Ślōnski Gŏdy - 1 maja, święto Związku Górnośląskiego obchodzone w ramach odpustu w kościele pw. św. Józefa w Górnośląskim Parku Etnograficznym. W czasie mszy Górnoślązacy za wstawiennictwem św. Józefa, patrona robotników i rodzin, proszą Boga o błogosławieństwo trwania przy tradycyjnych wartościach, szacunku dla wiary, rodziny i pracy.

Dziyń Ślōnskij Fany - 2 maja 1921 r. wybuchło III Powstanie Śląskie, które spowodowało przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczpospolitej. Sejm RP przyjął Konstytucję, która zawierała statut organiczny Województwa Śląskiego. Tak powstał nasz region - w nadziei, że w wolnej Polsce każdy Ślązak będzie czuł się dobrze ze swą tożsamością i mową. Te wartości symbolizują śląskie barwy: złoty orzeł na tle żółto-niebieskiej flagi.

Dziyń Ślōnskij Idyntyfikacyje - Dziyń Ślōnzŏka, czyli Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na świecie 9 sierpnia. To okazja do podkreślenia różnorodności kultur i szansa do zwrócenia uwagi na obecną sytuację ludności tubylczej na świecie.

Marsz Autonomii - 15 lipca 1920 r. Sejm Rzeczpospolitej uchwalił Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Posiadało ono własny parlament (Sejm Śląski) i skarb, a jego autonomia była bardzo szeroka. W 1945 r. Krajowa Rada Narodowa ustawą konstytucyjną zniosła, niezgodnie ze swymi kompetencjami, Statut Organiczny. Marsz jest wyrazem woli tych, którzy chcą przywrócenia statusu województwa śląskiego sprzed II wojny oraz osób zachęcających obywateli i władze Polski do przyjęcia ustroju federacyjnego dla wszystkich regionów kraju.

Dni Samorządności Śląskiej - weekend po 15 lipca (w 2016 r. to 15-17 lipca), ustanowione przez Radę Górnośląską dla uczczenia kilku rocznic, m.in. 17 lipca 1402 r. we Wrocławiu powstała federacja śląskich księstw piastowskich, tworząca w miarę jednolity organizm polityczno-gospodarczy, który można uznać za Sejm Śląski 15 lipca 1920 r.: w wyniku uchwalenia przez Sejm II Rzeczpospolitej Statutu Organicznego zostało powołane autonomiczne województwo.

Święto św. Jadwigi Śląskiej - (16.10), patronki Polski i Śląska oraz pojednania polsko-niemieckiego. Wyszła za mąż za śląskiego i wielkopolskiego księcia Henryka I Brodatego. Była pełna cech tak bliskich Ślązakom jak skromność i zaangażowanie w pracę. Dziś jest pięknym symbolem śląskiego obyczaju i kultury asymilującej to, co piękne i dobre z Niemiec i Polski, choć zawsze trwającego przy własnych, rodzinnych tradycjach.

1-31.10 Oktŏbertref - radosne święto śląskiej rodziny, wspólnoty i tradycji - naturalny wyraz wartości ważnych dla Ślązaków, uczczonych we wspólnej, publicznej zabawie.


*Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni