Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Czeczów w Kozach odzyskał dawny blask

Jacek Drost
Annie Lorek z Kóz bardzo podoba się odnowiony pałac Czeczów. - Wygląda prześlicznie - mówi mieszkanka podbielskiej gminy
Annie Lorek z Kóz bardzo podoba się odnowiony pałac Czeczów. - Wygląda prześlicznie - mówi mieszkanka podbielskiej gminy Jacek Drost
Neoklasycystyczny budynek, w którym działała m.in. szkoła rolnicza i spółka wodociągowa, domagał się pilnego remontu. I wreszcie doczekał się.

Po dwóch latach intensywnych prac zakończyła się modernizacja uroczego, XVIII-wiecznego, neoklasycystycznego pałacu Czeczów w podbielskich Kozach. Samorząd gminy ma ambicje, by stworzyć w nim centrum kulturalne całego powiatu bielskiego. Po gruntownie odnowionych w ostatnich latach takich zabytkach jak m.in. pałac Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach czy dworek Kossaków w Górkach Wielkich, to kolejny zabytek na Podbeskidziu, który odzyskał dawny blask i może stać się kolejną atrakcją na mapie turystycznej regionu.

- Nic tylko się cieszyć - mówi Anna Lorek z Kóz. I dodaje: - W ubiegłym tygodniu byliśmy już w środku na wieczorze z poezją. To była taka pierwsza impreza w odnowionym pałacu i bardzo mi się podoba, jak został wyremontowany. Prześlicznie.

Budynek z ładnym parkiem, w którym działały na przestrzeni ostatniego półwiecza m.in. szkoła rolnicza, spółka wodociągowa, apteka, wynajmowane były mieszkania, od dawna zasługiwał na remont. Problemem były pieniądze. W końcu gminie udało się wspólnie ze Słowakami napisać projekt, który uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej. W grudniu 2010 r. Kozy dostały milion euro na renowację pałacu Czeczów, a Słowacy otrzymali pieniądze na remont Teatru Lalek w Żylinie. Prace ruszyły na początku 2012 r. Podczas generalnego remontu zostały wymienione m.in. dach, stolarka okienna, wyremontowano wnętrza pałacyku.

- Od stycznia budynek jest użytkowany, ale drobne prace jeszcze trwają - mówi wójt gminy Kozy Krzysztof Fiałkowski.
Do odnowionego budynku zostaną przeniesione biblioteka z czytelnią. Swoje miejsce znajdzie tu Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Kóz, które prowadzi izbę regionalną. Będą się w nim odbywały zajęcia grup teatralnych czy tanecznych, koncerty i wystawy.

- Podpisaliśmy umowę z Akademią Sztuk Pięknych z Katowic. Będą do nas przyjeżdżać studenci, by prowadzić zajęcia plastyczne - dodaje wójt Fiałkowski.

W budynku jest kilka sal, więc każda z nich zostanie w odpowiedni sposób zagospodarowana. Jedna będzie służyła do koncertów, inna będzie salą taneczną, w obszernej sali na pierwszym piętrze będzie się mieścił Urząd Stanu Cywilnego.

- 3 marca chcemy otworzyć część z biblioteką i czytelnią, natomiast druga część zostanie oddana do użytku w połowie roku - mówi wójt i dodaje, że cały remont będzie kosztował około 7,5 miliona zł.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!