Otwarcie Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Udostępnij:
Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej zajmuje się diagnostyką dziedzicznych nowotworów (m.in. raka piersi, raka jelita grubego, raka rdzeniastego tarczycy) oraz diagnostyką molekularną konieczną w terapiach celowanych w onkologii (rak jajnika, rak płuca, rak jelita grubego, czerniak). Uczestniczy w zewnętrznej europejskiej kontroli jakości dla badań genetycznych i molekularnych w raku jelita grubego, raku płuc, raku piersi i jajnika, czerniaku.

W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach otwarto dzisiaj Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów. Mimo trwającej pandemii COVID-19, wyremontowano i zaadaptowano dla niego pomieszczenia na I piętrze starego budynku Instytutu.

- Mimo że uroczystość otwarcia odbywa się w tak trudnych dla nas wszystkich warunkach, zasługuje na ogromne uznanie, ponieważ udało nam się uruchomić bardzo potrzebny zakład. Postawiliśmy na dr hab. Małgorzatę Oczko-Wojciechowską, która została jego kierownikiem, i nie zawiedliśmy się. Pani docent stworzyła zespół, który jest w stanie podjąć trud diagnostyki genetycznej i molekularnej, bez której współczesna onkologia nie istnieje – powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego. Dodał, że nowy zakład prezentuje się bardzo imponująco, co jest zasługą pracujących w nim kobiet, które wniosły do niego trochę ciepła. – Dziękuję za zaangażowanie i serce włożone podczas tego przedsięwzięcia – powiedział dyrektor Krzysztof Składowski.

Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej powstał z połączenia dwóch jednostek – Pracowni Diagnostyki Molekularnej i Genomiki Funkcjonalnej, która działała do tej pory w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej i Pracowni Diagnostyki Molekularnej, funkcjonującej dotychczas w strukturze Centrum Badan Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów. Zajął pomieszczenia po Centrum Badań Translacyjnych, które przeniosło się do innej części Instytutu.

Nie przeocz

Jak podkreśla dr hab. Małgorzata Oczko-Wojciechowska, kierownik Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej, w zajmowanych przez Zakład pomieszczeniach pomalowano ściany i sufity, wymieniono lampy, wyszorowano podłogi. – Wszystkie prace zostały wykonane przez pracowników działu technicznego i działu czystości naszego Instytutu. Meble laboratoryjne, sprzęt i aparaty diagnostyczne znajdujące się w naszym zakładzie zostały przeniesione z Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Klinicznej. Pracownicy stolarni poskręcali nam meble, przycięli blaty i zawiesili szafki. Część mebli biurowych i wyposażenie pokoju socjalnego otrzymaliśmy w spadku po remontowanych klinikach. W trakcie remontu tak organizowaliśmy sobie pracę, aby przenosząc meble i sprzęt, nie przerywać prowadzenia diagnostyki – tłumaczy dr hab. Małgorzata Oczko-Wojciechowska.

Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej zajmuje się diagnostyką dziedzicznych nowotworów (m.in. raka piersi, raka jelita grubego, raka rdzeniastego tarczycy) oraz diagnostyką molekularną konieczną w terapiach celowanych w onkologii (rak jajnika, rak płuca, rak jelita grubego, czerniak). Uczestniczy w zewnętrznej europejskiej kontroli jakości dla badań genetycznych i molekularnych w raku jelita grubego, raku płuc, raku piersi i jajnika, czerniaku oraz zespole MEN2 w schematach EMQN, GENQA i EQA. W Zakładzie pracują diagności laboratoryjni ze specjalizacją lub w trakcie specjalizacji z laboratoryjnej genetyki medycznej, a także biolodzy molekularni.

- W najbliższych planach mamy uruchomienie nowoczesnej diagnostyki genetycznej dla pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi, obejmującej ocenę pełnej sekwencji genów, które najczęściej ulegają mutacji w dziedzicznej postaci tego nowotworu. Zamierzamy również wprowadzić diagnostykę molekularną opartą o technologię sekwencjonowania nowej generacji w materiale archiwalnym pobranym z guza od pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc. Pozwoli to na uzyskanie wyniku dla wielu genów jednocześnie – zdradza najbliższe plany dr hab. Oczko-Wojciechowska.

Uroczystemu otwarciu Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej towarzyszyła sesja naukowa, której tematem było miejsce diagnostyki genetycznej i molekularnej w personalizowanej onkologii. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, wydarzenie było transmitowane poprzez platformę YouTube. Dr hab. Małgorzata Oczko-Wojciechowska ma jednak nadzieję, ze w przyszłym roku, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna, odbędzie się Dzień Drzwi Otwartych, w ramach którego zainteresowani będą mogli zobaczyć, czym zajmuje się jej zespół.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie