Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwo chce dopłacać do remontu starych ruder

Grażyna Kuźnik
W ruderach mieszka w Polsce prawie milion osób
W ruderach mieszka w Polsce prawie milion osób fot. marzena bugała
Stare, zniszczone kamienice, jakich w każdym śląskim mieście jest bardzo dużo, dostały szansę na odnowienie. Kilka dni temu Sejm przyjął ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Daje ona właścicielom starych czynszówek możliwość starania się o premię na docieplenie oraz premię remontową i kompensacyjną za okres, kiedy państwo reglamentowało czynsze.

To być może uratuje chociaż część z 40 tys. budynków w całej Polsce, przeznaczonych do wyburzenia w ciągu ośmiu lat.

Gdyby każdy właściciel starej czynszówki zwrócił się w woj. śląskim o premię kompensacyjną, można byłoby wydać na odnowienie tych kamienic grubo ponad półtora miliarda złotych. Właśnie te budynki najbardziej szpecą ulice miast. Niestety, tyle pieniędzy na pewno tu nie trafi.

- Dlatego, że bardzo wiele kamienic nie ma ustalonego właściciela. To są te domy, które straszą w miastach i nikt nie wie, co z nimi zrobić. Chodzi o około 30 proc. starej zabudowy czynszowej. Dawni właściciele zmarli lub wyjechali do Niemiec, a ich potomkowie nie są tym spadkiem zainteresowani. W Zagłębiu pozostały domy po właścicielach żydowskich bez spadkobierców. Gminy nie palą się do tego, żeby je przejąć, bo to wiąże się ze zbyt dużymi kosztami i długimi procedurami - wyjaśnia Małgorzata Mazur, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w Katowicach.

Najwięcej takich opuszczonych domów jest w Bytomiu, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Będzinie, Zawierciu. Im pomoże tylko zmiana prawa, która ułatwi gminom przejmowanie niczyich budynków.

Właścicielom, którzy chcą czynszówki odnawiać, ustawa daje nadzieję na ułatwienie remontów. Premia na termomodernizację pozwoli na zwrot 20 proc. kredytu na ten cel, premia remontowa to dodatkowe 20 proc., około 15 proc. stanowi premia kompensacyjna. Ale i tak radość właścicieli jest umiarkowana. - To kropla w morzu potrzeb, ale lepsze to niż nic. Zaniedbania są ogromne, wydatki na odnowienie budynków bardzo wysokie. Nie wszystkich będzie stać na zaciąganie kredytów, nawet z pomocą przy spłacie. Ale niektórzy oczywiście skorzystają, część budynków na pewno będzie ładniejsza i wygodniejsza - uważa Janina Grzegorczyk ze Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w Katowicach.
Zdaniem Małgorzaty Mazur, właściciele będą jednak ryzykować zaciąganie kredytów na remont, bo od stycznia przyszłego roku każda kamienica w Polsce będzie musiała mieć ocenę energetyczną. Jest to zgodne z zaleceniami Unii Europejskiej. Ocenę wystawiają audytorzy, badając zapotrzebowanie budynku na energię. Im staranniej utrzymany dom, tym lepszy certyfikat. I co za tym idzie, można go drożej sprzedać.

W 260 tys. lokali w ruderach grożących zawaleniem, mieszka w Polsce prawie milion osób. Według Instytutu Rozwoju Miast, co piąte takie mieszkanie znajduje się w województwie śląskim. Zresztą większość Polaków zajmuje zniszczone mieszkania; 60 proc. z 13 mln wszystkich w kraju wymaga porządnego remontu. W stolicy jest 5 tys. przedwojennych kamienic, a dwie trzecie z nich wymaga szybkiego remontu. W najgorszym stanie jest Praga. Nic dziwnego, że z każdym rokiem wzrasta liczba katastrof budowlanych z powodów złego stanu technicznego kamienic.

Mury runęły

Większe katastrofy budowlane w 2008 r.

W Gliwicach przy ul. Hanki Sawickiej runął dwupiętrowy budynek, ewakuowano 12 rodzin. Zawaliły się dwie narożne ściany od parteru aż po dach.

W Bytomiu przy ul. Piłsudskiego mieszkańcy pięter zostali odcięci od parteru, bo zawaliły się schody. Lokatorzy po drabinie z okien schodzili na ulicę.

W Zabrzu przy ul. Cmentarnej runął stary budynek, zawaliły się ściany wewnętrzne. Dom był opuszczony, nikt nie zginął.

W Łomży przy ul. Giłeczyńskiej runęła jedna ze ścian remontowanej, zabytkowej kamienicy, która od lat stała opuszczona.

W Pabianicach przy ul. Tkackiej w jednej ze starych kamienic zawalił się strop. GKM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!