Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ove Fundin Trophy: W sobotę poznamy nowego drużynowego mistrza świata na żużlu

Leszek Jaźwiecki
Polscy żużlowcy będa bronili na torze Polonii w Bydgoszczy złotego medalu zdobytego rok temu w stolicy Czech, Pradze
Polscy żużlowcy będa bronili na torze Polonii w Bydgoszczy złotego medalu zdobytego rok temu w stolicy Czech, Pradze Grzegorz Dembiński
W sobotę poznamy nowego drużynowego mistrza świata na żużlu. O statuetkę Ove Fundin Trophy, powalczą w Bydgoszczy reprezentacje Danii, Wielkiej Brytanii i Polski oraz triumfator barażu. W historii Drużynowego Pucharu Świata najbardziej utytułowaną drużyną są Polacy. Biało-czerwoni triumfowali aż sześciokrotnie.

Ove Fundin Trophy, trofeum noszące nazwisko jednego z najwybitniejszych żużlowców świata Ove Fundina, otrzymuje najlepsza ekipa Drużynowego Pucharu Świata. Biało-czerwoni od 2001 roku triumfowali sześciokrotnie, ale nie wywalczyli statuetki na własność.

Początkowo na stałe trofeum miała wywalczyć najlepsza drużyna, która sięgnie po nie trzy razy. Kiedy Polacy w Lesznie w 2009 roku trzeci raz z rzędu zdobywali Drużynowy Puchar Świata tak się jednak nie stało.

- Puchar jest przechodni, zwycięzca dostanie jedynie replikę - zakomunikował Ole Olsen, przed laty znakomity żużlowiec, który teraz działa w Międzynarodowej Federacji Motocyklowej.

Trofeum Ove Fundina przyznawane jest od 2001 roku. Wcześniej najlepsze drużyny narodowe walczyły o pochodząca z XVII wieku srebrną wazę. Ufundowała ją redakcja tygodnika "Motor" w 1960 roku. Pierwsi zdobyli ją Szwedzi, którzy na swoim torze w Goeteborgu nie dali szans rywalom. W ekipie gospodarzy jeździł wtedy Ove Fundin. Żużlowcy Trzech Koron jeszcze dwa razy sięgnęli po to trofeum i redakcja zmuszona została do ufundowania kolejnej nagrody.

Tym razem był to puchar pochodzący z czasów Księstwa Warszawskiego. Zmieniono także reguły jego przyznawania. Na własność mogła ją zabrać ekipa, która wywalczy go trzy razy z rzędu. Blisko wywalczenia go była reprezentacja Polski, która triumfowała w 1965 w Kempten i rok później we Wrocławiu. Polską hegemonię przerwali jednak w Malmoe Szwedzi.

Puchar wkrótce znalazł jednak nowego właściciela. Została nim drużyna Wielkiej Brytanii, która triumfowała w latach 1971-75. Wyspiarze jednak zaproponowali, aby puchar był przechodni. W tej formule drużynowe mistrzostwa świata przetrwały do 2000 roku, ich kontynuatorem stał się DPŚ. Brytyjska firma Benfield Sports International, która zyskała do niego prawa, ufundowała nowe trofeum.

Ove Fundin Trophy zostało zaprojektowane przez Aspreya i Garrarda z domu jubilerskiego "House of the Crown Jeweller since 1843". Firma ta zaprojektowała i stworzyła trofea do takich imprez sportowych jak US Masters, Rugby World Cup czy też Heineken Cup. Statuetka ma 60 centymetrów wysokości, wykonana jest ze srebra, a wokół pozłacanego globu umieszczono autentyczna zębatkę używaną w motocyklach żużlowych. Na podstawie pucharu zostaje wygrawerowana nazwa państwa zdobywającego w danym roku tytuł.

Ove Fundin to jedna z barwniejszych postaci światowego żużla. Był pięciokrotnym indywidualnym mistrzem świata i w tej klasyfikacji wyprzedzają go jedynie Nowozelandczyk Ivan Mauger oraz jego rodak Tony Rickardsson. Sześć razy sięgał po złoto z drużyną Trzech Koron. Był najlepszym zawodnikiem swojego kraju w 1961 roku. Po zakończeniu kariery osiedlił się na południu Francji. Jego drugą pasją stał się golf.

Bydgoszcz po raz pierwszy będzie gospodarzem DPŚ. Wcześniej turnieje odbywały się dwukrotnie we Wrocławiu i Lesznie oraz raz w Gorzowie. Nad Brdą Polacy pojadą w składzie Piotr Protasiewicz, Krzysztof Kasprzak, Jarosław Hampel i Janusz Kołodziej. Początek zawodów w sobotę o godz. 19 (transmisja w Canal+ Family).


*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Prognoza pogody na sierpień 2014 [POGODA W SIERPNIU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!