MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Szczekocinach - oferta dla najbogatszych w Polsce

Patryk Drabek
Pałac w Szczekocinach
Pałac w Szczekocinach Patryk Drabek
Gminie Szczekociny po raz kolejny nie udaje się sprzedać zabytkowego pałacu. Teraz chcą nim zainteresować osoby z listy 100 najbogatszych ludzi w Polsce. Specjalne oferty pójdą m.in. do Jana Kulczyka i Zygmunta Solorza-Żaka.

Nie ma chętnych na zakup zabytkowego zespołu pałacowo - parkowego w Szczekocinach. Cena wywoławcza za teren, na którym znajduje się między innymi zabytkowy pałac - w ramach trzeciego już przetargu - wynosiła tym razem 4,5 mln złotych. Nikt jednak nie wpłacił nawet wadium w wysokości 450 tys. złotych i tym samym przetarg zakończył się wynikiem negatywnym. Niezbyt bogatej, rolniczej gminy nie stać na utrzymywanie zabytku. Stąd kolejny pomysł na jego sprzedaż.

- Przyszedł czas na rokowania - podkreśla burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz. - Myślę, że w najbliższym czasie wdrożymy też w życie nowy pomysł. Planujemy wysłać pisma do najbogatszych ludzi w naszym kraju. Chcemy zainteresować ich pałacem i w ten właśnie sposób mogliby się dowiedzieć, że chcemy sprzedać ten teren. Takie pisma trafią między innymi do Jana Kulczyka czy też Zygmunta Solorza-Żaka - zdradza swój plan Krzysztof Dobrzyniewicz.

Wcześniej wśród osób zainteresowanych pałacem wymieniane były takie nazwiska, jak Adam Bachleda-Curuś czy Andrzej Gaik. Zainteresowani zabytkiem mieli być również przedstawiciele warszawskiej spółki oraz biznesmeni z USA i Kanady, którzy mają polskie korzenie. Przez pół roku nikt się jednak nie zgłosił…

Teraz oferta sprzedaży jest coraz bardziej dla kupujących korzystna. Początkowo bowiem gmina, która nie ma pieniędzy na to, by utrzymywać pałac, chciała go sprzedać za nieco ponad 6,5 mln złotych.
Co o pomyśle "marketingu bezpośredniego" jaki zamierza zastosować gmina Szczekociny sądzą specjaliści?

- To wygląda jak akt desperacji i do tego mało oryginalny. Wydaje mi się, że burmistrz powinien wybrać inną drogę - podkreśla dr Bohdan Dzieciuchowicz, specjalista ds. wizerunku osób i instytucji. - Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby na przykład zlecenie firmie konsultingowej przygotowania ekspertyzy dotyczącej atrakcyjności tego terenu i sposobów zagospodarowania. Istotne jest to jakie miałoby być przeznaczenie znajdującego się tam pałacu - dodaje dr Bohdan Dzieciuchowicz.

Szczekociński pałac został wybudowany w stylu wczesnoklasycystycznym około 1770 roku przez Ferdynanda Naxa. Przez lata obiekt niszczał i dlatego w umowie sprzedaży zespołu pałacowo-parkowego nabywca zostanie zobowiązany do rozpoczęcia remontu w ciągu dwóch lat od nabycia nieruchomości i zakończenia rozpoczętych prac po pięciu latach od zakupu.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni