Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. będzie gotowy w 2021 roku. Ruszyły prace po katastrofie budowlanej

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Robotnicy wrócili na plac budowy remontowanego Pałacu Dietrichsteinów
Robotnicy wrócili na plac budowy remontowanego Pałacu Dietrichsteinów UM Wodzisław
W 2021 roku zakończy się generalny remont zabytkowego Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. W tym tygodniu ponownie ruszyły prace po ubiegłorocznej katastrofie budowlanej, kiedy na ulicę Kubsza runęła 40-metrowe rusztowanie. W galerii zdjęcia z remontu i wypadku.

Dobra wiadomość placu budowy remontowanego Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. Robotnicy wznowili prace. Przypomnijmy, 19 sierpnia 2019 roku doszło tam do katastrofy budowlanej. Po oberwaniu się gzymsu runęło 4-metrowe rusztowanie na ulicę Kubsza, a dwie osoby trafiły do szpitala.

Zmiany w projekcie

Nieprzewidziany problem zmusił wykonawców remontu do przerwania prac. Konieczne było wyjaśnienie przyczyn zdarzenia oraz zabezpieczenie budynku. W czasie ostatnich miesięcy trwało wiele prac związanych z dokumentacją projektową i niezbędnymi uzgodnieniami. Należało znaleźć najlepsze możliwe rozwiązania przy prowadzeniu dalszego remontu. W końcu pojawiło się zielone światło – remont został wznowiony.

Pracownicy pojawili się na terenie budowy już w miniony poniedziałek. Wówczas na miejscu odbyła się stosowna narada, która zainaugurowała ponowne prace remontowe.

Od środy (17.06) budowlańcy pracują już pełną parą. Porządkują plac budowy oraz stawiają wewnętrzne rusztowania.

- Od najbliższego poniedziałku na dwie zmiany będą prowadzić prace rozbiórkowe dachu. Co istotne, nie będzie już stawiane rusztowanie zewnętrzne. Prace rozbiórkowe, ze względu na stan obiektu i potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, będą prowadzone od wewnątrz oraz przy użyciu dźwigu - informuje Urząd Miasta w Wodzisławiu Śl.

W okresie, który upłynął od zeszłorocznej sierpniowej katastrofy budowlanej, budowlańcy zdołali dokładnie uprzątnąć teren po zdarzeniu, wykonali zamurowania, zgodnie z projektem, otworów na parterze budynku, zabetonowali biegi i wymurowano ściany klatki schodowej od strony wschodniej na I piętrze, po uzyskaniu zgody Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonali rozbiórki gzymsu i uszkodzonego muru w obrębie odsłoniętej części dachu od strony parku, wykonali tymczasowe „trwałe” zadaszenie odsłoniętej części pałacu na okres zimowy, odkryli i wyczyścili istniejące kanały dymowe i wentylacyjne oraz wymienili cztery latarnie na ul. Kubsza uszkodzone wskutek katastrofy.

- Niezwykle się cieszę, że prace w pałacu zostały w końcu wznowione. Katastrofa budowlana spowodowała wiele komplikacji. Za nami wiele miesięcy pracy nad możliwością kontynuowania remontu. Dziś wiem, że pokonamy każdą trudność i będziemy cieszyli się z pięknego obiektu. Po latach prowadzenia trudnych inwestycji wiem, że każda wiąże się z problemami, wieloma nieprzewidzianymi zdarzeniami, czasem różnymi oskarżeniami czy brakiem zrozumienia trudnego procesu… Na szczęście wszystko zawsze kończyło się dobrze! Udało się zbudować park Trzy Wzgórza, wyremontować dworzec kolejowy, zbudować drogę zbiorczą. A i przy tych inwestycjach bywało gorąco. Też musieliśmy przezwyciężać liczne trudności. Dziś się z nich cieszymy. Z pięknego zabytkowego pałacu też będziemy się cieszyć. Będzie naszą wodzisławską dumą – mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Kalendarium, czyli co działo się w ciągu minionych miesięcy

  • 27.08.2019 r. zlecono firmie firmie inżynierskiej „Konstrukt” wykonanie ekspertyzy dotyczącej ustalenia przyczyn katastrofy budowlanej.
  • Uzyskano decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr K-NR.5142.1922.2019MR z dnia 31.10.2019 r. dot. pozwolenia na rozbiórkę gzymsu i uszkodzonego muru w obrębie odsłoniętej części dachu.
  • 7.10.2019 r. zlecono Politechnice Śląskiej opracowanie pn. Weryfikacja projektu przebudowy i rozbudowy Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim w zakresie zaprojektowanej konstrukcji dachu.
  • 12.11.2019 r. wezwano projektanta do usunięcia stwierdzonych w opracowaniu Politechniki Śląskiej wad projektu. W wyznaczonym czasie projektant nie udzielił odpowiedzi.
  • 26.11.2019 r. wystosowano pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wszczęcie postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej wobec projektantów z powodu uchylania się od wykonywania obowiązków z zakresie pełnionego nadzoru autorskiego.
  • 26.11.2019 r. wystosowano pismo do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej o wszczęcie postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej wobec projektantów z powodu błędów w projekcie.
  • 10.02.2020 r. zlecono opracowanie projektu naprawczego dachu Pałacu Dietrichsteinów w zakresie części konstrukcyjnej odbudowy gzymsu oraz zmiany konstrukcji dachu.
  • Z uwagi na fakt, że dotychczasowy projektant odmówił usunięcia wad i braków w projekcie, 06.04.2020 r. zlecono firmie BAUREN Piotr Renke wykonanie projektu zamiennego Pałacu Dietrichsteinów w zakresie część architektonicznej, sanitarnej, elektrycznej oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych.
  • 21.05.2020 r. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na prowadzenie prac w zakresie rozbiórki i odbudowy gzymsów na całym budynku pałacu.

Remont za ponad 13,5 mln zł

Za modernizację jednej z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce, odpowiada firma Intravi sp. z o.o. sp. k., mająca swoją siedzibę w Żywcu. To ona złożyła najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym, w wysokości 13 553 445,78 zł. Modernizacja Pałacu z XVIII wieku jest możliwa dzięki wymagającym i wieloletnim staraniom miasta i pozyskanemu dofinansowaniu.

Środki w wysokości ponad 11 milionów pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 i budżetu państwa. Realizacja przedsięwzięcia wymagała uzyskania przez miasto zgody konserwatora zabytków oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Stosowne pozwolenia wydał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Głównym celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności pałacu i znajdującego się w nim Muzeum. Priorytetem jest odtworzenie wyglądu zabytkowego obiektu. Projekt uwzględnia prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne.

W zmodernizowanej budowli znajdą się przestrzenie wystawiennicze, główna sala reprezentacyjna, sala bankietowa pełniąca funkcję sali koncertowej, część biura dla pracowników Muzeum, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów.

Co istotne, pałac będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami m.in. dzięki zastosowaniu bezprogowych drzwi, windy i odpowiednio przystosowanych toalet. Warto pamiętać, że biura pracowników zostały przeniesione na wodzisławski Rynek (Rynek 24). Z pracownikami Urzędu Stanu Cywilnego można skontaktować się w Urzędzie Miasta przy ul. Bogumińskiej, w budynku 4b, na I piętrze. Nowa sala ślubów znajduje się w budynku głównym wodzisławskiego magistratu.

Prace mają się zakończyć w 2021 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera