Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto najstarszy cmentarz katolicki w Żorach. Co człowiek zniszczył, natura próbuje naprawić

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Tutaj czas jakby się zatrzymał... Oto najstarszy cmentarz katolicki w Żorach
Tutaj czas jakby się zatrzymał... Oto najstarszy cmentarz katolicki w Żorach Arek Biernat
Na najstarszym żorskim cmentarzu katolickim przy ul. ks. Klimka na Śródmieściu, powstałym w 1824 roku, znajduje się dziś ponad 400 grobów. Jest też kilkadziesiąt nagrobków wykonanych z piaskowca, białego marmuru, czy grafitu. Historia i czas zrobiły tutaj swoje. To co zniszczył człowiek, na swój sposób stara się naprawić natura. Nagrobki otacza bujna roślinność: wiązy, lipy, bluszcz.

Na tej nekropolii spoczywa wielu mieszkańców zasłużonych dla Żor. Najstarsi mieszkańcy pamiętają tu jeszcze zbiorową mogiłę żołnierzy radzieckich, którzy polegli w walkach o Żory. Jednak ich szczątki zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz żołnierzy radzieckich w Pszczynie w 1951 roku.

W okresie od 1824 roku do 1924 roku na starym cmentarzu pochowano ponad 13 tysięcy ludzi. Szczególnie tragiczne dla Żor były lata 1847-1848, kiedy to na Górnym Śląsku panował tyfus głodowy. W ciągu tych dwóch lat zmarły w mieście 878 osoby.

Na cmentarzu w Śródmieściu spoczęli też trzej powstańcy śląscy: Rudolf Buchta z Baranowic, Piotr Paździor z Kleszczowa i Jana Teszner z Żor.

Zobaczcie koniecznie

Nazwisko czwartego powstańca, Franciszka Kumora, widnieje na tablicy pamiątkowej mogiły, jednak prawdopodobniej on sam tu nie leży. W okresie powojennym 1 listopada odbywały się procesje do grobu powstańców, pełniono też straż honorową. Ludzie zapalali znicze, składali wiązanki kwiatów.

W 1979 roku w czynie społecznym żorzanie odnowili zaniedbaną mogiłę. Natomiast w 2002 roku grób zyskał nowe grafitowe płyty. Na dzisiejszy wygląd starego cmentarza wielki wpływ miała II wojna światowa, szczególnie 1939 rok.

Zobaczcie koniecznie

Najstarsi mieszkańcy pamiętają, jak samolot lecący z okolic Krakowa runął na tutejszą nekropolię. Pilot kierujący maszyną nie przeżył upadku, a wiele nagrobków zostało poważnie zniszczonych. Ślady tragicznej historii XX wieku można też dostrzec na cmentarzu przy ul. Smutnej. Został założony w 1924 roku, czyli sto lat później od tego na Śródmieściu. Znajduje się tam m.in. mogiła 23 więźniów i więźniarek, zabitych w Żorach podczas ewakuacji z KL Auschwitz w styczniu 1945 roku.

Mieści się tam też grób żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w obronie Żor 1 września 1939 roku. Na tablicy pamiątkowej widnieje osiem nazwisk żołnierzy, m.in. podporucznika Władysława Pawlikowskiego, od którego nazwiska wzięła się nazwa jednego z żorskich osiedli.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera