Oto nasze autorskie wyzwania dla rządu Donalda Tuska

MIW
Marcin Obara
Udostępnij:
Zrobimy więcej - obiecywali w wyborczych spotach politycy Platformy Obywatelskiej. Skoro zaś słowo się rzekło, to mamy dla nich listę zadań, których realizacja, naszym zdaniem, jest niezbędna dla rozwoju województwa śląskiego. Mogą ją sobie wyciąć i zachować, tak na wszelki wypadek, gdyby w ciągu kolejnych 4 lat mieli kłopoty z pamięcią. To częsta choroba polityków.

Owa lista to nasz autorski projekt (choć w dużej mierze składa się z zadań, o których mówi się już od lat). Aby jednak sprawdzić, czy nie przeceniamy znaczenia tej "ściągi" o stosowną opinię poprosiliśmy ekspertów z zakresu gospodarki, administracji, infrastruktury i edukacji. Ocenili oni skutki, jakie dla województwa będzie miała zarówno realizacja naszych postulatów, jak też odłożenie ich ad acta. Wskazali także inne rozwiązania, od realizacji których zależeć będzie jakość życia mieszkańców i kondycja kluczowych sektorów gospodarki w naszym regionie. Czy rządzący skorzystają z tej podpowiedzi? To zależy tylko od nich. Sprawdzimy za 4 lata.
OTO NOWI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

OTO NOWI SENATOROWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

WYBORY 2011: POWYBORCZE ANALIZY I KOMENTARZE CZYTAJCIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

Górnictwo

Trzeba kontynuować prywatyzację spółek górniczych.

Komentuje Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Katowicki Holding Węglowy oraz Kompania Węglowa trafiły na giełdę. Prywatyzacja nie może być jednak celem samym w sobie. Dzięki niej górnictwo ma zdobywać pieniądze na inwestycje, gdyż od nich zależy przyszłość tej branży. Nikt jednak nie kupi spółki, która utrzymuje kopalnie trwale nierentowne. Lepiej je pozamykać, a inwestować w te opłacalne. Trzeba też zabiegać o przeciągnięcie w czasie wdrożenia pakietu klimatyczno--energetycznego.

Administracja

Trzeba utworzyć metropolię z miast aglomeracji śląsko--zagłębiowskiej.

Komentuje prof. Michał Kulesza, autor reformy samorządowej i doradca społeczny prezydenta RP ds. samorządu.
Dla województwa śląskiego metropolia jest rozwiązaniem fundamentalnym, ale nie powinno się to wiązać z utworzeniem powiatu metropolitalnego, gdyż skutkiem tego będzie odebranie części istotnych uprawnień gminom wchodzących w jego skład. Lepiej utworzyć obligatoryjny związek metropolitalny, który realizowałby konkretne zadania. Związek ten mógłby obejmować nie tylko 14 miast, zrzeszonych obecnie w GZM, ale też sąsiednie gminy i powiaty. Mechanizm jego działania powinien być tak skonstruowany, aby do podjęcia decyzji nie była konieczna zgoda wszystkich członków związku, lecz większości, reprezentującej większość gmin i ludności.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Drogi

Trzeba doprowadzić autostradę A1 do lotniska w Pyrzowicach zarówno od Piekar Śląskich, jak i od strony Łodzi. Trzeba też poszerzyć trasę S1 na odcinku od Pyrzowic do Podwarpia.

Komentuje Cezary Orzech, rzecznik portu lotniczego w Pyrzowicach.
Niecierpliwie na to czekamy. W ostatnich latach liczba pasażerów wzrosła, więc kwestia dojazdu do lotniska jest coraz ważniejsza. Dzięki autostradzie A1 stalibyśmy się bardziej atrakcyjni dla podróżnych z Czech. Poza tym obsługujemy nie tylko ruch pasażerski, ale też cargo. Operują u nas 4 największe firmy kurierskie na świecie, a przedsiębiorstwa z sektora cargo muszą mieć dobre zaplecze drogowe.
OTO NOWI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

OTO NOWI SENATOROWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

WYBORY 2011: POWYBORCZE ANALIZY I KOMENTARZE CZYTAJCIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

Edukacja

Trzeba zacieśnić współpracę między wyższymi uczelniami w regionie.

Komentuje prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.
Zgadzam się z tym. W dobie niżu demograficznego konieczna jest większa konsolidacja między uczelniami wyższymi, gdyż wszystkie mogą się nie utrzymać. To jednak nie wszystko. Potrzebna jest również ściślejsza współpraca między uczelniami a instytucjami związanymi z gospodarką. Trzecim priorytetem powinna być taka reorientacja systemu edukacji, aby wychodzący ze szkół absolwenci potrafili sami szukać, gromadzić, wykorzystywać i przetwarzać informacje.

Kolej

Trzeba dokończyć modernizację Centralnej Magistrali Kolejowej i połączyć szybką koleją Katowice z Ostawą .

Komentuje prof. Marek Sitarz z Katedry Transportu Szynowego Politechniki Śląskiej.
To ważna rzecz, ale bardziej dla całego kraju aniżeli dla regionu. Z tego, że pojedziemy szybciej do Warszawy czy Krakowa niewiele w gruncie rzeczy wynika. Zaoszczędzimy może 20 minut. Ze względów gospodarczych i społecznych kluczowym zadaniem na najbliższe lata powinna być natomiast dla nas budowa kolei do lotniska w Pyrzowicach. Podstawą rozwoju województwa śląskiego jest dobrze funkcjonujące lotnisko, ale bez kolejowego połączenia portu z Katowicami nie będzie to możliwe. Stracimy wówczas ogromne rzesze pasażerów i okazję na przyciągnięcia do nas wielkiego biznesu.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
WC
NA TYM ZDIECIU TO RYZY NAWALIL NAPEWNO W PORY
W
WC
NA TYM ZDIECIU TO RYZY NAWALIL NAPEWNO W PORY
W
WC
NA TYM ZDIECIU TO RYZY NAWALIL NAPEWNO W PORY
W
WC
NA TYM ZDIECIU TO RYZY NAWALIL NAPEWNO W PORY
W
WC
NA TYM ZDIECIU TO RYZY NAWALIL NAPEWNO W PORY
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie