18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent z Dąbrowy Górniczej czeka na decyzję MOPS-u o refundacji protez

Jadwiga Jenczelewska
Wykonanie dobrych protez nóg kosztuje dziś coraz więcej
Wykonanie dobrych protez nóg kosztuje dziś coraz więcej Marzena Bugała-Azarko
77-letni Franciszek Skwarek z Dąbrowy Górniczej, teść pana Bogumiła Kobylarza, może chodzić wyłącznie za pomocą protez. Lewą nogę ma amputowaną powyżej kolana, prawą w połowie łydki.

- Te protezy co kilka lat trzeba wymienić na nowe i wtedy pacjent może się starać o dofinansowanie na wykonanie nowych. Wniosek składa się w MOPS-ie - mówi Bogumił Kobylarz. - Niestety, chodzimy do dąbrowskiego MOPS-u już od października 2012 r. i wciąż nam mówią, że nie ma pieniędzy na refundację. Najwcześniej może być pod koniec maja. Czy to znaczy, że mój teść prawie do lata ma cierpieć z powodu starych protez, które już mu nie pasują? I czy w MOPS-ie z Dąbrowy Górniczej pieniądze na refundacje bywają tylko od czerwca do października - pyta poirytowany Czytelnik.

Z jego relacji wynika, że właśnie w październiku 2012 r. po raz pierwszy zgłosił się do MOPS-u (ma na to świadka, podobnie jak na wszystkie inne wizyty), aby dowiedzieć się, kiedy może złożyć całą dokumentację na refundację.

Usłyszał wówczas, że może pieniądze będą w listopadzie. W połowie listopada złożył pełną dokumentacją od lekarza. Znów dowiedział się, że być może pieniądze będą w grudniu, ale nie jest to pewne. Kolejny raz pojawił się w dąbrowskim MOPS-ie po 10 grudnia 2012 r. - z podobnym efektem - okazało się, że pieniędzy wciąż nie ma. Następnie zgłosił się w styczniu 2013 r. Poinformowano go, że być może pieniądze będą dopiero pod koniec ma-ja tego roku.

Ponieważ faktura na wykonanie protez wystawiona przez firmę ortopedyczną PROTEKA z Tarnowskich Gór zakładała termin realizacji zlecenia do lutego br., pracownica MOPS-u zadzwoniła do tej firmy, aby przedłużyć okres realizacji zlecenia. - To tylko potwierdza przewlekłość procedury - mówi Czytelnik.

Jego zdenerwowanie wiązało się też z tym, że NFZ wyznacza 30-dniowy termin na przekazanie pieniędzy. A tu znów fiasko starań i mowa o nieokreślonej przyszłości. - A może chodzi o to, że mój teść ma 77 lat i lepiej poczekać, a nuż problem sam się rozwiąże i nie trzeba będzie wydawać pieniędzy na tego pacjenta - zastanawia się rozmówca.

Poniżej publikujemy odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej.

Ustalenie ważności wniosku to wyjątkowo zawiły proces

W odniesieniu do informacji udzielonych przez Pana Bogumiła Kobylarza, zięcia Pana Franciszka Skwarka ubiegającego się o dofinansowanie do zakupu protezy podudzia oraz protezy uda, wyjaśniam:

przedmiotowy wniosek złożony został w tutejszym Ośrodku 10.01.2013 r. Z dokumentacji złożonej do wniosku wynika, że zlecenia na protezy zostały wystawione przez lekarza w dniu 15.11.2012 r., potwierdzone w Śląskim Oddziale NFZ w Dąbrowie Górniczej w dniu 16.11.2012 r., i przyjęte przez sklep - świadczeniodawcę do realizacji w dniu 15.12.2012 r. Tak więc wniosek był w pełni kompletny dopiero 15.12.2012 r., a nie w połowie listopada.

Pracownica Działu ds. Re-habilitacji Społecznej skontaktowała się ze świadczeniodawcą w celu przedłużenia terminu realizacji zlecenia, gdyż budziła wątpliwość realizacja tego zlecenia w terminie określonym w ofercie cenowej, tj. miesiąc luty 2013 r. ze względu na brak środków finansowych. Termin 31.05.2013 r. został uzgodniony z firmą PROTEKA, jako maksymalny, jednakże realizacja wniosku nastąpi w momencie otrzymania informacji z PFRON o wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań dla naszego powiatu i podjęcia uchwały o podziale tych środków przez Radę Miejską. Bez zmian tego terminu wniosek po lutym br. nie mógłby być rozpatrzony pozytywnie. (...)

Wnioski składane w Dziale ds. Rehabilitacji Społecznej tutejszego Ośrodka są rozpatrywane niezwłocznie, chyba że złożone zostały od 2 stycznia każdego roku, oczekują wówczas na pierwszą po otrzymaniu środków z PFRON sesję Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, gdzie dokonany zostaje podział środków finansowych przeznaczonych dla miasta Dąbrowa Górnicza przez PFRON na poszczególne zadania, o czym osoby niepełnosprawne są informowane już w momencie składania wniosków.

W przypadku otrzymania dodatkowych środków lub w wyniku analizy wykorzystania środków na poszczególne zadania, w trakcie roku mogą pojawić się dodatkowe środki.

Będzie decyzja

Najbliższa sesja Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej planowana jest na 6 marca 2013 r. Jeżeli do tego czasu wpłynie informacja o wysokości środków PFRON przypadających według algorytmu w 2013 r. dla powiatu Dąbrowa Górnicza na realizację zadań określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (Dz.U. z 2011 r., nr 127, poz. 721, z późn. zm.), to oso-by niepełnosprawne, których wnioski rozpatrzone zostały pozytywnie pod względem formalnym i merytorycznym, niezwłocznie poinformowane zostaną o przyznaniu dofinansowania.

Wniosek Pana Franciszka Skwarka spełnia wymogi pod względem formalnym i merytorycznym.

Z informacji uzyskanych telefonicznie w dniu 5 lutego 2013 roku od pracownika PFRON w Warszawie, pani Marioli Gorzkiewicz, wynika, że prawdopodobnie podział środków zostanie podany do wiadomości na stronie internetowej PFRON w najbliższym tygodniu, natomiast w chwili obecnej nie może podać terminu przesłania informacji pisemnej.

Które sprawy załatwia się ustnie, a które są rejestrowane

Jeden z zarzutów naszego Czytelnika dotyczył ustnego załatwiania zbyt wielu spraw w dąbrowskim MOPS-ie, po których nie zostaje żaden ślad. Gdyby każde zgłoszenie było odnotowywane, dziś nie byłoby problemów z ustaleniem terminów zgłaszania wniosków o refundację - uważa p. Kobylarz. MOPS od-niósł się także do tej kwestii.

W Dziale ds. Rehabilitacji Społecznej rejestrowane są wnioski, dokumenty stanowiące uzupełnienie wniosków i inna korespondencja ich dotycząca; nie rejestruje się informacji udzielanych ustnie osobom niepełnosprawnym bądź ich rodzinom.

Wszystkie wnioski rejestrowane są w programie PCPR Tylda w kolejności ich wpływania i w takiej też kolejności są rozpatrywane. O sposobie załatwienia sprawy osoby zainteresowane informowane są pisemnie na każdym etapie postępowania.

Od redakcji: Podczas ostatniej rozmowy poinformowano nas, że wniosek o refundację protez dla p. Franciszka Skwarka zostanie pozytywnie rozpatrzony w marcu br.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!