Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętamy: 13 lat temu zawaliła się hala MTK. Pod gruzami zginęło 65 osób

OK
Hala MTK zawaliła się 28 stycznia, podczas wystawy gołębi pocztowych
Hala MTK zawaliła się 28 stycznia, podczas wystawy gołębi pocztowych Karina Trojok
Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie pięciu osób, które przyczyniły się do katastrofy budowlanej w 2006 roku zapadł kilka miesięcy temu. Hala MTK zawaliła się 28 stycznia, podczas wystawy gołębi pocztowych. Pod gruzami hali zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. To największa taka katastrofa budowlana we współczesnych dziejach Polski.

29 listopada 2018 r. Sąd Najwyższy utrzymał wyrok skazujący dotyczący pięciu osób, które mają odpowiadać za przyczynienie się do katastrofy hali MTK w 2006 roku.

13. rocznica zawalenia się hali MTK w Katowicach

Dziś 13. rocznica zawalenia się hali MTK w Katowicach ZDJĘCIA

- Sąd Najwyższy oddalił jako oczywiście bezzasadne kasacje wniesione przez obrońców pięciorga skazanych w związku z katastrofą hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r. Na skutek kasacji wniesionej przez prokuratora SN uchylił wyrok uniewinniający wobec byłego członka zarządu MTK i sprawę w tym zakresie przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczy -informuje Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

PISALIŚMY:
MTK: Wyroki w sprawie katastrofy hali MTK: Właściciel uniewinniony
Katastrofa hali MTK: Pod zawalonym dachem hali zginęło 65 osób
Skarb Państwa zapłaci za katastrofę w hali MTK!

Archiwalne wydanie Dziennika Zachodniego z 30 stycznia 2006 roku tuż po katastrofie hali MTK.ZOBACZ TAKŻEKatastrofa hali MTK

10 lat po tragedii w hali MTK. Zobacz Dziennika Zachodniego ...

Przypomnijmy, że w 2017 roku w katowickim Sądzie Apelacyjnym zapadły wyroki w sprawie zawalenia się hali MTK 28 stycznia 2006 roku.

8. rocznica katastrofy hali MTK [WIDEO + WSTRZĄSAJĄCE ZDJĘCI...

Pod dachem hali zginęło wówczas 65 osób. Wyrok 9 lat więzienia usłyszał projektant hali Jacek J. za sprowadzenie katastrofy z tzw. zamiarem ewentualnym. Jacek J. miał bez uprawnień budowlanych konstrukcyjnych podjąć się wykonania projektu hali.

Już przed godziną 23.00, po około pięciu godzinach akcji ratunkowej, wiadomo było, że pod zawalonym dachem nie ma już nikogo żywego. Żadna z ofiar nie straciła życia z powodu zamarznięcia

Katastrofa hali MTK: Pod zawalonym dachem hali zginęło 65 os...

Członek zarządu spółki MTK Ryszard Z. został skazany na 2 lata więzienia. Sąd skazał też dyrektora technicznego spółki Adam H. na 1,5 roku więzienia. Z kolei Grzegorz S., czyli rzeczoznawca budowlany został skazany na 2 lata, tak samo jak była inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K. Były członek zarządu Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) Bruce'a R. został uniewinniony.

Przypomnijmy, że w czasie katastrofy w hali znajdowało się około 700 osób, zwiedzających i wystawców. W jej wyniku zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. Była to największa tego typu katastrofa budowlana w Polsce.

PISALIŚMY:
12. rocznica zawalenia się hali MTK w Katowicach. Zginęło wówczas 65 osób ARCHIWALNE ZDJĘCIA

17.15 o tej godzinie runął dach hali MTK numer 1, obciążony śniegiem i lodem. Nie był odśnieżany co najmniej 2 miesiące.

3 DNI - tyle trwała żałoba, którą ogłosił na terenie całego kraju prezydent Lech Kaczyński. Przeznaczył też milion złotych z budżetu Kancelarii Prezydenta na pomoc rodzinom ofiar i ofiarom tragedii. Odwołane zostały imprezy rozrywkowe i kulturalne, a stacje telewizyjne wprowadziły zmiany w programach.

14 osób usłyszało zarzuty prokuratorskie. Byli to projektanci budynku - Jacek J. i Szczepan K. - za bezpośrednie narażenie życia ludzkiego, dyrektorzy Bruce R. i Ryszard Z. oraz siedem innych osób - za zaniedbania.

Przed sądem stanęła również powiatowa inspektor nadzoru budowlanego, Maria K. Akt oskarżenia w tych sprawach został skierowany do sądu 18 lipca 2008 roku.

Katastrofa hali MTK Katowice

Katastrofa MTK: 9 lat temu zawaliła się hala MTK Katowice. R...

350 strażaków brało udział w akcji ratunkowej. Na miejscu było także 300 policjantów.

700 litrów krwi dla rannych przysłali do Katowic w ramach pomocy Czesi.

29 centymetrów śniegu - tyle wynosi norma wytrzymałościowa dla dachów hal takiego typu, jaki był w MTK. Według strażaków i osób biorących udział w akcji, pokrywa śniegu i lodu, zalegająca na pozostałościach dachu, miała około pół metra.

28 pracowników pogotowia przeszło w styczniu 2006 roku specjalne szkolenie z udzielania pomocy. Dzięki temu pierwszej pomocy poszkodowanym po wypadku udzielali podczas akcji nie tylko lekarze, lecz także specjalnie przeszkolony pomocniczy personel służby zdrowia.

13,2 metra wysokości miała w najwyższym punkcie hala. Z tej wysokości na wystawców i zwiedzających runęła konstrukcja dachu wraz z warstwą śniegu i lodu.

1 hektar powierzchni miał dach hali, która zawaliła się podczas międzynarodowej wystawy gołębi pocztowych 28 stycznia 2006 roku.

65 to ostateczna liczba ofiar, które poniosły śmierć w ruinach hali MTK.

170 tyle osób zostało rannych Wśród ofiar i rannych było 13 cudzoziemców. Zginęli: Niemiec, Belg, Węgier, Holender oraz Czesi i Słowacy.

20 stopni mrozu notowały termometry podczas akcji ratunkowej. Przez kilkadziesiąt godzin akcji ratunkowej trwał wyścig z czasem i bardzo niskimi temperaturami.

402 posłów Głosowało za nowelizacją prawa budowlanego w 2007 roku. Nowela ma zapobiec tego typu katastrofom.

500 osób było wewnątrz hali w chwili, gdy runął dach.

Katastrofa hali MTK

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Choroby zakaźne - oni pamiętają! Film Śląskiej Izby Lekarskiej

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!