Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętnik to nie zabytek?

Magdalena Nowacka
Z Adamem Szydłowskim, rozmawia Magdalena Nowacka

Czy Pamiętnik Rutki Laskier to pana zdaniem dziedzictwo kulturowe, zabytek?

Pamiętnik zawiera dwa rodzaje informacji. Pierwsze dotyczą życia osobistego osoby spisującej pamiętnik a drugie zdarzeń z okresu okupacji. Nie są to jednak informacje istotne z punktu widzenia historycznego i społecznego, są tak ogólne, że nie stanowią cennego źródła historycznego. Stąd, moim zdaniem, niemożliwym jest uznanie pamiętnika za zabytek w rozumieniu ustawy o ochronie zabytków a wynikiem tego jest brak możliwości stosowania przepisów o pozwoleniach na wywóz zabytków.

Czy nie należało jednak zostawić pamiętnika w będzińskim Muzeum Zagłębia?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ale myślę, że dobrze stało się tak, jak jest. W Muzeum Zagłębia jest sporo pamiątek pożydowskich, a jednak, moim zdanie, nie są tak wyeksponowane, jak powinny. Jest macewa i tora w zamku i tyle. Zastanawiam się na przykład, dlaczego nie ma specjalnej sali, gdzie można byłoby oglądać także inne pamiątki pożydowskie a także związane z osobami, które w czasie II wojny pomagały Żydom. Wiem, że takie są. Przekazała je m.in. Zofia Rydel, córka doktora Tadeusza Kosibowicza, który pomagał i leczył Żydów.

Gdyby Pamiętnik został w mieście, z pewnością byłaby to promocja Będzina. Może pojawiłyby się tłumy wycieczek?

Nie sądzę. Na pewno nie taka liczba, jak w Yad Vashem, gdzie oprócz Pamiętnika Rutki mogą zobaczyć inne pamiątki. Trudno uwierzyć, żeby ktoś z Ameryki specjalnie przyjechał tylko po to, aby zobaczyć oryginał pamiętnika. Uważam natomiast, że dobrym posunięciem byłaby próba odkupienia lub przejęcia domu w którym mieszkała Rutka i zrobienie tam muzeum, wystawy, zbioru żydowskich pamiątek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!