Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Pniowie - symbol potęgi i bogactwa pruskiego generała. Dziś jest ruiną. Byliśmy na miejscu, serce pęka! Zobaczcie ZDJĘCIA

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Ruiny pałacu wręcz emanują tajemnicami i opowieściami, które czekają na to, aby zostać odkryte i docenione. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park. Oby zainspirowały nas one do refleksji nad przemijaniem i potrzebą ochrony naszego dziedzictwa kulturowego.
Ruiny pałacu wręcz emanują tajemnicami i opowieściami, które czekają na to, aby zostać odkryte i docenione. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park. Oby zainspirowały nas one do refleksji nad przemijaniem i potrzebą ochrony naszego dziedzictwa kulturowego. Danuta Pałęga Dziennik Zachodni
Nieopodal Toszka, w małej wsi o nazwie Pniów, pośród pól i wysokich drzew, stoją zapomniane ruiny pałacu z 1770 roku. Przed laty obiekt ten był architektoniczną perłą i prawdziwym oczkiem w głowie mieszkańców całej okolicy. Burzliwy los sprawił jednak, że pałac przechodził z rąk do rąk i... niszczał. Dziś w miejscu, gdzie kiedyś rozlegał się gwar rozmów i tętniło życie, słychać tylko szum zabłąkanego wiatru. Byliśmy w Pniowie, żeby pokazać Wam aktualne zdjęcia ruin pałacu. Na ich widok pęka serce. Oceńcie sami.

Spis treści

Pałac w Pniowie powstał na cześć pruskiego generała Hansa Benedikta von Groelinga

Rezydencja w Pniowie wzniesiona została po 1770 roku dla Hansa Benedikta von Groelinga, świeżo nobilitowanego generała pruskiego. Miała być wyrazem jego statusu i potęgi. Budynek murowany z cegły, potynkowany, zaprojektowany na planie prostokąta, wyrastał na dwie kondygnacje i był zwieńczony dachem mansardowym z charakterystycznymi lukarnami.

Niegdyś potęga, dziś ruina. Zobaczcie nasze zdjęcia z Pałacu w Pniowie:

Fasada, dziewięcioosiowa, z ryzalitem zamkniętym trójkątnym przyczółkiem, zdobiła filarowa weranda z tarasem na górze. Elewacja tylna również posiadała dziewięć osi. Wnętrza pałacu były dwutraktowe, z przestronną sienią. Oryginalne detale architektoniczne, takie jak pilastry, gzymsy i obramowania okien, jeszcze kilka lat temu były dostrzegalne w pałacowych ruinach. Dziś jednak próżno ich szukać.

Pałac w Pniowie przez wieki przechodził różne koleje losu. Syn fundatora, Leopold von Groeling, już w 1819 roku sprzedał posiadłość. Kolejni właściciele dokonywali przebudów i modernizacji, m.in. w 1840 i 1880 roku. Podczas ostatniej, dodano niewielką oficynę od strony północnej.

Z rąk do rąk. Jak Pałac w Pniowie popadł w ruinę?

Mimo działań wojennych, pałac nie ucierpiał, dlatego już po ich zakończeniu, dolna część budynku była wykorzystywana przez Państwowe Gospodarstwo Rolne, podobnie jak pobliskie budynki gospodarcze dawnego folwarku. Górna część pałacu była zamieszkała aż do lat siedemdziesiątych XX wieku.

W latach 90. XX wieku, podobnie jak wiele innych miejsc w Polsce, lokalne PGR zostało zamknięte, co zapoczątkowało długotrwałą dewastację pałacu... W 2002 roku teren gospodarstwa rolnego był jeszcze ogrodzony, a na ogrodzeniu znajdowały się tabliczki informujące, że jest to własność prywatna. Na ruinach pałacu wciąż można było dostrzec fragmenty mansardowego dachu.

Rezydencja w Pniowie wzniesiona została po 1770 roku dla Hansa Benedikta von Groelinga, świeżo nobilitowanego generała pruskiego. Miała być wyrazem jego
Rezydencja w Pniowie wzniesiona została po 1770 roku dla Hansa Benedikta von Groelinga, świeżo nobilitowanego generała pruskiego. Miała być wyrazem jego statusu i potęgi. fotopolska.eu

Jednak już 6 lat później, w 2008 roku, teren stracił ogrodzenie, a zdewastowane budynki gospodarcze zaczęły grozić zawaleniem. Z ruiny pałacu zniknęły ostatnie fragmenty zadaszenia.

Miejsce, które niegdyś było dumą regionu, stało się przerażająco zaniedbane, bez jakiejkolwiek opieki, co sprzyjało kolejnym dewastacjom. Czy coś, na przestrzeni 15 lat, się zmieniło?

Jak wygląda Pałac w Pniowie? Zostały tylko ruiny, pełne dawnych tajemnic...

Dziś ruiny późnobarokowego pałacu w Pniowie mogą jawić się odwiedzającym jako świadectwo przemijającego czasu i historii tego miejsca. Choć ich blask został przyćmiony przez upływ lat i działania człowieka, wciąż emanują swoim unikalnym urokiem.

W miejscu, gdzie przed laty rozlegał się gwar rozmów i tętniło życie, dziś w zaroślach, które bujnie się tam rozrastają, szumi jedynie wiosenny wiatr...

Ruiny pałacu wręcz emanują tajemnicami i opowieściami, które czekają na to, aby zostać odkryte i docenione. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park. Oby zainspirowały nas one do refleksji nad przemijaniem i potrzebą ochrony naszego dziedzictwa kulturowego.

Byliśmy w ruinach Pałacu w Pniowie. Zobaczcie, jak wygląda to miejsce dziś:

Nie przeocz

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera