Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie hali sportowej w Rogoźniku. To największa inwestycja w gminie Bobrowniki. Zobacz ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Otwarcie hali sportowej w Rogoźniku.
Otwarcie hali sportowej w Rogoźniku. Marzena Bugała
23 kwietnia 2022 roku. Ta data zapisze się na stałe w historii gminy Bobrowniki w powiecie będzińskim. To właśnie wtedy w Rogoźniku otwarta została oficjalnie nowa Hala Widowiskowo-Sportowa LUX. Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje dla mieszkańców oraz gości.

Inauguracja z atrakcjami i gwiazdami siatkówki

Sobotnia inauguracja nowej hali miała uroczysty charakter. Wójt gminy Bobrowniki Małgorzata Bednarek zaprosiła m.in. biskupa sosnowieckiego ks. Grzegorza Kaszaka, posłów do Sejmu RP, przedstawicieli Śląskiego Związku Piłki Siatkowej oraz przedstawicieli Metropolii GZM. Imprezę poprowadził Krzysztof Respondek. Goście mieli okazję zobaczyć m.in. cheerleaderki ERGO Śląsk, Karate Tsunami oraz Grzegorza Rygulskiego – freestylera piłki nożnej.

O godz. 14 miało miejsce wprowadzenie na boisko gwiazd polskiej siatkówki. Pojawili się w Rogoźniku m.in. Paweł Zagumny, Guillaume Samica, Grzegorz Szymański, Jakub Bednaruk, Albert Semeniuk, Maciej Pawliński, Dawid Murek. Pół godziny później rozpoczął się pokazowy mecz „legend siatkówki” przeciwko zespołowi UKS Volley Team Aquaplus Bobrowniki.

Największa inwestycja w gminie, dofinansowanie z rożnych źródeł

To największa od 30 lat inwestycja na terenie gminy Bobrowniki. Nowoczesna hala powstała u zbiegu ulic Fabrycznej i Ogrodowej, w sąsiedztwie kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. Pierwsze prace w terenie rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku, a finał miał miejsce w marcu 2022 roku. Teraz możemy zobaczyć nowy obiekt w pełnej okazałości.

- Choć jej budowa zbiegła się początkiem pandemii koronawirusa, ogólnopolskim lockdownem i wieloma innymi przeciwnościami – to udało się zakończyć jej realizację w zamierzonym terminie. Wiele zawdzięczamy wykonawcy, który dzięki wielkiemu zaangażowaniu i doświadczeniu prowadził przedsięwzięcie – mówiła Małgorzata Bednarek, wójt gminy Bobrowniki.

Obiekt przeszedł już wszystkie odbiory powykonawcze. Hala powstała w rekordowym czasie, a jej koszt to ponad 14 mln zł. Na ten cel gmina pozyskała dofinansowania z różnych źródeł. Pieniądze pochodziły między innymi z Ministerstwa Sportu i Turystyki (4 mln 750 tys. zł), Metropolii GZM (ponad 1,5 mln zł) oraz Unii Europejskiej (1,4 mln zł). Hala wyposażona została w panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła. Dzięki tym inwestycjom koszty jej utrzymania zredukowane zostaną praktycznie do zera.

Mieszkańcy mogą tu rozwijać swoje pasje

Starania o budowę trwały wiele lat. Na samym początku zadbano o jej lokalizację. Tutaj grunt pod budowę nieodpłatnie przejęty został z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Następnie przyszedł czas na przygotowanie projektu. Dopiero wtedy gmina rozpoczęła starania o dofinansowania.

- Budowa hali widowiskowo-sportowej została ujęta w poprzedniej Strategi Rozwoju Gminy i była podyktowana ogromnym zapotrzebowaniem na taką infrastrukturę. Nasze tereny mieszkaniowe cieszą się dużą popularnością, coraz więcej osób wybiera gminę Bobrowniki na miejsce zamieszkania. Do tej pory nie posiadaliśmy takiego obiektu, w którym mieszkańcy mogliby realizować swoje pasje sportowe – wyjaśniła Małgorzata Bednarek.

Jak dodaje, tuż przed rozpoczęciem budowy sprawdzona została sytuacja z wynajmem hal sportowych u najbliższych sąsiadów. Wyszło na to, że grafiki zajęć są zapełnione zajęciami stałymi i nie ma możliwości ich wynajęcia. Obiekty są w ciągłym użytkowaniu przez kluby sportowe i nieformalne grupy mieszkańców.

