Otworzą zaporę nad Zalewem Rybnickim. Popularne miejsce spacerowiczów i rowerzystów będzie dostępne w majówkę
Zamknięta dotychczas zapora przy rybnickiej Elektrowni wkrótce zostanie otwarta - poinformowały władze Elektrowni. Od soboty, 1 maja rybniczanie znów będą mogli wybierać się w to miejsce na wycieczki rowerowe czy piesze spacery.
Zapora zwykle otwierana była wraz z początkiem kwietnia. W tym roku uniemożliwiła to jednak trudna sytuacja epidemiologiczna związana z trzecią falą koronawirusa.
- Zapora to bardzo popularny teren wycieczek i spacerów wśród mieszkańców Rybnika i okolic, dlatego chcemy uniknąć skumulowania wielu osób na stosunkowo niewielkiej przestrzeni - wyjaśniał wówczas dyrektor Elektrowni Rybnik, Krzysztof Matula.
Władze Elektrowni podkreślały, że liczą na jak najszybsze unormowanie się sytuacji i otwarcie zapory dla gości. To nastąpiło blisko miesiąc później niż co roku.
- Od soboty, 1 maja, zapora czołowa zbiornika wodnego Elektrowni Rybnik ze spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zostanie ponownie otwarta dla spacerowiczów oraz rowerzystów - informuje Elektrownia.
- W związku ze zmniejszeniem liczby zakażeń i poprawą sytuacji epidemiologicznej zdecydowaliśmy o ponownym otwarciu zapory dla naszych gości. Zachęcamy do skorzystania ze spacerów - mówi Krzysztof Matula.
Dyrektor Elektrowni zaznacza jednak, że wybierając się nad zaporę konieczne jest zachowywanie reżimu sanitarnego. - Osoby, które chcą skorzystać ze spacerów po zaporze, muszą pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, czyli obowiązku zasłonięcia ust i nosa oraz 1,5 m odległości od innych osób w przestrzeni publicznej - dodaje.
Zapora czołowa rybnickiej Elektrowni ma o długości 975 metrów powstała w 1972 roku jako część infrastruktury hydrotechnicznej elektrowni. Dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy został utworzony sztuczny zbiornik zakładu zwany Zalewem Rybnickim. Ma on długość ok. 7 km i mieści niemal 22 mln metrów sześciennych wody.
Rybnicki Zalew jest nie tylko popularnym miejscem wśród odwiedzających. Jak mówią władze Elektrowni wody Zalewu są też enklawą dla wielu gatunków ptaków.
- Zimą to jedno z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku. Podwyższona temperatura wody przyciąga nie tylko ptaki związane ze środowiskiem wodnym, ale także ptaki szponiaste i wróblowate. Poza rzadkimi gatunkami wymienionymi w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt pojawiają się tutaj gatunki pospolite: mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa czy kormoran - słyszymy.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?