Pacjentka, która od miesięcy przebywa w szpitalu, może zobaczyć na laptopie swojego kota i przede wszystkim porozmawiać z rodziną

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Na fantastyczny pomysł wpadło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach. Przechytrzyło rygory pandemii koronawirusa. By podbudować siły psychiczne chorych i ich rodzin umożliwiły im spotkania online. Pacjenci, przykuci do łóżek na wiele miesięcy, mogą porozmawiać z rodziną. Jedna z pań rozpłakała się widząc na filmiku swojego ukochanego kota.

Okres pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadził liczne zmiany w funkcjonowaniu szpitali. Prawie każda placówka wprowadziła zakaz odwiedzin na terenie szpitala. Pacjenci są zabezpieczeni pod kątem procedur medycznych, a przecież ogromne działanie terapeutyczne ma kontakt z rodziną. Dziś technika pozwala przekroczyć i tę barierę!

Z inicjatywą odwiedzin online wyszli lekarze pracujący na Oddziale Intensywnej Terapii UCK. Program, który nazwano „Bliski kontakt z bliskimi” funkcjonuje już jakiś czas i lekarze widzą, że przynosi znakomite efekty. Pacjenci widząc, że w domu wszystko układa się dobrze, bliscy są zdrowi sami szybciej odzyskują siły i chęć do życia. Nie dają się depresji. Rodziny mogą nie tylko łączyć się z bezpośrednio z pacjentami, ale również przesyłać filmiki z wnętrza domu, czy pokazywać, co się podczas ich nieobecności zmieniło.

Musisz to wiedzieć

Pacjenci są bardzo stęsknieni przede wszystkim za swoimi domowymi pupilami: kotami, psami, dopytują się też o papużki. To właśnie zwierzęta, gdy najbliżsi są zapracowani, stają się ich najwierniejszymi towarzyszami. Nastrój pacjenta od razu ulega poprawie, gdy zobaczy swojego Mruczka zadowolonego i zadbanego.

Projekt odwiedzin online „Bliski kontakt z bliskimi” skierowany jest głównie do pacjentów, którzy długo przebywają na terenie szpitala. Niektórzy nawet po 8, 9 miesięcy, ale może skorzystać z niego każdy oddział.

- W tej chwili funkcjonuje 10 tabletów z zamontowanymi platformami. Sprzęt jest na bieżąco odkażany, a w obsłudze sprzętu pomagają pacjentom personel - wyjaśnia Joanna Chłądzyńska, rzecznik prasowy szpitala.

Zobacz koniecznie

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie