Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie NOSPR Katowice [ZDJĘCIA + WIDEO] To nowa perła śląskiej ziemi

Reporterzy DZ
Otwarcie NOSPR Katowice
Otwarcie NOSPR Katowice Arkadiusz Ławrywianiec
Od środy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pracuje w nowej siedzibie. Wspaniały gmach miał imponujące otwarcie. ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

To nie było święto wyłącznie melomanów. To było święto polskiej kultury. Gmach katowickiego NOSPR-u, zaprojektowany przez śląskiego architekta Tomasza Koniora, jest jednym z najładniejszych tego typu obiektów w Europie. Jego wczorajsza inauguracja też była mistrzowska. Koncert światowej sławy pianisty, absolwenta katowickiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (dziś Akademii Muzycznej), Krystiana Zimermana, jest w naszym kraju rzadkością i wielkim wydarzeniem.
Przypomnijmy: budynek NOSPR ma dwie sale koncertowe, jedną na 1800 osób i kameralną na 300 osób.

- Czy czuję się, jakbym dzisiaj wypuszczał swoje dziecko w dorosły świat? Myślę, że ten moment nastąpił już nieco wcześniej. Ale jest takie poczucie odpowiedzialności i nadzieja, by to miejsce spodobało się słuchaczom, muzykom, wszystkim, którzy przekroczą próg tego budynku. Wzruszającą chwilą na pewno była dla mnie reakcja Kristiana Zimermana. Potrzebowałem 10 minut, by dojść do siebie - mówił nam wczoraj Tomasz Konior.

Otwarcie nowej siedziby NOSPR: Galeria VIP-ów [ZDJĘCIA]

Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor orkiestry, obiecała, że koncerty w nowej siedzibie NOSPR będą się odbywać codziennie (z wyjątkiem tradycyjnie wolnych poniedziałków). Historię jego powstawania pokazuje film Aleksandry Fudali "Najlepsza dla najlepszej". To dokument o trzech latach prac nad nowym budynkiem. Wczoraj odbył się jego pokaz na telebimie w amfiteatrze przy gmachu NOSPR.

Nie tylko melomani

Od dłuższego czasu nie było już mowy o kupieniu biletów na koncert otwarcia. Sporo osób interesowało się natomiast programem na kolejne tygodnie. Aniela Alanowicka i Paulina Bigos z Katowic-Piotrowic chcą przyjść na jakiś koncert jeszcze w tym miesiącu.

- Może na występ Urszuli Dudziak - zastanawia się pani Aniela.

- Budynek i jego otoczenie wyglądają pięknie. Cieszę się, że Katowice rozwijają się i to nie tylko gospodarczo, ale też kulturalnie. To będzie chyba najwspanialsza sala koncertowa w Europie - mówi pani Paulina.
Po drugiej stronie al. Roździeńskiego studenci rozpoczęli wczoraj nowy rok akademicki. Monika Bąk i Aleksandra Szymczak, studentki I roku kultury mediów na Uniwersytecie Śląskim, doskonale wiedziały, co dzieje się w gmachu przy placu Wojciecha Kilara 1.

- Dzisiaj otwarcie nowej sali koncertowej. Widziałam jej wizualizacje i czytałam o rozwiązaniach wprowadzonych przez architektów. Ciekawe, jak wygląda w rzeczywistości - mówi Ola.

- Na pewno w najbliższym czasie wybierzemy się na koncert, żeby to zweryfikować - uśmiecha się Monika.

Na początek w nowym gmachu NOSPR zaplanowano cały cykl imprez. Wielki Festiwal Otwarcia zaczął się wczoraj na wielkiej scenie, a dziś będzie pierwszy koncert w sali kameralnej w wykonaniu Kwartetu Śląskiego. W Katowicach wystąpią jeszcze m.in. Piotr Anderszew- ski, Piotr Beczała, Wiener Philha- rmoniker i London Symphony Orchestra.

Mistrzowie na początek

Na kilka godzin przed wczorajszym koncertem działa już niewielka księgarnia tuż przy wejściu. Dostępne są tu m.in. płyty CD z nagraniami NOSPR. Na filarach zawisły mapki, które pomagają gościom w poruszaniu się po gmachu (jego powierzchnia netto to 25 450 m kw.).

Wczoraj na widowni koncertu otwarcia zasiedli znakomici goście, m.in. Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP, marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła, wojewoda śląski Piotr Litwa, abp Wiktor Skworc, abp Damian Zimoń, prof. Krzysztof Penderecki, prof. Krystyna Doktorowicz, Józef Skrzek z córką, Irek Dudek, Jan Pospieszalski, prof. Tadeusz Sławek, prof. Andrzej Bochenek i Kazimierz Kutz.

O godz. 18 na wielkiej scenie zabrzmiał hymn Polski i Tryptyk Śląski Witolda Lutosławskiego. Potem gości witali prezydent Katowic Piotr Uszok, architekt Tomasz Konior i dyrektor Joanna Wnuk-Nazarowa.
- To była najtrudniejsza i jednocześnie najlepiej prowadzona inwestycja. Ta inwestycja zmienia miejsce Katowic na mapie Europy. Współpraca z miastem od samego początku udawała się fenomenalnie - mówił ze sceny Bogdan Zdrojewski, były minister kultury, dziś poseł Parlamentu Europejskiego.

Potem zabrzmiały utwory Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego. Mistrz Krystian Zimerman zagrał wraz z orkiestrą I Koncert fortepianowy d-moll Brahmsa, a na koniec rozległa się IX Symfonia Ludwiga van Beethovena z "Odą do radości" na finał. NOSPR wystąpiła pod batutą swojego dyrektora artystycznego, Alexandra Liebreicha, towarzyszyli jej Chór Radia Bawarskiego oraz soliści: Ewa Tracz (sopran), Wiesław Ochman (tenor), Melanie Diener (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Christian Elsner (tenor) i Dimitry Ivashchenko (bas).

Opinie o gmachu NOSPR (i koncercie też) były pełne entuzjazmu. Chyba najpełniej wyraziła to minister kultury Małgorzata Omilanowska: - To nowa perła śląskiej ziemi - napisała w liście na wczorajszy wieczór.
Zespół reporterów dz

Rozmowa z maestro Krzysztofem Pendereckim

Rozmowa z architektem Tomaszem Koniorem:

Rozmowa z wojewodą śląskim Piotrem Litwą

Rozmowa z europosłem Bogdanem Zdrojewskim

Mirosław Sekuła, marszałek śląski

Jan Pospieszalski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo