Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie nowej siedziby Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Kolejna inwestycja Ministerstwa Sprawiedliwości w mieście

Adam Tobojka
Uroczyste otwarcie odbyło się w wyremontowanym budynku dawnej Szkoły Realnej w Sosnowcu. Tu mieści się siedziba Sądu OkręgowegoZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uroczyste otwarcie odbyło się w wyremontowanym budynku dawnej Szkoły Realnej w Sosnowcu. Tu mieści się siedziba Sądu OkręgowegoZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
W piątek, 1 kwietnia, odbyła się uroczystość otwarcia Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Jednostka mieści się w dwóch budynkach – w zabytkowym gmachu Szkoły Realnej i biurowcu przy ulicy Teatralnej. Prezes Sądu Okręgowego została sędzia Ewa Łąpińska. To kolejna instytucja na poziomie okręgowym, którą uruchomiono w Sosnowcu. W 2021 roku zaczęła tu działać Prokuratura Okręgowa.

Nowy sąd ma usprawnić działanie tej instytucji w regonie

Decyzja o oddzieleniu okręgu zagłębiowskiego od katowickiego zapadła w marcu zeszłego roku. Inicjatorem projektu był Bogdan Święczkowski, pełniący obecnie funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego, pochodzący z Sosnowca. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości utworzenie nowego okręgu jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Zagłębia i usprawnieniem działania lokalnego sądownictwa, odciążając jednostkę w Katowicach. Obszar działania obejmuje pięć sądów rejonowych – w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Będzinie i Zawierciu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Opóźnione otwarcie, zabytkowa siedziba

Uruchomienie nowej jednostki zaplanowano pierwotnie na 1 września 2021 roku, jednak data ta uległa zmianie ze względu na problem ze znalezieniem budynku, spełniającego niezbędne wymogi. Ostatecznie za siedzibę Sądu Okręgowego obrano budynek dawnej Szkoły Realnej, zabytkowy gmach mieszczący się przy ulicy Mariackiej, powstały pod koniec XIX wieku z inicjatywy Heinricha Dietla.

Nie przeocz

- Nie muszę chyba nikogo z tu obecnych przekonywać o wysokiej randze i doniosłym znaczeniu dzisiejszego wydarzenia, które postrzegać należy także w kategoriach powrotu do przedwojennych jeszcze tradycji sosnowieckiego sądownictwa. Pragnę przypomnieć, że miasto Sosnowiec stało się jeszcze przed ponad stu laty siedzibą Sądu Okręgowego, utworzonego tu w roku 1920, a więc niemal na progu odzyskanej po stu latach niepodległości. Sąd okręgowy w Sosnowcu funkcjonował do roku 1950, w którym komunistyczne władze zdecydowały o jego zniesieniu. Nie tyle zatem tworzymy dzisiaj, co przywracamy rangę Sosnowca jako ważnego punktu na mapie polskiego sądownictwa - mówiła podczas uroczystego otwarcia sędzia Katarzyna Frydrych, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.[cyt]

Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś mówił, że to ważne, by sąd był blisko obywateli, by sądy były tam, gdzie sprawy się dzieją.
[cyt]- Tego rodzaju instytucje podkreślają rangę regionu i miasta - mówił.

Głos w sprawie otwarcia nowej jednostki sądowej w Sosnowcu zabrał też prezydent miasta, Arkadiusz Chęciński. O tym, że to ważna dla miasta instytucja mówił od wielu miesięcy.

- Powstanie Sądu Okręgowego to jakościowe miejsca pracy, prestiż, ale przede wszystkim szybsza obsługa około 600 tysięcy osób, a więc mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego i Jaworzna. To łatwiejszy i szybszy dostęp do usług sądowych, a więc wygoda dla Sosnowiczan i mieszkańców regionu. Często mówimy, że centralizacja nie ma sensu. I tak jest w tym wypadku - podkreślał prezydent Sosnowca w marcu zeszłego roku, niedługo po wydaniu rozporządzenia o ustanowieniu Sądu Okręgowego.

Gośćmi uroczystości byli między innymi członek Rady Ministrów Michał Wójcik, prezes sądu apelacyjnego w Katowicach sędzia Witold Mazur, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski oraz wspomniany prezydent miasta Sosnowiec, Arkadiusz Chęciński.

Coraz więcej instytucji Ministerstwa Sprawiedliwości w Sosnowcu

Otwarcie Sądu Okręgowego to niejedyna inwestycja Ministerstwa Sprawiedliwości w regionie. W marcu 2021 roku swoje funkcjonowanie rozpoczęła Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu. W styczniu tego roku do użytku oddano nową siedzibę Komendy Miejskiej Policji, trwa również budowa nowej jednostki Sądu Rejonowego. W październiku 2019 roku oddano z kolei do użytku nowy budynek Prokuratury Rejonowej w Sosnowcu. W najbliższej przyszłości na terenie miasta ma powstać też nowoczesne więzienie.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera