Pandemia nie zatrzymała miasta – Jaworzno 2020

Materiał informacyjny Gminy Miasta Jaworzna
Ubiegły rok zapisze się na kartach historii jako czas niepewności, zmian i konieczności dostosowania całego funkcjonowania m.in. samorządów. Choć 2020 rok był trudny i nieprzewidywalny, nie zatrzymał rozwoju miasta, które zakończyło go z wielkim sukcesem i zapowiedzią dalszego rozwoju.

ATOM w Jaworznie - realna pomoc przedsiębiorcom i mieszkańcom

Kiedy okazało się, że sytuacja związana z koronawirusem w Polsce może okazać się realnym zagrożeniem, zarówno dla mieszkańców, jak i dla przedsiębiorstw, w Jaworznie wprowadzony został projekt ATOM - Antykryzysowa Tarcza Ochrony Mieszkańców.

ATOM to pakiet kompleksowych działań, inicjatyw i środków finansowych, które zasilały jaworznicką służbę zdrowia, wpłynęły na bezpieczeństwo i edukację oraz wspomogły gospodarcze fundamenty miasta podczas walki z epidemią koronawirusa SARS-COV-2. Na program składa się sześć obszarów: ochrona zdrowia, bezpieczeństwo mieszkańców, edukacja, Jaworznicki Pakiet Wsparcia dla Biznesu, organizacje pozarządowe i wolontariat oraz akcja #Udomowionakultura.

Miejskie inwestycje

Hala widowiskowo-sportowa w Centrum

W 2020 roku zakończyły się prace związane z termomodernizacją i remontem Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w centrum Jaworzna. Dzięki oryginalnej elewacji obiekt w ścisłym centrum miasta zupełnie się zmienił. Dziś to nowoczesny budynek, który przyciąga uwagę przechodniów i świetnie wpisuje się w miejski pejzaż.

Hala ma nową elewację i świetliki na dachu. Nowa jest też instalacja elektryczna i przeciwpożarowa. Hala zyskała również dodatkową przestrzeń. W ramach rozbudowy do obiektu dostawiono dwa pomieszczenia magazynowe. Prace związane z termomodernizacją, rozbudową i remontem hali kosztowały blisko 14 mln zł, z czego ponad 6 mln zł to unijna dotacja.

Więcej na temat inwestycji na www.um.jaworzno.pl

Przebudowa ul. 11 listopada
Pomimo trwającej epidemii terminy zakończenia najważniejszych inwestycji trwających w naszym mieście nie były zagrożone. Jedną z nich była przebudowa ul. 11 listopada.

Celem zrealizowanej inwestycji drogowej była poprawa bezpieczeństwa w tym rejonie miasta oraz usprawnienie płynności ruchu. Przedmiotem inwestycji była budowa nowego odcinka łącznicy Trasy Śródmiejskiej, przebudowa skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej i 11 Listopada na rondo oraz ul. 11 Listopada.

Projekt, oprócz przebudowy jezdni wraz z kanalizacją deszczową, zakładał wyposażenie jej w obustronne chodniki, stworzenie peronów autobusowych z obu stron ul. 11 Listopada. Powstały też dwa wyniesione i podświetlone przejścia dla pieszych, a skrzyżowanie tej drogi z ul. Grunwaldzką zostanie przebudowane na rondo holenderskie. Kompleksowo wyremontowano 685 m ul. 11 Listopada, a wybudowany łącznik ma 117 m. Wartość projektu wyniosłą nieco ponad 6,4 mln zł. Na realizację zadania miasto otrzymało niespełna 2,6 mln zł. dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.

„Park Angielski” - rejon byłej hałdy Piłsudski

W 2020 roku jaworznianie zyskali kolejną przestrzeń do rekreacji i wypoczynku – „Park Angielski” na Starej Hucie. Zrekultywowano 20 hektarowy teren składowiska odpadów pogórniczych i pohutniczych byłej hałdy Piłsudski.

W parku powstały stref tematyczne m.in.: strefa chillout, strefa dla rodziców z dziećmi, strefa zakochanych czy strefa aktywnego wypoczynku. Każde z tych miejsc posiada elementy tworzące klimat tego miejsca.

Stworzono i oznakowano szerokie alejki spacerowe - każda ma swoją nazwę - związaną z legendą miejską lub nazwę współczesną. Ustawiono piękne stylowe altany w kolorze białym oraz ozdobne pergole w strefie zakochanych. Poza tym odwiedzający w zależności od pory roku mogą skorzystać z m.in. z boisk do gry w bule i siatkówkę plażową, stołów i ław do odpoczynku, stołu do ping-ponga, szachów oraz plenerowej biblioteczki. Ponadto park to różnorodny przyrodniczo zalesiony teren z łąkami kwietnymi i różnorodnymi roślinami, które kwitną w zależności od pory roku.

Koszt wykonania parku to blisko 4 mln zł, z czego blisko 2,5 mln zł stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Innowacyjna fabryka Izery powstanie w Jaworznie

W grudniu 2020 roku ogłoszono lokalizację fabryki polskiego samochodu elektrycznego - Izera. Właśnie w Jaworznie z linii produkcyjnej w 2024 będą zjeżdżać innowacyjne pojazdy. Lokalizacja fabryki została wybrana spośród 30 analizowanych przez ElectroMobility Poland (EMP) lokalizacji w Polsce. Wybór tej lokalizacji i finansowe wsparcie rządowe dla projektu umożliwi rozpoczęcie inwestycji już jesienią 2021 roku.

Wbicie łopaty pod inwestycję jest planowane w roku 2021. Dzięki nowej fabryce pracę znajdzie ok. 15 tys. osób: 3 tys. w zakładzie oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów. Produkcja aut rozpocznie się w 2024 roku.

Dla miasta powstanie fabryki to korzyść nie tylko w postaci miejsc pracy i dodatkowych wpływów do budżetu, ale też naturalny element strategii przyjętej przez samorząd. Jej ważnym elementem jest rozwój nowoczesnej infrastruktury drogowej oraz elektromobilności.

- To w naszym mieście na regularne trasy wyjechał pierwszy autobus elektryczny w Polsce - mówi prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert. - Byliśmy także nominowani do prestiżowej nagrody EU Urban Road Safety Award. Fabryka pierwszego polskiego samochodu elektrycznego doskonale wpisuje się w nasze działania i mamy nadzieję, że będzie pociągać za sobą kolejne szanse na rozwój naszych przedsiębiorców i mieszkańców. Materializuje się wizja Jaworzna jako regionalnego ośrodka innowacyjnego przemysłu opartego na wiedzy i technologii. Ta wizja skłaniała mnie do tego, by konsekwentnie stawiać na e-mobility jako trend, który będzie dominował w przyszłości. Dzisiaj możemy cieszyć się sukcesem – dodaje.

Więcej informacji na https://www.um.jaworzno.pl/pl/biznes/aktualnosci/6321/fabryka_izery_powstanie_w_jaworznie_projekt_wpisuje_sie_w_kierunek_rozwoju_wojewodztwa_slaskiego.html

Dodaj ogłoszenie