Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej świętuje 64. urodziny. Będzie wielki koncert!

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Pałac Kultury Zagłębia jest jednym z symboli Dąbrowy Górniczej i ZagłębiaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pałac Kultury Zagłębia jest jednym z symboli Dąbrowy Górniczej i ZagłębiaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PKZ/Muzeum Miejskie Sztygarka/archiwum M. Gadaczek
Jacek Wójcicki, Kamila Klimczak, Zofia Nowakowska i Grzegorz Skawiński pod wodzą Jacka Cygana zagrają koncert „Odnawiam duszę” z okazji 64. urodzin Pałacu Kultury Zagłębia. 11 stycznia o godz. 18 w sali teatralnej publiczność usłyszy polskie przeboje muzyczne w nowej odsłonie.

Wielki koncert na 64. urodziny Pałacu Kultury Zagłębia

Drogi Jacka Cygana i Pałacu Kultury Zagłębia zbiegły się wiele lat temu, a ostatnia wizyta odbyła się 11 stycznia 2018 podczas koncertu z okazji 60-lecia PKZ oraz 40-lecia pracy artystycznej artysty, „chłopaka z Sosnowca”. Po 4 latach Jacek Cygan i pałac ponownie łączą siły, by odnowić duszę z dąbrowską publicznością oraz zapewnić wieczór pełen muzycznych wzruszeń i radości, w urodzinowej oprawie!

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

– Zapraszam Państwa w podróż po moich piosenkach, obiecując wzruszenia, odkrywanie tajemnic, śmiech, a czasem nawet łzy. Bo muzyka to jest życie, to są emocje, to jest miłość! – wspomina Jacek Cygan.

Te słowa są gwarancją znakomitego koncertu, który wykonają: Jacek Cygan, „mały wielki tenor” Jacek Wójcicki, artystka Piwnicy pod Baranami i wielokrotnie nagradzana aktorka Teatru Bagatela w Krakowie – Kamila Klimczak, polski głos w filmach Disneya i odtwórczyni głównej roli w musicalu Metro – Zofia Nowakowska oraz jeden z najlepszych gitarzystów i wokalistów w Polsce, przez lata związany z zespołami Kombi i O.N.A. – Grzegorz Skawiński. Uczcijmy wspólnie 64. urodziny Pałacu Kultury Zagłębia, 11 stycznia 2021 o godz. 18. Więcej informacji oraz bilety dostępne na bilety.palac.art.pl oraz w kasie PKZ.

Symbol regionu zagłębiowskiego

Generalnym wykonawcą prac na budowie Pałacu Kultury Zagłębia było Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni 2 tys. m kw. to przestronne marmurowe hole, a sala teatralna na 850 miejsc z obrotową sceną była wówczas jedną z najnowocześniejszych w kraju.

Pierwszym administratorem został Wydział Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, który na dyrektora powołał Karola Ścieżkę. Władze miasta zatwierdzające statut placówki w 1964 roku nadały jej nową nazwę Pałac Kultury Zagłębia. W 1992 roku nazwę tę zmieniono na jakiś czas na Dąbrowski Pałac Kultury. 22 listopada 1979 r. budynek jako Pałac Kultury Zagłębia został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków.

Przez lata estrada Pałacu Kultury Zagłębia gościła wybitnych artystów z całej Polski. Zorganizowano tysiące spektakli teatralnych, koncertów, recitali, oper, operetek oraz wystaw malarskich i fotograficznych. Gościli tu aktorzy największych scen teatralnych z całej Polski. Na kartach kronik swoje wpisy pozostawili m.in.: Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Wojciech Kilar, Krystyna Prońko, Anna Jantar, Krystyna Janda, Kalina Jędrusik, Czesław Niemen czy Hanka Bielicka.

Nie przeocz

Tradycja i historia połączona z nowoczesnością

Od 64 lat Pałac Kultury Zagłębia jest kulturalnym centrum Dąbrowy Górniczej i Zagłębia Dąbrowskiego. Pałac powstał między dwoma osiedlami robotniczymi i najważniejszymi zakładami przemysłowymi – Kopalnią Węgla Kamiennego „Reden” oraz Hutą Żelaza „Bankowa”. Inicjatorem budowy był wojewoda śląsko-dąbrowski Aleksander Zawadzki, a twórcą projektu Zbigniew Rzepecki.

Choć początkowe projekty różniły się od ostatecznego (zaakceptowanego w 1952), to już w 1951 ruszyła budowa monumentalnego gmachu, która trwała 7 lat. Otwarcie kulturalnego centrum odbyło się 11 stycznia 1958. W latach 2011–2014 budynek przeszedł gruntowny remont, a pałac połączył tradycję z nowoczesnością. Dziś marmurowe hole i bogato zdobione sale przyciągają uwagę gości, a także sławnych reżyserów, którzy wykorzystują pałac jako plan filmowy.

Pod tą zabytkową warstwą wizualną kryją się nowoczesne technologie, udogodnienia dla niepełnosprawnych, zaawansowane systemy zabezpieczeń, profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy i wiele innych. To wszystko sprawia, że repertuar Pałacu Kultury Zagłębia wypełniają koncerty największych gwiazd polskiej estrady, spektakle, wystawy sztuki, festiwale filmowe, zajęcia edukacji artystycznej oraz liczne ogólnopolskie i międzynarodowe przedsięwzięcia jak Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty