Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie NOSPR Katowice [RELACJA LIVE + ZDJĘCIA] Owacje na stojąco

Monika Chruścińska-Dragan, Katarzyna Pachelska, Ola Szatan
Krystian Zimerman z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, otwarcie gmachu NOSPR, 1 października 2014
Krystian Zimerman z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, otwarcie gmachu NOSPR, 1 października 2014 BARTEK BARCZYK/NOSPR
Otwarcie NOSPR Katowice: Wielkie otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. RELACJA LIVE z otwarcia na dziennikzachodni.pl

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

OTWARCIE NOSPR KATOWICE - ZOBACZ DOKŁADNY PROGRAM i POZNAJ ATRAKCJE

OTWARCIE NOSPR KATOWICE - KONCERT PLENEROWY W AMFITEATRZE

Koncert finałowy inauguracji sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zakończony. Brawa!

GODZ.0.00
- Muzyka żywa, która dociera i do uszu, i do serca - komentował koncert otwarcia prof. Andrzej Jasiński, pianista i pedagog, juror międzynarodowych konkursów pianistycznych. - Cały dzisiejszy repertuar był świetny, ale szczególnie emocjonalnie odebrałem występ mojego ucznia Krystiana Zimermana, byłem zachwycony również IX Symfonią Beethovena, orkiestrą, która grała bardzo precyzyjnie - dodał.

Rozmowa z maestro Krzysztofem Pendereckim

ZOBACZ KONIECZNIE, KTO POJAWIŁ SIĘ NA INAUGURACJI NOSPR:
GALWRIA VIP NA OTWARCIU NOSPR KATOWICE

Z kolei prof. Tomasz Miczka, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, mówi, że nie spodziewał się tego, co zastał w sali koncertowej. - Opowieści było bardzo dużo, nawet ze strony samych muzyków, którzy mieli tu już próby i nagrania, ale to nigdy nie odda tego, co dziś tu usłyszeliśmy. To jest przeskok cywilizacyjny dla muzyki na Śląsku, coś niewiarygodnego. Troszkę czujemy się w bajce. Będzie tu bardzo dużo koncertów, również orkiestr spoza Śląska. Akustykę oceniam fantastycznie. Byłem muzykiem NOSPR-u przez 27 lat, zaczynałem jeszcze na Plebiscytowej. Nie doczekałem tego momentu jako członek NOSPR-u, ale cieszę się razem z nimi - dodał.

Rozmowa z architektem Tomaszem Koniorem:

GODZ. 23.50
- Myśmy chodzili już na Plebiscytową, gdy jeszcze był Fitelberg. Inne orkiestry nie mają tego brzmienia jak NOSPR. Tu gra cała orkiestra, brzmienie stawia ją na samym szczycie. Ten budynek to niesamowita architektura, dzieło monumentalne, przyrząd do słuchania muzyki - mówią państwo Leszek i Fryda Soneccy z Sosnowca.

GODZ. 23.40
Tu dzisiaj dzieje się historia - mówili melomani wychodząc z sali koncertowej NOSPR po finalnym akcencie koncertu otwarcia nowego gmachu. - Ta sala jest piękna, niepowtarzalna, cudowna - rozpływali się w zachwytach.
GODZ. 23:30

Postrzegają nas już zupełnie inaczej niż 16 lat temu.

Piotr Uszok był dzisiaj był jedną z najbardziej zabieganych osób. Ale po koncercie udało nam się chwilę z nim porozmawiać. Piotr Uszok, prezydent Katowic:

- Jestem dumny, że było tyle zaangażowania, tyle otwartych umysłów i dobrej woli, bo bez tej dobrej woli nic by się nie zrealizowało. Nie ukrywam, że mocno zabiegaliśmy, aby zostać Europejską Stolicą Kultury, wiele osób w to nie wierzyło, a potem nam kibicowało. Chociaż nie udało się uzyskać tytułu to ten duch pozostał, podobnie jak ambicje i marzenia. Wydaje mi się, że dzisiaj to wszystko się materializuje. Jesteśmy postrzegani jako ludzie, którzy chcą, potrafią i mają wielki potencjał. Ta inauguracja to jest wielki dzień nie tylko dla miasta i województwa, ale i Polski. Napawa dumą i pozwala odważnie patrzeć w przyszłość. Dzisiaj trochę prowokująco, ale z przekonaniem powiedziałem o Europejskiej Stolicy Muzyki. To może są marzenia, ale w moim przekonaniu w zasięgu naszych rąk.

Jak dalej pójdziemy w tym kierunku to jest do osiągnięcia. A po drugie wydaje mi się, że przez te wszystkie realizacje - czy to inwestycyjne, programowe, projektowe czy artystyczne - zmieniamy oblicze naszego miasta. Postrzegają nas już zupełnie inaczej niż 16 lat temu. W czasie, kiedy w tym miejscu był plac drzewny, nieopodal obiekty kopalni Katowice teraz pozostały szyby, wspomnienia. Ale mamy nową rzeczywistość, fantastycznie pasującą do współczesnych wyzwań, do 21. wieku. To wielka szansa i musimy ją wykorzystać.

Rozmowa z wojewodą śląskim Piotrem Litwą

Rozmowa z europosłem Bogdanem Zdrojewskim

GODZ. 22:51
Zakończył się koncert otwarcia nowej siedziby NOSPR. Na finał zabrzmiała Oda do radości. Publiczność klaszcze na stojąco od kilku minut.

GODZ. 22.48
Trwa ostatnia część uroczystego koncertu. Chwilę przed nim zapytaliśmy kolejnych gości o ich odczucia związane z budynkiem NOSPR. O wrażeniach mówili m.in. Jan Malicki, Mirosław Sekuła i Krystyna Szaraniec.

Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej: Jestem pod wielkim wrażeniem tego miejsca. Już przy wejściu zobaczyłem wielki świat. Ta kultura ma wymiar monumentalny, mamy tu do czynienia z rozległością, oddechem. Bardzo się cieszę, że Krystian Zimerman zagrał podczas otwarcia. Pamiętam jego dwa koncerty, ma taką lekkość, zwiewność i umiejętność wydobycia barwy. Lubię i szanuję go za to co zrobił dla kultury.

Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego: Nie jestem tu po raz pierwszy, odwiedziłem to miejsce w trakcie budowy. Jest imponujące. A co najbardziej mnie urzekło to połączenie zewnętrznej prostej bryły z miękkością sali koncertowej. Budynek NOSPR to też obraz przekształcania się Śląska. Jesteśmy na terenie byłej kopalni i Strefy Kultury, która będzie wpływała na przyszłość całego regionu. Dlatego ten dzisiejszy dzień jest taki ważny.

Mirosław Sekuła, marszałek śląski

Jan Pospieszalski

Krystyna Szaraniec z Teatru Śląskiego: Mało, że mi się ten budynek podoba... jestem zachwycona jego rozmachem, elegancją, przestrzenią, brzmieniem. To ogromny prestiż dla naszego miasta, bo mało które miasto w Europie może poszczycić się tak pięknym obiektem muzycznym. Dzisiejszy wieczór przypomina ten sprzed 107 lat, kiedy oddawano do użytku Teatr Śląski, który miał służyć sztuce i językowi niemieckiemu. Ale po 15 latach służył już polskiej mowie. Tamten dzień był wielkim wydarzeniem medialnym i artystycznym. Dzisiaj też jest szczególna taka chwila.
GODZ. 22.18
Trwa prezentacja IX Symfonii Beethovena.

GODZ. 21.15
Zakończył się koncert NOSPR i Krystiana Zimermana. Artysta dostał owację na stojąco. - To był niezwykle energetyczny, powalający na kolana występ - komentowano w kuluarach.

GODZ. 21.17
Podczas przerwy w inauguracyjnym koncercie zapytaliśmy o pierwsze wrażenia m.in. Piotra Litwę, wojewodę śląskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego kompozytora.

- Było dużo wzruszeń i wielkie przeżycie. Bo jesteśmy nie tylko w Katowicach, ale jesteśmy w Europie. I to miejscu, do którego może przyjechać cały świat muzyki. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie dobrze wykorzystywany i zagrają tutaj wszystkie światowe sławy. A z punktu widzenia miasta, regionu, województwa to będzie niesamowita promocja. I to co zostało tu dzisiaj powiedziane: mamy do czynienia z kolejnym etapem odejścia od monokultury na rzecz wielokultury. Myślę, że prezydent Katowic, ale przede wszystkim mieszkańcy województwa odnieśli duży sukces poprzez realizację zadania budowy siedziby NOSPR - mówił o swoich pierwszych wrażeniach Piotr Litwa.

O tym, że NOSPR jest najpiękniejszą salą w Polsce mówił z kolei Krzysztof Penderecki. - Często bywam w różnych salach koncertowych i takich w Europie mamy dwie, może trzy. Tu jest świetna akustyka, piękna architektura i bardzo funkcjonalna sala. Takie sale przyciagają ludzi i NOSPR też będzie przyciagać. To duże szczęście i wielki dzień w historii muzyki w Polsce. My przecież przez ostatnie 100 lat prawie nic nie wybudowaliśmy pod względem muzycznym w Polsce. Było kilka sal, nie zawsze dobrych. Poza warszawską filharmonią. Dzisiejszy dzień ważny jest też dla samej orkiestry, która nigdy nie miała swojego miejsca. A teraz jest odrodzenie. I mamy nie tylko świetną orkiestrę, ale i idealne dla niej miejsce - podkreślił Krzysztof Penderecki.

GODZ. 20.50
Na sali jest również Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP. Sam Bronisław Komorowski miał przybyć, ale musiał zostać w Warszawie na expose premier Ewy Kopacz.

GODZ. 20:20
Rozpoczął się koncert Krystiana Zimermana. Słynny pianista gra wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia I Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa.

GODZ. 20.03
Fortepian Zimermana już na scenie

GODZ. 19.47
Właśnie rozpoczęła się przerwa w uroczystości otwarcia nowego budynku NOSPR. Po koncercie Zimermana będzie jeszcze jedna przerwa. Zakończenie uroczystości jest przewidziane na godz. 22.30.

A co mówili goście jeszcze przed rozpoczęciem koncertu? O swoich wrażeniach opowiedzieli nam m.in. Józef Skrzek, Jan Pospieszalski i Krzysztof Zawała.


Józef Skrzek, muzyk, bluesman: Dzisiejsza inauguracja to nie jest wydarzenie roku, dekady, ale wręcz najważniejsza chwila całej epoki! To już jest naprawdę wielki świat. Znam całą genezę powstania budynku NOSPR, bo tak się składa, że bardzo się przyjaźnimy z Tomaszem Koniorem. Pamiętam ten czas, gdy byłem tutaj w hełmie, przechadzając się po budowie. Jest fantastycznie. I jeżeli to jest ta wyjątkowa, akustycznie ułożona kapsuła - to wtedy mogą grać tutaj wszyscy, z całego świata. O to zresztą chodzi. Sam chciałbym tu zagrać, pewnie uda się w przyszłym roku, bo rozmawiałem już z panią dyrektor. Na szczegóły jeszcze przyjdzie pora, ale najważniejsze, że jest pewien koncept.
Jan Pospieszalski, muzyk, publicysta: Jak spojrzałem na ten gmach, na kontekst i zobaczyłem, że mieści się pod adresem: Plac Kilara to pomyślałem, że jest nieźle. Przyznam szczerze, że nowa siedziba NOSPR to imponująca rzecz, która pojawia się nie tylko na kulturalnej mapie Polski, ale i całego świata. jest to obiekt, miejsce, które będzie dalej promieniowało. I mam jeszcze jedną taką refleksję, to nie są tylko mury, to jest dzieło twórczego geniuszu ludzkiego, w sensie architektonicznym, wykonawczym. Jak również jest miejscem, w którym znajdzie swój dobry dom energia muzyczna całego Śląska i nie tylko. Jestem z niego dumny też jako ktoś, kto z Katowicami muzycznie miał wiele wspólnego, moi bracia kończyli tu szkoły. Cieszę się, że mamy nowy budynek NOSPR i niech to świeto trwa jak najdłużej.

Krzysztof Zawała, sędzia, rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach: Dzisiaj jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo udało nam się dostać do tego budynku, co nie było łatwe. Budynek NOSPR robi ogromne wrażenie. Oczywiście, że śledziłem proces powstawania tego budynku, jak zresztą chyba całe miasto. Moim zdaniem tworzy się fajne centrum, jakiego tak naprawdę w Katowicach nigdy nie było, a które jest potrzebne. I mam nadzieję że będzie ono jednoczyć ludzi, by spotkać sie tutaj, przebywać ze sobą i rozmawiać.

GODZ. 19.45
Koncert otwarcia NOSPR jest transmitowany na żywo przez Program II Polskiego Radia do godz. 22.40. Dwójkową transmisję tego wydarzenia poprowadzą Klaudia Barnowska i Marcin Majchrowski. W w przerwie Piotr Wojciechowski porozmawia z dyrektorem artystycznym NOSPR Alexandrem Liebreichem.

GODZ. 18.35

Zaczął się koncert inauguracyjny nowej siedziby NOSPR-u. Na początku muzycy wykonali hymn narodowy. Później - Tryptyk śląski Witolda Lutosławskiego. Później przemówili m.in. dyrektor NOSPR-u Joanna Wnuk-Nazarowa ( - Witajcie w naszym domu - powiedziała na początek), prezydent Katowic Piotr Uszok. Opowiedzieli o tym, jak doszło do wybudowania tego monumentalnego gmachu, pozdrawiając i dziękując obecnemu w loży prof. Krzysztofowi Pendereckiemu. Później przemawiali również były minister kultury Bogdan Zdrojewski, który był o kulach (- To z mojego punktu widzenia najtrudniejsza, ale i najlepiej prowadzona inwestycja. Ten gmach to pieczęć, która przekształca to monokulturowe miasto w wielokulturowe. Ta orkiestra jest najważniejszym pretekstem do zbudowania tego gmachu). Monika Smoleń z ministerstwa kultury przeprosiła za nieobecność pani minister Małgorzaty Omilanowskiej, której nie było z powodu expose premier Ewy Kopacz (- To obiekt, który przekracza granice wyobraźni - mówiła wiceminister). Przemawiali również Tomasz Konior, architekt gmachu, Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Węgier Laszlo Baranyay, w-ce prezes firmy Tauron; Włodzimierz Włodarczyk prezes Warbudu, wykonawcy obiektu.

GODZ 17.54
Coraz więcej gości przybywa na uroczystość otwarcia NOSPR. Są już m.in. marszałek województwa śląskiego, Mirosław Sekuła, wojewoda śląski Piotr Litwa czy Krzysztof Penderecki. Pojawili się też Krystyna Doktorowicz, Józef Skrzek z córką, Irek Dudek, Jan Pospieszalski, Tadeusz Sławek czy projektant Tomasz Ossoliński.

GODZ. 16.15
Pojawiają się goście, m.in. przedstawiciele urzędu miasta, jest też prof. Andrzej Bochenek, Irek Dudek i Kazimierz Kutz

GODZ. 16.51
Zajrzeliśmy do kuchni dzisiejszego otwarcia NOSPR, a konkretnie do miejsca, gdzie odbędzie się bankiet dla gości. Przygotowuje go około 100 osób. - Szykowaliśmy się do dzisiejszego dnia praktycznie od tygodnia. Podzieliliśmy się na kilka grup, odpowiedzialne m.in. za ciepłe dania, przekąski, patery z deserami - powiedziała pani Angelika z restauracji Cadenza, która przygotowuje bankiet.
Na kilku barach ustawiono już kieliszki i szklanki. A co zjedzą goście? To będą m.in. tarty, koreczki, klopsiki w różnych sosach.

GODZ. 16.31
Hostessy już czekają z czekoladkami, a na otwarcie NOSPR dotarła też straż miejska.

GODZ. 16.18
Jestem zbudowany z wątpliwości, ale wiedziałem, że mamy tylko jedną szansę, by spróbować podjąć się tego wyzwania. Jestem szczęśliwy, że się udało - powiedział Tomasz Konior, znany architekt, a przy okazji "ojciec" tego budynku. Czy czuje się jakby dzisiaj wypuszczał swoje dziecko w dorosły świat? - Myślę, że ten moment nastąpił już nieco wcześniej. Ale jest takie poczucie odpowiedzialności i nadzieja, by to miejsce spodobało się słuchaczom, muzykom, wszystkim, którzy przekroczą próg tego budynku. Wzruszającą chwilą na pewno była dla mnie reakcja Kristiana Zimermana. Potrzebowałem 10 minut, by dojść do siebie - dodał.

GODZ. 16.11
Otwarcie NOSPR: w poruszaniu się po wielkim gmachu pomagają mapki na filarach

GODZ. 16.08
Otwarcie nowej siedziby NOSPR. Już działa niewielka księgarnia tuż przy wejściu. Dostępne też płyty cd z nagraniami NOSPR.

GODZ. 16.03
Telebim już gotowy. Za ok. 1,5 godziny będzie można obejrzeć na nim film o NOSPR i jej nowej siedzibie.

GODZ. 15.34
Anna i Aniela z Katowic przyszły nie tylko zobaczyć jak wygląda budynek NOSPR na kilka godzin przed jego otwarciem, chciały też kupić bilet na koncert, który odbędzie się 3 października. Nic z tego. - Skończyły się i bardzo żałujemy, że nam się nie udało. Wzięłyśmy jednak program i zastanowimy się nad kolejnym - stwierdziły panie.
Budynek bardzo im się podoba. Mają zresztą z nim związaną prywatną historię. - Mieszkam niedaleko, a w miejscu, gdzie teraz stoi budynek NOSPR mieliśmy garaż. Pamiętam jak były tu wysypiska - powiedziała pani Aniela, trzymając w dłoni program najbliższych wydarzeń. - Obserwowałam jak ta budowla powstawała i cieszę się, że mamy kolejną rzecz, którą możemy się pochwalić przed światem - dodała.

GODZ.15.15
Na dzisiejszym koncercie otwarcia (początek o godz. 18.00) 1800 osób - zaproszonych gości i abonamento-wiczów NOSPR-u - wysłucha utworów tzw. Wielkiej Czwórki: Witolda Lutosławskiego - "Tryptyk śląski", Krzysztofa Pendereckiego - "Przebudzenie Jakuba", Wojciecha Kilara - "Siwa mgła", Henryka Mikołaja Góreckiego - "Trzy tańce". To kompozytorzy związani z NOSPR-em, których utwory szczególnie wpisały się w charakter tej orkiestry. W kolejnej części koncertu zabrzmi I Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa, a na koniec - IX Symfonia Ludwiga van Beethovena z "Odą do radości" na finał.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wystąpi pod batutą swojego dyrektora artystycznego, Alexandra Liebreicha, będą jej towarzyszyć Chór Radia Bawarskiego oraz soliści: Krystian Zimerman (fortepian), Ewa Tracz (sopran), Wiesław Ochman (tenor), Melanie Diener (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Christian Elsner (tenor) i Dimitry Ivashchenko (bas).

GODZ. 15:10
Koncert otwarcia NOSPR będzie transmitowany na żywo przez Program II Polskiego Radia w godz. 19.30-22.40, wprowadzenie o 18.00. Dwójkową transmisję tego wydarzenia poprowadzą Klaudia Barnowska i Marcin Majchrowski. W w przerwie Piotr Wojciechowski porozmawia z dyrektorem artystycznym NOSPR Alexandrem Liebreichem.
W "Filharmonii Dwójki" będą transmitowane także kolejne koncerty Festiwalu Otwarcia:
- 2 października w zróżnicowanym repertuarze współczesnym zaprezentuje się znakomity Kwartet Śląski;
- 3 i 4 października zagoszczą w Katowicach słynni Wiedeńscy Filharmonicy, którzy w czwartek dadzą koncerty symfoniczny, a dzień później przedstawią się jako mistrzowie kameralistyki;
- 5 października dzieła Pawła Szymańskiego i Leszka Możdżera zaprezentują Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Camerata Silesia, perkusiści NOSPR oraz słynny jazowy pianista.

GODZ. 14:10:
Uwaga, pod nogi. W głównym holu ostatnie porządki. Nie wchodzić!

GODZ. 14:06:
W ogrodzie, obok amfiteatru NOSPR, panowie rozkładają telebim. Tuż przed uroczystym koncertem ok. godz. 16.30 na dużym ekranie wyświetlony zostanie tu film "Najlepsza dla najlepszej". Jego autorką jest Aleksandra Fudala, która przez trzy lata towarzyszyła orkiestrze i dokumentowała każdy etap budowy jej nowej siedziby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo