Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu

Aga
Oto Rysio. Największe dziecko urodzone do wody
Oto Rysio. Największe dziecko urodzone do wody Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu
To Rysio. Przyszedł na świat w Zabrzu. W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu przyszedł na świat Rysio, który waży prawie 5 kg! To jedno z największych dzieci urodzonych do wody w Polsce, a może i na świecie. Placówka specjalizuje się w wodnych porodach.

Pierwszy poród do wody w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu odbył się 31 grudnia 2014 r. Do tej pory urodziło się tam w ten sposób 24 dzieci. Rysio to jednak fenomen.

- Od pewnego czasu wiedzieliśmy że urodzi się duże dziecko. Spodziewaliśmy się noworodka o mniejszej wadze. Tymczasem Rysio, gdy się urodził, ważył 4,900 kg i mierzył 63 cm. Z porodem do wody tak dużego dziecka jeszcze się nie zetknęłam – relacjonuje mgr Karolina Raczak-Moroń, położna oddziałowa z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu, która czuwała nad przebiegiem porodu.

Pani Klaudia, szczęśliwa mama rekordowego noworodka podkreśla, że pomimo tak dużego dziecka poród był szybki i łagodny.

- Trwał tylko 2 godziny, a w samej wannie tylko 10 minut. Woda na tyle złagodziła poród, że w następnych dniach nic mnie bolało. Wszystko to przeszło moje najśmielsze oczekiwania - mówi pani Klaudia.

Mgr Karolina Raczak–Moroń od kilkunastu lat przyjmuje porody w wodzie mówi, że Rysio jest w Polsce chyba rekordzistą.

- To pewnie też jedno z największych dzieci urodzonych do wody na świecie - ocenia Karolina Raczak–Moroń.

Dzieci o takiej masie i wzroście, a nawet większe, oczywiście się rodzą, ale zazwyczaj drogą cesarskiego cięcia. Porody do wody są możliwe tylko w przypadku braku przeciwwskazań i zagrożeń, które często się pojawiają w przypadku tak dużego dziecka. Tym razem było jednak inaczej. Ciąża i poród przebiegały prawidłowo, a mama właśnie w ten sposób chciała urodzić swoje dziecko – mówi położna.

– Takie porody trwają krócej i są mniej bolesne. Kobiety szybciej wracają do formy, a dzieci są spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Porody do wody obywają się bez interwencji medycznych. Coraz więcej przyszłych matek zgłaszających się do Centrum pyta właśnie o tę formę porodu – mówi Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!