Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palmiarnia w Gliwicach po remoncie bije rekordy popularności. Sprawdźcie dlaczego!

Marlena Polok-Kin
Marlena Polok-Kin
Palmiarnia w Gliwicach bije rekordy popularności.
Palmiarnia w Gliwicach bije rekordy popularności. Arkadiusz Gola
Palmiarnia w Gliwicach bije własne rekordy popularności. Tylko w ciągu pierwszych kilku dni września, po przerwie spowodowanej remontem - odwiedziło to miejsce ponad 3 tysiące osób. Dlaczego walą tam tłumy? Przekonajcie się.

Palmiarnia w Gliwicach otwarta po remoncie. Co nowego?

Palmiarnia w Gliwicach bije własne rekordy popularności. Tylko w ciągu pierwszych kilku dni po przerwie, spowodowanej remontem - odwiedziło to miejsce ponad 3 tysiące osób. Dlaczego walą tam tłumy? Przekonajcie się. To doskonała propozycja na rodzinną wycieczkę, wypad we dwoje. Wybierzecie się raz - będziecie wracać.

Atrakcji wiele, a ceny - na każdą kieszeń. W dodatku - wiele opcji zniżek. Seniorzy po 75 roku życia i maluszki do 3 roku życia wchodzą bezpłatnie.

Zobacz zdjęcia

Spacer w gorących klimatach

Palmiarnia zamknęła podwoje na dwa miesiące - teraz jest już czynna po remoncie, obejmującym m.in. wiele koniecznych prac, a dla zwiedzających najbardziej widoczna to wymiana ścian pawilonu historycznego, od początku września.
Dlaczego zwiedzający zjawiają się tu tłumnie i palmiarnia co roku bije własne rekordy popularności? Nas to nie dziwi: bo to naprawdę wyjątkowe miejsce, w dodatku - prowadzone z pasją.

Jest atrakcyjnie położone, w parku Chopina, który sam jest atrakcją i przyjemną oazą w mieście. W dodatku - dojedziemy tu jak po sznurku, bo jest położone w centrum Gliwic, nieopodal ulicy Zwycięstwa: blisko stąd do DTŚ, dworca PKP i przystanków autobusowych.

Wymieniona została cała aluminiowa konstrukcja ścian, a stare panele poliwęglanowe zastąpiliśmy nowymi, przy czym w części od strony parku Chopina – szkłem. Teraz piękny park podziwiamy z okiem palmiarni - i na odwrót. Spacerując, zaglądamy do wnętrza tropików w centrum miasta, gdzie prezentowane są m.in. słynne feniksy kanaryjskie, które do Gliwic przyjechały w 1924 roku. Te palmy stały się zalążkiem gliwickiej palmiarni, a wyhodowane z nasion przez Jana Namysło, ogrodnika, który oddał swoje serce i 40 lat pracy temu miejscu - zdobią dziś m.in. słynny skwer nad Rawą w Katowicach, w sezonie zdobią skwery w Gliwicach.
Są tu zarówno liczące kilkanaście tysięcy egzemplarzy kolekcje roślin w kilku pawilonach, pawilon akwarystyczny, a po drodze - spotykamy także zwierzęta. Warto się rozglądać - podpowiedź: w pawilonie roślin tropikalnych spotkamy m.in. mrówki poruszające się w systemie szklanych tuneli, by można było obserwować ich życie. W swoim mrowisku hodują... grzyby. Mają swoje miejsce obok pięknie rosnących bambusów.

Jak podkreśla Marek Bytnar, kierownik Palmiarni, wymiana ścian największego z pawilonów Palmiarni była poważną operacją logistyczną. Pomimo tego, że prace prowadzone były latem, należało odpowiednio zabezpieczyć rośliny, m.in. przed wiatrem. Otwarcie obu ścian przy ich wymianie mogło zagrozić ich połamaniem, przy zmiennych warunkach atmosferycznych.
Na szczęście cała operacja zakończyła się sukcesem.

Po przerwie - szał zwiedzania

Pamiętajmy, że jest pandemia - jednorazowo w palmiarni może przebywać 160 osób. Obecnie nie ma możliwości zwiedzania z przewodnikiem, w grupach - z tych samych powodów. Zwiedzających to nie zniechęca, we wszystkie dni tygodnia już od rana palmiarnia jest wypełniona. Czasem trzeba wręcz zaczekać - bo zwiedzanie musi się odbywać w reżimie sanitarnym.

Każda przerwa w funkcjonowaniu gliwickiej palmiarni irytuje odwiedzających. Nie tylko tych potencjalnie zainteresowanych, ale także stałych bywalców- bo jest ich wielu. Tak było i w tym roku, kiedy to ze względu na konieczne prace - zamknięto ją na dwa miesiące. Wszystko dlatego, że mieszkańcy palmiarni są wyjątkowo ciepłolubni i w innej porze roku byłoby to niemożliwe.
Zawsze także po przerwie palmiarnia ma nowości. Podobnie jest tym razem. No to wędrujemy przez kolejne pawilony: roślin użytkowych, tropiku, historyczny, sukulentów i najmłodszy: akwarystyczny.

Już w pawilonie roślin użytkowych spotkamy nowe bananowce w kolekcji. A to tylko początek. Teraz jest także czas kwitnienia i owocowania. Z racji pandemii nie oprowadzi nas wprawdzie przewodnik - ale w gąszczu pięknych roślin pracownicy palmiarni starają się zwrócić uwagę odwiedzających: zwracajcie uwagę na zwisające z gałązek zawieszki z napisem "Uwaga, owocuję" czy "Uwaga, kwitnę".

Miejmy oczy otwarte - już w pierwszym pawilonie także warto zwrócić uwagę na cudownie kwitnące ognistą czerwienia drzewko granatu. Kwitnie i od raz zawiązuje owoce, część z nich jest dojrzała, w pięknym kolorze. Zauważymy także np. owocujące cytrusy. Pamiętajmy - obejrzymy tu rośliny i ich owoce jak najbardziej wyglądające jak te w naturze, a nie "podrasowane" na potrzeby handlu.

W pawilonie akwarystycznym także przybyło w poszczególnych akwariach lokatorów. Kto w nich mieszka? Dowiemy się wszystkiego nawet bez przewodnika: zdjęcia ryb z opisem wyświetlane są na monitorach obok akwariów.
Dodajmy, że w najbardziej obleganym i największym - odtwarzającym środowisko Amazonki - przybyło ryb z gatunku cichla - spokrewnione z piraniami. Są piękne, ciemne, ale i kolorowe i - naprawdę dorodne.

Nie przeocz

Respekt budzi potężna arapaima. Doskonale się tu czuje - i w związku z tym przybiera wielkie rozmiary - sum. Wszystkie ryby są na wyciągnięcie ręki. Pozują do zdjęć nakrapiane płaszczki.

Przypomnijmy, że w tym pawilonie ekspozycja obejmuje prezentację czterech środowisk słodkowodnych: Amazonia, Tanganika, rzeki polskie oraz rzeki Azji południowo-wschodniej.

W uzupełnieniu wizyty - warto sięgnąć także do podcastów, które przygotował prowadzący palmiarnię Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach - znajdziecie jest na stronie mzuk.gliwice.pl A w nich - wiele ciekawostek związanych z palmiarnią, a także - praktycznych porad.

Bilet do palmiarni w Gliwicach

Atrakcji wiele, a ceny - na każdą kieszeń. W dodatku - wiele opcji zniżek. Seniorzy po 75 roku życia i maluszki do 3 roku życia wchodzą bezpłatnie.
Godziny otwarcia:
W poniedziałek - nieczynne
wtorek - piątek - 9:00 - 18:00
sobota - niedziela - 10:00 - 18:00
Palmiarnia Miejska mieści się przy ul. Fredry 6 w Gliwicach
tel. 32 231-32-39

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera