Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarto podziemia ratusza w Strumieniu [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Zagrzybione i wilgotne podziemia ratusza w Strumieniu, wybudowanego w 1628 roku, zamieniły się w efektowną galerię sztuki. W pomieszczeniach, gdzie jeszcze niedawno znajdowały się graciarnia i kotłownia od dziś można oglądać eksponaty z jedynego na świecie muzeum druciarstwa w słowackiej Żylinie.

Nadzwyczajne jest to, że Ratusz, jako instytucja publiczna, nie miał potrzeby otwierać swoich piwnic dla lokalnej społeczności. A jednak wykorzystał taką możliwość i magazyny zostały zaadaptowane na cele kulturalne — ocenił Jacek Konior, szef bielskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OTWARCIA W PORTALU NASZEMIASTO.PL

Podziemia udało się zamienić na galerię dzięki wspólnemu projektowi gminy Strumień i województwa żylińskiego (Słowacy za unijne pieniądze odnowili park zamkowy w Budatinie). — Kiedy pojawił się pomysł, ludzie niedowierzali, że coś takiego w ogóle można zrobić. To wymagała ogromnego zaangażowania — podkreśliła Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.


W uroczystości otwarcia piwnic uczestniczyli m.in. przedstawiciele Muzeum w Żylinie na czele z dyrektorem Borisem Schubertem, muzeum w Czadcy oraz przedstawiciele województwa Żylińskiego. 
Otwarcie wystawy prac słowackich druciarzy to zakończenie pierwszego etapu projektu. Całość razem z parkingiem, skwerkiem i toaletami będzie otwarta już w czerwcu.



Galeria Pod Ratuszem będzie czynna dla zwiedzających trzy razy w tygodniu — poniedziałki, środy (od 16.00 do 18.00) oraz soboty (od 15.00 do 18.00). Poza wyznaczonymi godzinami grupy zorganizowane będą mogły umówić się indywidualnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Oprócz adaptacji piwnic na galerię, za budynkiem ratusza zostały wyburzone szalety miejskie w miejscu których powstały miejsca parkingowe i skwer. Przede wszystkim do ratusza zostało wreszcie zrobione wejście dla osób niepełnosprawnych.



***

Druciarstwo na Słowacji sięga swoją historią XVIII w. Druciarze pochodzili z najbiedniejszych i odległych osad. Ze swoimi wyrobami wędrowali po całym świecie docierając do większości krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji. Takie wyprawy trwały nawet kilka lat. Dzięki sprzedawaniu swoich wyrobów niektórzy najlepsi druciarze stali się bogatymi przedsiębiorcami. W Żylinie istnieje Muzeum Druciarstwa z eksponatami jedynymi w swoim rodzaju na świecie. W strumieńskiej galerii Pod ratuszem można zobaczyć druciane sprzęty gospodarstwa domowego, postacie zwierząt i ludzi oraz biżuterię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!