Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętajmy! Żywność jest zbyt ważna, by tak po prostu ją wyrzucać WIDEO

Monika Krężel
"Dziennik Zachodni" rozpoczyna kampanię społeczną "Nie marnuj jedzenia". Żywność jest zbyt ważna dla nas, by tak po prostu ją wyrzucać. Nawet niewielkie zmiany w robieniu zakupów i przygotowywaniu posiłków spowodują, że można jeść zdrowiej, oszczędzić pieniądze, a przede wszystkim nie marnować jedzenia.

Celem naszej kampanii "Nie marnuj jedzenia" jest m.in. promowanie postaw zapobiegających marnowaniu jedzenia, zmiana nawyków żywieniowych czy zwiększenie świadomości społecznej na temat ekologicznych skutków marnowania żywności.

Po prostu - nie wyrzucaj

Niewiele osób wie, że rocznie w Polsce marnuje się co najmniej 9 mln ton jedzenia.

- Mówimy tutaj o całym procesie - od uprawy, przetwórstwa, po sieci handlowe i gospodarstwa domowe. Okazuje się, że ponad połowa tej liczby dotyczy marnotrawienia żywności w domach - zauważa Jan Szczęśniewski, prezes zarządu Śląskiego Banku Żywności. - Niestety, tylko nieliczni z nas mają świadomość, że marnowanie żywności jest ściśle powiązane z szeroko pojętymi zjawiskami klimatycznymi, zaśmiecaniem naszej planety, że ma istotny dla wszystkich wymiar nie tylko społeczny, ale również ekonomiczny i ekologiczny. Pora to zmienić i poważnie zastanowić się nad skutkami wyrzucania żywności do kosza - podkreśla.

Jednym z elementów tego, by nie marnować żywności są rozsądne zakupy oraz zmiana nawyków żywieniowych. Po prostu kupujmy mniej, żeby nie wyrzucać jedzenia do kosza.

- Kupujmy małe ilości produktów, tylko tyle, ile nam potrzeba. Róbmy zakupy częściej, bo wtedy wiele rzeczy nam się nie zmarnuje. Ja kupuję latem mało wędlin, żeby je tylko zjeść od razu. Teraz nadrabiam owocami i warzywami - mówi Barbara Słoniewicz z Chorzowa. - Właściwie nic nie wyrzucam. A jeżeli chodzi o marnowanie żywności, to moim zdaniem w wyznaczonych punktach powinny stać lodówki przeznaczone na dobrą żywność dla osób potrzebujących. Nie widziałam takich. A przecież - przykładowo - po świętach mnóstwo rzeczy się marnuje. Po co je zamrażać, można je przecież podarować potrzebującym - dodaje.

Podaruj potrzebującym

Dzisiaj w Polsce działa 31 banków żywności, znajdziemy je w każdym województwie.

- Idea funkcjonowania banków polega na hurtowym pozyskiwaniu żywności od darczyńców i wspieraniu działalności oraz rozwoju lokalnych organizacji pozarządowych w tym, by one mogły rozdysponować dodatkową żywność wśród potrzebujących. I tym samym one jak najlepiej wypełniają swoje zadania wobec lokalnej społeczności - tłumaczy Jan Szczęśniewski. - Jako partner dla sieci handlowych, producentów i centrów logistycznych, Śląski Bank Żywności dysponuje dużym magazynem z komorami chłodniczymi, mroźnią oraz chłodniczym transportem. Uratowana przed zmarnowaniem żywność przy partnerskiej współpracy z lokalnymi samorządami, instytucjami i organizacjami społecznymi, powinna być wykorzystana i rozdysponowana. To lokalne organizacje, przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej, najlepiej wiedzą komu potrzebna jest pomoc i jak ją rozdysponować - dodaje.

Nie przegapcie

Polska znajduje się w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o marnowanie żywności - zajmuje 5 miejsce w Unii Europejskiej. Czas zmienić te notowania.

Partnerami naszej akcji są MediaMarkt w Chorzowie i gmina Brenna.

Zobaczcie koniecznie

Porywacze ze Śląska złapani po 17 latach

Marsz Równości w Częstochowie zablokowany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo