MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Sierakowie Śląskim popada w ruinę. Podobno kiedyś w okolicy straszył duch jego właściciela

OPRAC.: REC
Pałac w Sierakowie Śląskim popada w ruinę. Podobno kiedyś w okolicy straszył duch jego właściciela.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pałac w Sierakowie Śląskim popada w ruinę. Podobno kiedyś w okolicy straszył duch jego właściciela.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Urbex xxx tv
Pałac w Sierakowie Śląskim był kiedyś piękną i majestatyczną budowlą. Niestety jak wiele podobnych mu w kraju pałaców popada w ruinę. Odwiedzili go eksploratorzy, to co tam zastali woła o pomstę do nieba. Niemal nie ma już czego ratować.

Dwór w Sierakowie Śląskim, jak wiele innych obiektów tego rodzaju, wraz z majątkiem wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Byli wśród nich Diwkowscy, Roużicowie, Goschitzcy, ród Chambres de Cultis, von Jordanowie, a wreszcie von Klitzingowie, którzy nabyli majątek w drugiej połowie XIX w.

Podobno straszył w okolicy duch właściciela

Pochodzący z Branderburgii von Klitzingowie wnieśli największy wkład w rozwój tutejszych włości. Dietrich von Klitzing wzniósł w 1905 r. obecny pałac. W 1926 rezydencję przejął Oberschlesische Landesgesellschaft (czyli Górnośląski Urząd Rolniczy) w Opolu, wkrótce zaś została ona zakupiona przez Artura Prueslera. Pruesler zmarł w 1943 r.

Jak wynika z informacji na slaskie.travel z miejscami jego pochówku łączy się anegdota rodem – nieco - z horroru. Najpierw pochowano go w przypałacowym parku, jednak niedługo po wojnie ciało przeniesiono na cmentarz, ponieważ duch poważnie straszył w najbliższej okolicy.

Pałac służył różnym celom

Po II wojnie światowej upaństwowiony pałac przeznaczono na różne cele - m.in. mieścił się tu Gminny Ośrodek Kultury w Ciasnej, a także kilka lokali mieszkalnych. Realia PRL przyczyniły się w praktyce do stopniowej dewastacji obiektu. Gdy w latach 60-tych XX w. zaczęto „remontować” rezydencję, rozgrabiono pozostałości dawnego wyposażenia oraz wycięto wiekowe drzewa.

Obiekt nie miał także szczęścia po upadku komunizmu, latach 90-tych. Mocno dziś zniszczona, neobarokowa budowla posiada plan zbliżony do litery H. Obiekt składa się z parterowego korpusu oraz dwóch skrzydeł bocznych, o dwóch kondygnacjach. Główny korpus przykryty jest dachem siodłowym z lukarnami, skrzydła boczne zaś dachami czterospadowymi. Trzynastoosiowa fasada posiada środkowy, dwukondygnacyjny ryzalit z umieszczonym ponad głównym wejściem kartuszem herbowym.

W zachodnim skrzydle pałacu wznosi się czworoboczna wieża. Pomimo dewastacji zachowały się elementy zdobień elewacji obiektu, podobnie jak resztki sztukaterii w zniszczonych wnętrzach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni