Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panteon Górnośląski ma ocalić także pamięć o powstaniach śląskich. Nadal nie wiadomo, kto będzie na tej wystawie upamiętniony

Teresa Semik
Konferencja „Obraz powstań śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” na Wydziale Teologicznym UŚ
Konferencja „Obraz powstań śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” na Wydziale Teologicznym UŚ Teresa Semik
Konferencja „Obraz powstań śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” na Wydziale Teologicznym UŚ miała być podsumowaniem pierwszego etapu prac: Projekt Panteon Górnośląski. W rzeczywistości była refleksją nad wydarzeniami z lat 1919-1921, które odmieniły losy mieszkańców regionu i całej Polski.

Multimedialna wystawa: Panteon Górnośląski ma powstać w podziemiach katowickiej katedry z inicjatywy abp Wiktora Skworca. Nadal nie wiemy, kto będzie na niej prezentowany. - Ma to być miejsce upamiętnienia i przywrócenia pamięci o ludziach, którzy w minionym stuleciu w znaczący sposób wpisali się w historię Górnego Śląska i Polski. Ludzi wybitnych i obiektywnie zasłużonych - przekonywał metropolita katowicki, abp Skworc.

Listy z przesłaniem skierowali do uczestników konferencji prezydent RP i premier. Andrzej Duda przypomniał, że od mieszkańców Śląska otrzymał replikę proporca powstańczego z napisem „Tobie Polsko”. Proporzec stanowi wystrój Sali Chorągwianej Pałacu Prezydenckiego, obok takich symboli, jak Chorągiew Wielka Królestwa Polskiego z okresu bitwy pod Grunwaldem czy flaga Solidarności.
Mateusz Morawiecki nazwał Śląsk perłą Rzeczypospolitej, dumną ze swej tożsamości i znaczenia dla kraju. Pielęgnowanie tego dziedzictwa jest wspólnym obowiązkiem nas wszystkich.

Na przestrzeni lat powstańcy śląscy obrastali w mit i legendę, która często ukrywała ich dramatyczne wybory. - Wraz z gasnącą pamięcią widzieliśmy coraz mniej wyraźnie. Nauka, poezja i sztuka wzywają do wierności i próby ocalenia tej pamięci - mówił ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer.

Obraz powstań śląskich w kinematografii polskiej, w porównaniu z niemiecką, jest ubogi, wykazywał prof. Andrzej Gwóźdź z UŚ. W pieśni jest znacznie lepiej, o czym mówiła prof. Krystyna Turek z UŚ. Najlepiej wypadła ocena powstań śląskich w pamięci zbiorowej, której dokonał dr hab. Marek Białokurt z Uniwersytetu Opolskiego. Niestety, z latami ta pamięć maleje. A, na przykład, pamięć o Powstaniu Wielkopolskim rośnie.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera