Palmiarnia w Gliwicach: Otwarcie akwarium już 29 lipca...

  Palmiarnia w Gliwicach: Otwarcie akwarium już 29 lipca [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Palmiarnia w Gliwicach
  1/17
  przejdź do galerii

  Palmiarnia w Gliwicach ©Lucyna Nenow

  Miłośnicy miejskich tropików w Gliwicach muszą się uzbroić jeszcze w odrobinę cierpliwości - otwarcie wyczekiwanego od miesięcy pawilonu akwarystycznego już za niespełna dwa tygodnie. 29 lipca obejrzą nową atrakcję Palmiarni Miejskiej w Gliwicach pierwsi zwiedzający. Podglądamy na różnych etapach powstawanie tego wodnego świata - robi wrażenie! I uchylamy Wam rąbka tajemnicy, ale celowo nie pokazujemy wszystkiego, aby Was nie pozbawić elementu zaskoczenia także kształtem nowych wnętrz.
  KONIECZNIE POZNAJ:
  NAZWY RYB Z AKWARIUM W GLIWICACH


  Będziecie mogli zajrzeć do świata zwierząt i roślin rzek polskich, azjatyckich, afrykańskiego jeziora Tanganika, po wody Amazonki.

  Największe akwarium to prawdziwy gigant - ma pojemność 60 tys. litrów (to ono nastręczało kłopotów przez kilka miesięcy). Tam podglądniemy podwodne życie w Amazonce.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Palmiarnia w Gliwicach coraz większa! Nowe pawilony palmiarni [ZOBACZ ZDJĘCIA]


  - To najnowocześniejszy i najlepiej zagospodarowany tego typu zbiornik w Polsce. Poza tym jeden z największych - zapewniają w gliwickim Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych, który prowadzi palmiarnię. Pływają w nim jeszcze młode, ale już efektowne, drapieżne arapaimy z Ameryki Południowej, uchodzące za największe na świecie ryby słodkowodne.

  Przypomnijmy, w naturalnym środowisku osiągają ponad 3 metry długości. Jak im będą sprzyjać warunki gliwickiej palmiarni i jak duże urosną? To zagadka przyszłości.

  Już teraz rozgościły się w gliwickich akwariach również arowany, piranie oraz zbrojniki i płaszczki słodkowodne. W trzech pozostałych, mniejszych akwariach, które mają pojemność po około 10 tys. litrów każde. Odzwierciedlają trzy różne środowiska. Ciekawie zapowiada się akwarium zbliżone warunkami do wód z jeziora Tanganika w Afryce.

  - W tym zbiorniku będzie można zobaczyć m.in.: tropheusy, naskalniki czy muszlowce. Jest też zbiornik z rybami z okolic Sumatry czy Tajlandii. To np.: labeo, czarna rybka z jaskrawoczerwonym ogonem. Są także strzelczyki, bocje, brzanki i pangi - zachęcają w biurze prasowym gliwickiego Urzędu Miejskiego.

  Jest także zbiornik z okazami występującymi w polskich rzekach - z okoniami, pstrągami, jazgarzami i miętusami. Wprawne oko wypatrzy także raki.

  Przypomnijmy, że historia gliwickiej palmiarni sięga 1880 roku. Przed II wojną światową miała już 4 pawilony i 8 tys. okazów.

  Był także wodny świat. Zachwyt wzbudzały akwaria z kolorowymi rybkami, żabami i żółwiami. W basenie rosła wiktoria królewska, największa na świecie roślina wodna zachwycająca wspaniałymi liśćmi (unoszące się na wodzie mogą ponoć utrzymać pięcioletnie dziecko!) i wielkimi kwiatami.  *Artur Hajzer nie żyje. Tragedia na Gasherbrum ZDJĘCIA
  *Superbudowa 2013. Wybieramy najlepszą inwestycję woj. śląskiego ZAGŁOSUJ
  *Marsz Autonomii 13 lipca 2013: PROGRAM, LISTA OBECNOŚCI
  *Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo