Państwo wciąż nieprzyjazne

Mariusz Urbanke
FOT. B. Marzec/BCC
Bardzo marne są efekty pracy komisji Palikota Przyjazne państwo - mówi Eugeniusz Budniok, wiceprezes zarządu Business Centre Club, kanclerz Loży Katowickiej BCC

Z Eugeniuszem Budniokiem, wiceprezesem zarządu Business Centre Club, kanclerzem Loży Katowickiej BCC rozmawia Mariusz Urbanke

Jak ocenia pan efekty działania komisji Janusza Palikota, która miała odbiurokratyzować prawo? Działalność sejmowej komisji Przyjazne Państwo bardzo mnie rozczarowała. Jeśli przyjrzeć się dotychczasowym efektom prac tej komisji, to są one mizerne, a nawet niekiedy bardzo dyskusyjne. Żadna z krytykowanych przez komisję ustaw nie została zmieniona, a przedsiębiorcom, których rzecznikiem ogłosił się Janusz Palikot, wcale nie pracuje się lepiej. Szkoda, bo gdy-by rzeczywiście komisja była skuteczna, mogłaby okazać się jednym z najbardziej pożytecznych organów naszego parlamentu w ostatnich 19 latach.

Jakie są tego powody?
Komisja miała zajmować się wyszukiwaniem i korygowaniem bubli prawnych i przede wszystkim miała pokazać, jak należy ułatwić życie zwykłym obywatelom i przedsiębiorcom, aby przyspieszyć m.in. rozwój gospodarczy i zlikwidować biurokratyczne bariery. Ale ten projekt nie wypalił, bo wypalić nie mógł. I to nie z powodu braku kwalifikacji posłów zasiadających w komisji, ale przede wszystkim z przyczyn obiektywnych. Ta komisja nigdy nie była traktowana poważnie i to zarówno przez Premiera, jak i jego otoczenie. Jej pozycja jest słaba, bo praktycznie ko-misja nie posiada inicjatywy ustawodawczej. W dodatku zamiast współpracować z Ministerstwem Gospodarki, Przyjazne Państwo dubluje prace tego resortu.

Powinno się zadbać o wysokie standardy etyczne w polityce

Partie polityczne skłaniają się do tego, by wyeliminować ze swego grona przedsiębiorców - bo okazało się, że na styku polityki i biznesu nadal pojawia się korupcja. Co pan sądzi o tego typu pomysłach?
W ostatnich dniach media zdominowały kontrowersyjne sprawy z pogranicza polityki i biznesu. Nie dziwi więc, że komentarze są pełne oburzenia i politycznych interpretacji. Publikacje zbiegły się w czasie z pracami pełnomocnika rządu do spraw walki z korupcją, który przygotowuje projekt rozbudowanej ustawy Prawo antykorupcyjne. Rezultatem ustawy będzie wyeliminowanie z życia politycznego ludzi przedsiębiorczych. O tym, iż korupcja i nepotyzm szkodzą interesom publicznym - wszyscy wiedzą. Od lat, mimo powołania CBA, wprowadzenia rejestru korzyści majątkowych, dziennikarstwa śledczego i stanowczych deklaracji polityków - nie udaje się wyeliminować tej patologii z polskiej polityki.
Powstaje zatem pytanie, jakimi metodami należy z nią walczyć.
Na pewno nie dodatkowymi ustawami, instytucjami czy powoływaniem kolejnych pełnomocników rządu. Powinno się natomiast zadbać o wysokie standardy etyczne w polityce! To jest sposób na stanowcze "nie! " dla przenoszenia publicznych pieniędzy do prywatnych kieszeni, a nie dodatkowe ustawy, które nieuczciwy i tak obejdzie, a uczciwego zniechęcą do działania. Na podstawie projektu Julii Pitery już żaden przedsiębiorca nie będzie mógł zostać parlamentarzystą ani ministrem. Zacznie się "prześwietlanie" przeszłości kandydatów na funkcjonariuszy publicznych od 1990 roku i w efekcie o gospodarce będą decydować amatorzy i nieudacznicy, bo tylko osoby które niczym się w życiu nie wykazały, bez problemów przejdą taki test z przeszłości.

Czy dla legalnie działających firm rzeczywiście tak dokuczliwa jest szara strefa?
Firmy działające legalnie praktycznie nie mają szans w konkurencji z przedsiębiorstwami działającymi w szarej strefie. Szara strefa to niższe koszty, które pozwalają ustalać niższe ceny. Fakt ten często powoduje paradoksalne zjawisko przymusu działania w tej strefie. Legalna działalność i jej prowadzenie stają się w wielu przypadkach - głównie w małych firmach - zbyt drogie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie