Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paczki dla pacjentów szpitala tymczasowego w Pyrzowicach. Czego nie wolno przekazywać chorym na COVID-19?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Przemysław Świderski
Rodziny pacjentów szpitala tymczasowego w Pyrzowicach mogą codziennie przekazywać paczki swoim bliskim. Często nie zdają sobie sprawy z tego, co można, a czego nie należy przekazywać chorym na covid. - Zdarza się, że wkładają do paczek papierosy, zapałki, zapalniczki, alkohol. Ze względów bezpieczeństwa jest to zabronione - przestrzega Jolanta Wołkowicz, rzeczniczka prasowa Górnośląskiego Centrum Medycznego, które zarządza szpitalem tymczasowym.

W starym hangarze na lotnisku w Pyrzowicach od kilku tygodni działa szpital tymczasowy. Aby bliscy mogli przekazywać paczki hospitalizowanym tam pacjentom, przed placówką stanął specjalny namiot. Codziennie, między godziną 16 a 18, można zostawić w nim rzeczy dla chorych na COVID-19.

Punkt obsługują wolontariusze. Choć informacje o tym gdzie, w jaki sposób i co można przekazywać pacjentom znajdują się na stronie internetowej placówki, to rodziny wciąż bagatelizują zalecenia, albo nie zdają sobie sprawy z tego, co można, a czego nie należy przekazywać chorym na covid.

- Zdarza się, że rodziny pacjentów wkładają do paczek papierosy, zapałki, zapalniczki, alkohol. Ze względów bezpieczeństwa jest to zabronione - przestrzega Jolanta Wołkowicz, rzeczniczka prasowa Górnośląskiego Centrum Medycznego, które zarządza szpitalem tymczasowym powstałym na lotnisku.

Nie należy także pakować żywności, napojów czy wody. Wołkowicz zapewnia, że pacjenci leczeni w szpitalu otrzymują wszystkie leki, wyżywienie, a także wodę i bawełniane piżamy. Chorzy nie mają natomiast dostępu do lodówek, a skonsumowanie sfermentowanej sałatki czy soku może tylko zaszkodzić hospitalizowanym. Co zatem można przekazać chorym, a czego absolutnie nie?

Zalecane jest przekazywanie przedmiotów, które są niezbędne pacjentom. Są to m.in.:

  • piżama,
  • klapki pod prysznic,
  • bielizna,
  • podstawowe przybory toaletowe, szczoteczka do zębów,
  • telefon,
  • ładowarka.

Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać:

  • wyrobów tytoniowych, elektronicznych papierosów, zapałek, zapalniczek,
  • alkoholu, narkotyków itp.,
  • dezodorantów,
  • ostrych narzędzi, jak scyzoryki itp.,
  • elektrycznych maszynek do golenia.

Wołkowicz uczula, że przekazujący paczki zobowiązani są do wypakowania ich zawartości w obecności wolontariusza. Rzeczy niedozwolone zwracane są bliskim pacjentów. Bywa jednak, że rodziny nie czekając na otwarcie namiotu, podrzucają pakunki. Wówczas wolontariusze przepakowują je dopiero po dyżurze, a rzeczy, których nie powinno być w środku, trafiają do utylizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera