Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otyłość powoduje ciężki przebieg Covid-19? Osoby z wysokim BMI w grupie dużego ryzyka. Eksperci mają wyniki badań. Jak zmierzyć BMI?

TK
Wysokie BMI to cięższy przebieg Covid-19. Osoby z nadwagą  w grupie dużego ryzyka. Eksperci ujawniają wyniki badań. Jak zmierzyć BMI?
Wysokie BMI to cięższy przebieg Covid-19. Osoby z nadwagą w grupie dużego ryzyka. Eksperci ujawniają wyniki badań. Jak zmierzyć BMI? pixabay
Osoby otyłe mogą gorzej przechodzić zakażenie koronawirusem. To spory problem, mając na uwadze fakt, o którym przypomina WHO. Otyłość to problem blisko 800 mln osób na całym świecie. Tym samym ryzyko zgonu z powodu Covid-19 jest niemal dziesięciokrotnie wyższe w krajach, gdzie większość populacji ma nadwagę. Osoby z wyższym BMI mogą przechodzić ciężej zakażenie koronawirusem.

Osoby z nadwagą trudniej przejdą zakażenie koronawirusem

Osoby z nadwagą muszą liczyć się z tym, że mogą gorzej znieść zakażenie koronawirusem. Takie wnioski płyną z najnowsze raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Wynika z niego, że 88 proc. zgonów z powodu Covid-19 w pierwszym roku pandemii miało miejsce w krajach, w których ponad połowa społeczeństwa jest klasyfikowana jako osoby z nadwagą. Pod uwagę brane było:
kryterium związane ze wskaźnikiem BMI,
jego poziom kształtował się powyżej 25.

Nie przeocz

Odsetek zgonów wśród narodów zmagających się nadwagą wysoki był m.in. w takich krajach, jak:

  • Wielka Brytania,
  • Włochy,
  • Stany Zjednoczone.

Raport WHO wykazał również, że kraje, w których mniej niż połowa dorosłej populacji ma nadwagę, ustnieje dziesięciokrotnie mniejsze ryzyko zgonu z powodu zakażenia koronawirusem, w porównaniu do krajów, gdzie odesetek dorosłych z nadwagą jest wyższy. - pisze Interia.

Co ciekawe, sam premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po przechorowaniu Covid-19 zmienił styl życia i zaczał dbać o aktywność fizyczną.

Zobacz koniecznie

Wyższe BMI to ryzyko ciężkiego Covid-u

Nadwaga to drugi po wieku czynnik wpływający na ciężki przebieg choroby wywołanej przez zakażenie koronawirusem. Z danych z ponad 160 krajów wskazują wyraźnie, że wysokie BMI zwiększa ryzyko ciężkiego Covid-u.

WHO wzywa do walki z otyłością, a także przypomina, że to skomplikowana przypadłość.

Przyczynami otyłości jest złożony zestaw czynników. Składa się na to dieta, styl życia, uwarunkowania genetyczne, stan zdrowia psychicznego, a także liczne czynniki socjoekonomiczne i stan środowiska naturalnego. - podkreśla WHO.

BMI, jak zmierzyć?

BMI obliczamy dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost do kwadratu w metrach.

  • 18,5 ≤ BMI ≤ 24,9: waga prawidłowa
  • 25 ≤ BMI ≤ 29,9: nadwaga
  • BMI > 30: otyłość
  • BMI < 18,5: niedowaga

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera