Pałac Kultury Zagłębia ma 60 lat. Oto jak powstawał! NIESAMOWITE ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Tak powstawał dąbrowski PKZ
Tak powstawał dąbrowski PKZ mat. Macieja Gadaczka/Muzeum Miejskie Sztygarka
Udostępnij:
Pałac Kultury Zagłębia to symbol Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia. Ma już 60 lat, a z tej okazji przez cały rok trwać będą przeróżne jubileuszowe imprezy. Zobaczcie niezwykłe, w większości niepublikowane dotąd zdjęcia, które pokazują, jak w latach 1951 - 1958 powstawał ten kultowy gmach! A może ktoś to pamięta? Może rozpoznajecie Państwo kogoś na tych fotografiach? Dajcie znać!

Ślady przeszłości oprócz samego Pałacu Kultury Zagłębia tropi z sukcesami Miejska Komisja Historyczna z Maciejem Gadaczkiem na czele oraz Muzeum Miejskie Sztygarka. Dotarcie do zdjęć sprzed wielu dziesięcioleci nie jest wcale takie łatwe.

- Przeszłość, historia, minione dziesięciolecia to czas, którego nie da się zapomnieć wymazać.

To właśnie wtedy powstało wiele obiektów, budynków, zakładów pracy, domów kultury, które do dziś są symbolami miast, miasteczek, dzielnic. Nic więc dziwnego, że warto poszukiwać zdjęć, pamiątek i wszystkiego, co pokazuje nam, jak wtedy się żyło, jak się pracowało i budowało. Choćby właśnie Pałac Kultury Zagłębia. Do dziś służy mieszkańcom Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia, mając za sobą już tak bogatą historię - podkreśla Maciej Gadaczek, który od lat stara się gromadzić i zachować dla przyszłych pokoleń pamiątki, zdjęcia, dokumenty z minionych lat.

Generalnym wykonawcą prac na budowie Pałacu Kultury Zagłębia było Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni 2 tys. m kw. to przestronne marmurowe hole, a sala teatralna na 850 miejsc z obrotową sceną była wówczas jedną z najnowocześniejszych w kraju.

Pierwszym administratorem został Wydział Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, który na dyrektora powołał Karola Ścieżkę. Władze miasta zatwierdzające statut placówki w 1964 roku nadały jej nową nazwę Pałac Kultury Zagłębia. W 1992 roku nazwę tę zmieniono na jakiś czas na Dąbrowski Pałac Kultury. 22 listopada 1979 r. budynek jako Pałac Kultury Zagłębia został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków.

W historii PKZ czytamy m.in., że przez lata estrada Pałacu Kultury Zagłębia gościła wybitnych artystów z całej Polski. Zorganizowano tysiące spektakli teatralnych, koncertów, recitali, oper, operetek oraz wystaw malarskich i fotograficznych. Gościli tu aktorzy największych scen teatralnych z całej Polski. Na kartach kronik swoje wpisy pozostawili m.in.: Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Wojciech Kilar, Krystyna Prońko, Anna Jantar, Krystyna Janda, Kalina Jędrusik, Czesław Niemen czy Hanka Bielicka.

PZK od kilku lat wydaje coś w postaci rocznika pałacowego, takiej jednodniówki, w której pokazuje to, co się działo do tej pory w czasie ostatnich dwunastu miesięcy.

- Robimy to po to, by zachować ten czas, ten kawałek historii także w wersji papierowej, a nie tylko w postaci elektronicznej. Mamy nadzieję, że gdzieś się to zachowa, przetrwa. Pod koniec stycznia zamierzamy wydać też publikację książkową, poświęconą Pałacowi Kultury Zagłębia. W tym wydawnictwie chcemy skupić się na budynku. Jest tam materiał poświęcony projektantowi pałacu Zbigniewowi Rzepeckiemu, jest wiele ciekawostek na temat sztukaterii. Okazuje się bowiem, że te sztukaterie wcale się są takie przypadkowe i historycy sztuki doszukują się tu powiązań ze starożytnymi chimerami i hippokampami. To z pewnością coś nowego, co pojawia się po tylu dziesięcioleciach. Dowiedzieliśmy się także z planów, że projekt Zbigniewa Rzepeckiego zakładał, iż w pałacu będzie mieszkanie i najprawdopodobniej mieszkał w nim portier. Nie dotarliśmy na razie jednak do szczegółów. Może się uda. Ludzkie wspomnienia i przeżycia związane z pałacem to materiał na kolejną część książki – podkreśla Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie