Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panteon Górnośląski w Katowicach: Kto jest godzien? Nie ma miejsca dla Wilhelma Szewczyka i Jerzego Ziętka

Teresa Semik
W Archikatedrze w Katowicach powstaje Panteon Górnośląski. Poznajcie te śląskie postaciZOBACZCIE ZDJĘCIA >>>
W Archikatedrze w Katowicach powstaje Panteon Górnośląski. Poznajcie te śląskie postaciZOBACZCIE ZDJĘCIA >>>Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Wiemy już nieco więcej o Panteonie Górnośląskim, który powstanie w podziemiach katowickiej katedry z okazji setnej rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Upamiętnionych zostanie w nim 250 osób ważnych dla regionu w tych ostatnich stu latach. Jak mówi nam ks. prof. Henryk Olszar z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Ślaskiego to osoby, których nazwiska są najmniej kontrowersyjne. Pytanie, czy to dobrze?

Panteon Górnośląski

PANTEON GÓRNOŚLĄSKI: POZNAJCIE TE POSTACI
Zobaczcie w galerii zdjęciowej

Nie ma więc Wilhelma Szewczyka, który tak pięknie mówił i pisał o polskości Śląska. Nie ma generała Jerzego Ziętka, którego praca dla regionu jest niepodważalna. Przedwojenny wojewoda śląski Michał Grażyński, powstaniec śląski, polityczny oponent Wojciecha Korfantego, będzie gdzieś w tle tej multimedialnej wystawy.

CZYTAJCIE KONIECZNIE:
KS. HENRYK OLSZAR MÓWI O NAZWISKA W PANTEONIE GÓRNOSLĄSKIM

Nie wiadomo, czy znajdzie się w panteonie Alfred Szklarski, autor książek o Tomku, które ukazywały się w tysiącach egzemplarzy. Równie kontrowersyjny dla twórców tej wystawy jest także piewca Śląska Gustaw Morcinek. W okresie międzywojennym Morcinek stał się jednym z najbardziej znaczących śląskich pisarzy tworzących po polsku. Gdy siedział w obozie koncentracyjnym, Niemcy proponowali mu podpisanie volkslisty w zamian za wolność. Odmówił.

Historia Górnego Śląska nigdy nie była łatwa, często zmuszała do opowiedzenia się po jakiejś stronie. A każda z tych stron miała swoich bohaterów. Panteon Górnośląski powinien dziś stać się płaszczyzną porozumienia, ale przede wszystkim powinien stać pretekstem do rozmowy, kto był i jest ważny dla naszego tu i teraz. Dlatego zapraszam do lektury rozmowy z księdzem dr hab. Henrykiem Olszarem w piątkowym wydaniu Dziennika Zachodniego. To on kieruje pracami zespołu, który przygotowuje pierwszych 149 biogramów osób godnych Panteonu Górnośląskiego. Ksiądz Olszar wyjaśnia, jakie kryteria obowiązywały przy doborze tych nazwisk.

Zachęcam też do rozmowy, bo to wyjątkowa okazja, by głośno powiedzieć, kto jest symbolem tej ziemi, kto jest ważny dla nas samych.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo