Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oto niemal pewne dodatki do emerytur i rent po waloryzacji w 2024 roku. Mamy nowe stawki

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Emeryci i renciści mogą liczyć na rozmaite dodatki do swoich świadczeń. Po tegorocznej waloryzacji one również wzrosną. Policzyliśmy, ile wyniosą od 1 marca 2024 roku uwzględniając inflację emerycką za ubiegły rok, która wyniosła 11,9 proc.

Waloryzacja emerytur i rent przekłada się także na waloryzację dodatków do emerytur i rent. W ubiegłym roku waloryzacja była rekordowa i wyniosła aż 14,8 proc., co wymusiła rosnąca inflacja. W tym roku prognozowana waloryzacja świadczeń ma wynieść 12,3 proc. Taki wskaźnik poprzedni rząd wpisał do ustawy budżetowej.

Waloryzacja świadczeń może być jednak minimalnie niższa ze względu na spadającą inflację w drugiej połowie 2023 roku. 15 stycznia br. prezes GUS wydał komunikat w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2023 roku, czyli tzw. inflacji emeryckiej. Ogłoszono w nim, że "średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2023 roku w stosunku do 2022 roku wyniósł 111,9 (wzrost cen o 11,9 proc.)". Oznacza to, że tegoroczna waloryzacja emerytur i rent na pewno nie będzie już niższa niż 11,9 proc. Rząd może jednak zdecydować, że świadczenia wzrosną o 12,3 proc. jak poprzedni rząd zapisał w ustawie budżetowej. Przekonamy się o tym w drugiej połowie lutego.

Nie przegap

Kogo obejmie waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku?

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2024 roku. Jeśli z jakiegoś powodu wypłata świadczenia była zawieszona (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), to waloryzacja świadczenia będzie możliwa dopiero przy wznowieniu wypłaty świadczenia.

Od 1 marca 2024 roku po waloryzacji wzrosną także dodatki i świadczenia wypłacane wraz z emeryturą lub rentą albo samoistnie. By je otrzymać, trzeba spełnić ściśle określone warunki. Przeliczyliśmy ile po podwyżce wyniosą wszystkie dodatki do emerytur i rent.

Uwzględniliśmy inflację emerycką za ubiegły rok, która wyniosła 11,9 proc. I tak najpopularniejszy z dodatków - pielęgnacyjny - prawdopodobnie wzrośnie z 294,39 zł do 329,42 zł miesięcznie. Jakie są dodatki do emerytur i rent? Ile prawdopodobnie wyniosą po waloryzacji w 2024 roku? Zobacz w poniższej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto niemal pewne dodatki do emerytur i rent po waloryzacji w 2024 roku. Mamy nowe stawki - Gazeta Pomorska