- Podobnie wygląda sytuacja z salami gimnastycznymi przy szkołach podstawowych w naszej gminie. Tutaj po godzinach lekcyjnych nie mieliśmy możliwość wynajęcia sali. W każdej szkole prowadzone były zajęcia sportowe, organizowane przez różne organizacje. W tym miejscu warto zaznaczyć, że inicjatywę budowy hali w Rogoźniku wsparł Śląski Związek Piłki Siatkowej. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale jest w naszym województwie olbrzymi deficyt takich obiektów sportowych - dodała wójt gminy Bobrowniki.

Tak prezentuje się hala, swoje miejsce znalazła tu także biblioteka

Hala budynek jednokondygnacyjny w nowoczesnej bryle z głównym wejściem od strony wschodniej. Dodatkowe wejścia zlokalizowane są od strony północnej, południowej i zachodniej, gdzie znajduje się taras. Bryłę budynku przykrył płaski dach, a fasada została wykończona poliwęglanem oraz szkłem. Wszystkie pomieszczenia umieszczone są na tym samym poziomie. Kubatura hali w Rogoźniku to 18 tys. 840 m sześć., a jej powierzchnia użytkowa to 2 tys. 357,50 m kw.

Budynek podzielony został na trzy segmenty. W pierwszym znajduje się strefa pomieszczeń pomocniczych, takich jak: kotłownia, wentylatorownia, pomieszczenia sanitarne, przestrzeń komercyjna i administracyjna. Drugi segment to strefa funkcji podstawowej, czyli hala główna oraz pomieszczenia sanitarne. W trzeciej części znajdą się szatnie oraz strefa wyjściowa z pomieszczenia głównego. Hala służyć nie będzie tylko do celów sportowych, ale i kulturalnych. W środku znalazła się biblioteka publiczna, a także pomieszczenia do użytku stowarzyszeń i klubów z terenu gminy Bobrowniki.

Rozgrywki sportowe, a do tego zajęcia wf dla dzieci

Nowa hala stanie się także „domem” dla zawodników, którzy na co dzień biorą udział w rozgrywkach ligowych.
- W 2020 roku zrodził się pomysł, by stworzyć siatkarski Uczniowski Klub Sportowy. Pojawiło się bardzo duże zainteresowanie ze strony dzieci i młodzieży. Mamy więc już drużynę kadetek, która od 2020 roku gra w rozgrywkach ligowych dziewcząt. Grają tam zawodniczki w wieku 14-16 lat, ale są też młodsze dzieci. Wspólnie z trenerami zorganizowaliśmy wiosną ubiegłego roku wycieczkę po obiekcie. Wtedy zawodniczki mogły zobaczyć, jak to wszystko wygląda, gdzie będą grać, jak prezentuje się zaplecze. Już sobie nawet wtedy wybrały swoją szatnię. Widać, że identyfikują się z tym miejscem – mówiła wójt gminy Bobrowniki.

Dodatkowo, od września 2020 roku, klub UKS Volley Team Aquaplus Bobrowniki znalazł swoje miejsce w III lidze (I liga śląska), dzięki czemu może walczyć z coraz lepszymi zespołami, m.in. z Bielska-Białej, Jastrzębia Zdroju, Częstochowy, czy też Dąbrowy Górniczej. Oprócz tego inne kluby sportowe spoza terenu gminy Bobrowniki także chcą korzystać z nowej hali. Mowa tu m.in. o zajęciach karate, gimnastyki artystycznej czy piłki nożnej.

- Planujemy szersze zakupy, by wyposażyć obiekt w cały niezbędny sprzęt sportowy. Będą także, co nie jest powszechne, stoły pingpongowe. A poza tym z nowej hali będą także korzystać uczniowie pobliskiej szkoły, mając tutaj zajęcia wychowania fizycznego. Powierzchnię boiskową można będzie bowiem podzielić na trzy niezależne boiska, oddzielone dwoma kotarami, grając np. w siatkówkę i koszykówkę – przyznała latem 2021 roku Małgorzata Bednarek.

Jak dodała jest zadowolona z faktu, że cała hala jest w pełni przystosowana do korzystania przez osoby mające problemy z poruszaniem się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fabian Drzyzga i Paweł Zatorski po meczu Asseco Resovii z Treflem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera