Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie nowej hali firmy EJOT ZDJĘCIA Powstała w ramach II etapu rozbudowy zakładu w Ciasnej, który kosztował 2,7 mln euro

Piotr Wiewióra
Piotr Wiewióra
Otwarcie nowej hali firmy EJOT w Ciasnej 25.05.2019.
Otwarcie nowej hali firmy EJOT w Ciasnej 25.05.2019. Piotr Wiewióra
25 maja miało miejsce uroczyste otwarcie nowej hali, należącej do działającej w Ciasnej firmy EJOT Polska sp. z o.o. sp. k. To drugi etap rozbudowy zakładu w Ciasnej zrealizowany w niespełna 2 lata po ukończeniu pierwszego. W tym czasie jego produkcja zwiększyła się o ok. 30 proc., a zatrudnienie z 215 do 262 osób.

Firma EJOT to jeden z europejskich liderów jeśli chodzi o produkcję mocowań z tworzyw sztucznych i metalu. Jej liczne komponenty są wykorzystywane w przemyśle, branży budowlanej oraz motoryzacyjnej. Kierowana przez prezesa Andrzeja Bibika spółka mająca swoją siedzibę w Ciasnej, jest częścią międzynarodowego holdingu, który w 2015 roku podjął decyzję o zainwestowaniu w rozbudowę właśnie tutejszego zakładu.

Zobaczcie zdjęcia:

W efekcie pod koniec 2017 roku ukończono pierwszy etap rozbudowy, a ostatnio drugi, w ramach którego powstała nowoczesna hala przeznaczona głównie do wytwarzania mocowań dla branży motoryzacyjnej. Inwestycja kosztowała ponad 2,7 mln euro, ale - jak podkreślił obecny na sobotniej uroczystości jeden z prezesów holdingu Frank Dradschmidt - jeszcze w tym roku zamierza zainwestować kolejne 4 mln euro m.in. w nowe maszyny i podzespoły. Poinformował on, że rozbudowę zakładu w Ciasnej wstępnie zaplanowano w czterech etapach.

- Ukończenie drugiego etapu w tak krótkim czasie pokazuje jak szybko musieliśmy się rozwijać - powiedział Frank Dradschmidt. - Zrobiliśmy to m.in. w celu przeniesienia kompletnych linii produkcyjnych komponentów dla branży motoryzacyjnej. Będziemy instalować jedno z najnowocześniejszych gniazd do produkcji pokryw dla gaźników. A trzeba je montować w bardzo czystym otoczeniu - zaznaczył.

- Nie wyobrażałem sobie nawet, że ta hala będzie wyglądać tak pięknie - skomentował z kolei właściciel i prezes holdingu Christian Kocherscheidt. - To co się stało, to zasługa wielu ludzi. Już w 2017, kiedy otwieraliśmy zakład po pierwszym etapie rozbudowy, dawaliśmy wyraz jak ważna to budowa dla całej grupy. Ale już wtedy wiedzieliśmy, że to za mało. Powstała bardzo nowoczesna hala, przy budowie której użyliśmy innowacyjnych rozwiązań. Jesteśmy bardzo konkurencyjni. Chcemy być najlepsi i wiodący w naszej branży - dodał.

Koło napędowe rozwoju gminy

Starosta lubliniecki Joachim Smyła zaznaczył, że wspólnie z prezesem Bibikiem wypracowali takie metody współpracy, że przy realizacji inwestycji nie było żadnych problemów. Zwrócił uwagę, że na uroczystości otwarcia nie bez powodu obecni są dyrektorzy szkół.

- Nasi uczniowie chętnie będą podejmować tu praktyki, a w przyszłości pracę - powiedział starosta lubliniecki, dodając, że wspólnie z prezesem oraz wójtem gminy Ciasna podejmują starania, żeby zjazd z projektowanej właśnie drogi S11 był także koło firmy EJOT, co będzie korzystne zarówno dla niej, jak i mieszkańców gminy.

Wójt podkreślił prośrodowiskowy aspekt inwestycji i zapowiedział, że jeśli tylko nadarzy się ku temu sposobność, zgłosi firmę do konkursu dla najbardziej przyjaznych środowisku.

- Rozbudowa tego zakładu, to koło napędowe rozwoju gminy Ciasna - powiedział Zdzisław Kulej, składając gratulacje i wręczając upominki szefom spółki razem z przewodniczącym rady gminy Henrykiem Plutą.

Na koniec części oficjalnej szefowie holdingu z Niemiec, prezes Bibik oraz wójt i starosta, dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi i tym samym oficjalnego otwarcia hali.

Uroczystość uświetnili swoimi występami: mażoretki "Copacabana", które tydzień wcześniej wywalczyły Mistrzostwo Polski w kategorii "defilada baton klasyczny", orkiestra dęta z Ciasnej oraz muzycy Michał Walczak, Frank Parker i Mikołaj Pospieszalski.

W Ciasnej od 1998 roku

EJOT rozpoczął działalność w Ciasnej w 1998 roku. Wówczas na bazie firmy Kupka Metal & Plastik Jerzego Kupki, powstała firma EJOT Tworzywa Sztuczne Sp. z o.o., przekształcona później w EJOT Polska Sp. z o.o.

Nie przegapcie

- Zaczynaliśmy w niewielkich halach produkcyjnych, w których znajdowało się kilka wtryskarek obsługiwanych przez kilkanaście osób. Po 20 latach jest nas ponad 250 pracowników, maszyny są najnowocześniejsze (te stare też jeszcze mamy), a będzie ich wkrótce ponad 50. Produkujemy rocznie ponad 200 milionów różnych wyrobów - informuje firma.

W związku z rozwojem firmy, w Olszowej pod Strzelcami Opolskimi (200 m od autostrady) otwarto Regionalne Centrum Dystrybucji, w którym magazynowane są produkty rozsyłane do klientów z całej Europy.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

TYDZIEŃ Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo