Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj, że cukrzyca niszczy wzrok. Czym jest tajemnicze DME?

Monika Krężel
Badanie dna oka
Badanie dna oka fot. 123RF
Cukrzyca jest ciężką chorobą, gdyż daje groźne powikłania. Cukrzyca nie boli, ale nie wykryta w odpowiednim czasie prowadzi do bardzo ciężkich powikłań naczyniowych, makro- i mikroangiopatii, co przekłada się na uszkodzenie serca, mózgu, nóg, nerek czy oczu.

Cukrzyca przyczynia się do rozwoju przedwczesnej miażdżycy u ludzi młodych, a nasila miażdżycę już rozwiniętą u ludzi w starszym wieku. Powoduje zmiany w małych i dużych naczyniach krwionośnych, dając przedwczesne zawały u ludzi młodych, amputacje kończyn u ludzi dorosłych, zmiany na dnie oka, których wynikiem jest ślepota lub - u młodych ludzi - przedwczesna zaćma. Źle leczona cukrzyca niszczy również nerki, w wyniku czego chorzy muszą być dializowani.

Tajemnicze DME. Oto cukrzycowy obrzęk plamki

W Polsce na cukrzycę choruje około 2,5 mln ludzi. Nie da się ukryć, że pacjenci wśród najgroźniejszych powikłań tej choroby wymieniają zwykle zespół stopy cukrzycowej albo uszkodzenie nerek. Tych powikłań boją się też najbardziej. Tymczasem cukrzyca może uszkodzić także nasz wzrok, jeśli regularnie nie będziemy badać się u okulisty. Obowiązkiem lekarza okulisty, do którego zgłosi się chory z cukrzycą, jest zbadanie mu dna oka. Badanie nie jest ani czasochłonne, ani skomplikowane, a wielu pacjentom może uratować wzrok.

Dlaczego badanie dna oka jest tak ważne? Otóż, to często lekarze okuliści wykrywają u pacjentów cukrzycę właśnie na podstawie tego badania. Poza tym, mogą ocenić, czy u chorujących na tę podstępną chorobę występują jakiekolwiek zmiany oczne.

Jedną z chorób oczu, diagnozowanych u pacjentów cukrzycowych, jest DME (z angielskiego Diabetic Macular Edema), czyli cukrzycowy obrzęk plamki. Co prawda, powszechniej znaną chorobą jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, ale obie te choroby mogą prowadzić do poważnego upośledzenia wzroku. Jeśli więc ktoś zauważy jakiekolwiek objawy gorszego widzenia, jak najszybciej powinien skontaktować się z okulistą.

Choroba dotyka młodych
AMD diagnozowane jest głównie u osób starszych, choć zdarzają się zachorowania nawet u osób około 45. roku życia. Generalnie w kierunku AMD powinny się diagnozować osoby około 50. roku życia.

Tymczasem DME może zaatakować młode osoby w tzw. wieku produkcyjnym. Często jednak chorzy lekkie pogorszenie widzenia traktują jako coś chwilowego, coś, co na pewno minie. Tymczasem konsekwencje nieleczenia DME mogą być bardzo poważne. Ta choroba może prowadzić nawet do ślepoty, jeśli chory nie będzie leczony. Ocenia się, że spośród chorujących na cukrzycę, od 1 do 3 proc. może mieć DME. Choroba może wystąpić nawet wtedy, gdy pacjent cukrzycowy jest dobrze prowadzony przez lekarza.

W przypadku DME zmiany dotyczą plamki, czyli najważniejszej części siatkówki, która odpowiada za to, że wyraźnie widzimy. Dlatego chorzy zaczynają źle widzieć, zdarza się, że obraz im faluje albo przed oczami widzą plamę.

Potrzebna tomografia
Jeśli lekarz okulista podejrzewa u swojego pacjenta DME, powinien skierować go na specjalistyczne badania. Chodzi tutaj przede wszystkim o tomografię siatkówki (OCT) oraz - dodatkowo - angiografię fluoresceinową (AF). Okuliści kierują pacjentów zwykle na to pierwsze badanie, które często wystarczy do prawidłowej diagnostyki. Jest zupełnie bezbolesne, ale niestety czas oczekiwania na nie - w niektórych ośrodkach - wynosi kilka miesięcy.

Leczenie DME opiera się na kilku metodach. Jedną z nich jest fotokoagulacja laserowa siatkówki, której celem jest zahamowanie rozwoju choroby, zahamowanie obrzęku plamki. W najbardziej skomplikowanych przypadkach chorzy muszą być poddani zabiegom chirurgicznym.

Pacjenci, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1, są wcześniej narażeni na wystąpienie powikłań ocznych niż pacjenci z cukrzycą typu 2. W przypadku tych drugich zmiany mogą się pojawić po 10-15 latach od diagnozy choroby. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u okulisty.

Jaka dieta jest dobra dla naszych oczu?
Pacjenci cukrzycowi doskonale wiedzą, że dyscyplina choroby w ich przypadku polega na utrzymaniu stężenia glukozy w prawidłowych granicach. Oprócz tego ważne jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego, rzucenie papierosów oraz dbanie o utrzymanie niskiego poziomu cholesterolu.

W przypadku pacjentów ze zmianami ocznymi ważna jest także dieta - jak najlepsza dla naszych oczu.

Lekarze zalecają dietę zawierającą duże ilości warzyw (zwłaszcza zielonych), ryb morskich, zrezygnowanie z tłuszczów zwierzęcych. Polecają zjadanie m.in. kapusty włoskiej, szpinaku, szczypiorku, brokułów, zielonego groszku, dyni, papryki, cukinii, pietruszki, bo te warzywa zawierają dużo luteiny. Lepsza jest też oliwa zamiast masła czy smalcu.

Generalnie dieta bogata w luteinę zawsze sprzyjała naszym oczom. Spośród owoców polecane są czarne jagody.

Najlepiej, żeby nasza dieta była bogata w antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Oprócz luteiny i cynku w naszym jadłospisie powinny być także witaminy A, C, E oraz B. Niedobór witaminy A w organizmie prowadzi do tzw. kurzej ślepoty, czyli problemów z widzeniem po zmierzchu.

Poza tym, warto też chronić oczy przed szkodliwym działaniem słońca - nosić okulary przeciwsłoneczne i unikać długiego przebywania na słońcu.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!