Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palec w bankomacie jak PIN

CIS
Fot. ARC
PIN, czyli osobisty numer identyfikacyjny, jest dziś najważniejszym kodem otwierającym dostęp do różnych urządzeń i aplikacji.

Bez cudownej znajomości tych kilku cyfr nie sposób uruchomić komórki, komunikatora GG czy telefonii internetowej, a nawet po odłączeniu akumulatora - radia w aucie.

Ba, w wielu przypadkach w ogóle do internetu nie ma szans się dostać bez kolejnego kodu, a pieniądze na koncie też są nie do ruszenia, jeśli nie znamy kombinacji cyfr otwierającej bankoma- towy sezam. To już jednak ostatni rok walki z cyfrowym kasjerem. Tak przynajmniej zapowiada prezes banku BPS, Mirosław Potulski.

Do końca 2011 roku w 1800 bankomatach tej sieci wystarczy karta i palec, by podjąć gotówkę. Dotyczy to naturalnie tylko klientów tego banku, pozostali będą nadal wstukiwać PIN, by podjąć pieniądze. Pozostali gracze na rynku bankowym w Polsce nie wykazują zainteresowania nowym systemem. Ani PKO BP, bank który ma największą w Polsce sieć bankomatów, ani PEKAO SA, wicelider - nie planują wprowadzenia go w najbliższej przyszłości.

- Aby zadziałał palec jako kod identyfikacyjny, musi zostać najpierw u nas zeskanowany i wprowadzony do bazy danych biometrycznych - mówi Tadeusz Woszczyński, dyrektor Pionu Rozwiązań Systemowych Hita-chi Europe w Polsce, który wdraża system. A szefowie banku przekonują, że to idealne rozwiązanie dla osób w starszym wieku, zwłaszcza emerytów i rencistów, którzy korzystają z bankomatów głównie raz w miesiącu, wypłacając całą należność, która im spłynęła z ZUS. Pamiętanie tylko dla tej jednej transakcji ciągu liczb uruchamiających wypłatę pieniędzy z bankomatu, mija się z celem, więc klienci wolą stać w kolejce do okienka, co jest dość uciążliwe dla obu stron - zarówno czekających na wypłatę, jak i bankowców.

Pozostaje pytanie: czy system jest bezpieczny i czy wzorem sensacyjnych filmów rodem z Hollywood nie pojawi się gang, który zechce wejść w posiadanie unikatowego kodu z palca?
Tadeusz Woszczyński zapewnia, że aby podjąć pieniądze z bankomatu, nie wystarczy przytknąć palec do czytnika. Musi to być palec... z właścicielem, a więc palec żywy, z krążącą wewnątrz krwią. Bo rysunek naczyń krwionośnych jest unikatowy dla każdego człowieka i identyfikowany przez system.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera