Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panteon Górnośląski w podziemiach katowickiej archikatedry. Nowa instytucja kultury, na setną rocznicę powstań śląskich, za 40 mln zł

Teresa Semik
Kogo Czytelnicy i Internauci Dziennika Zachodniego uznali za najwybitniejsze postaci Górnego Śląska?Zobaczcie >>>
Kogo Czytelnicy i Internauci Dziennika Zachodniego uznali za najwybitniejsze postaci Górnego Śląska?Zobaczcie >>>
Uczcimy wybitne postaci historii Górnego Śląska. Czyli kogo? List intencyjny w sprawie powołania do życia w Katowicach nowej instytucji kultury podpisali w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego: minister Piotr Gliński, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz inicjator - metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Kto powinien spocząć w Panteonie Górnośląskim i kto w nim spocznie?

- Nowa instytucja kultury będzie opowiadać o historii tej ziemi poprzez życiorysy jego mieszkańców: powstańców, społeczników, samorządowców, ofiar totalitaryzmów, artystów, naukowców, duchowieństwa - uzasadnia abp Skworc.

Projekt jest owiany tajemnicą, albo jeszcze wielką niewiadomą. Na pewno Panteon Górnośląski ma być stałą wystawą multimedialną w podziemiach archikatedry i, jak wyjaśnia jej proboszcz ks. Łukasz Gaweł, opowiadać o ostatnich stu latach. Miejsce to otworzy podwoje w roku 2022, kiedy przypada setna rocznica połączenia części Górnego Śląską z odrodzoną Polską.

Koszt projektu budzi zdumienie - 40 mln zł.

Podziemia katowickiej archikatedry są olbrzymie, niewykorzystane. Znajdują się w nich tylko krypty biskupów. Panteon Górnośląski mógłby zapełnić tę pustą przestrzeń, ale ona jest surowa, bez okien, mediów itp. Trzeba wszystko w niej zaaranżować, zapewnić bezpieczeństwo zwiedzającym itp. Stąd zapewne tak wysokie koszty tej nowej instytucji kultury, która podlegać będzie marszałkowi województwa śląskiego. Będzie to już dwudziesta instytucja kultury podległa marszałkowi śląskiemu.

- Jesteśmy winni wybitnym Ślązakom nie tylko wdzięczność za ich wkład w rozwój regionu i kraju, ale także winni jesteśmy im pamięć - przekonuje marszałek Jakub Chełstowski. - To ich życiorysy są najlepszą lekcją historii dla młodego pokolenia.

Aby ten przekaz był pouczający, musi być rzetelny. Tymczasem nie wiemy, kto będzie decydował o tym, że dana postać była ważna dla poplątanej historii regionu i zasługuje na panteon?

Jakiś czas temu Dziennik Zachodni zorganizował internetowy plebiscyt, w którym nasi Czytelnicy i Internauci wybierali najwybitniejsze postaci w historii Górnego Śląska. "Historię Śląska przez wieki tworzyły wybitne indywidualności. Ich dokonania są dziś przedmiotem sporu, tak samo jak niejednoznaczna jest ocena dziejów Śląska. Chcemy jednak wybrać tych wielkich Ślązaków, wokół których sporów jest najmniej. " - pisaliśmy wtedy. Można było głosować na bardzo się od siebie różniących kandydatów - polityków i książąt, księży i świętych, ludzi biznesu, nauki i sztuki, i wielu, wielu innych. Każdy z nich w jakiś niepowtarzalny sposób zapisał się w górnoślaskich dziejach. "Wybraliście Ślązaków, których nie dzielą nas a łączą"...

Kogo wybrali Czytelnicy i Internauci w naszych wyborach Śląskiego Panteonu? Poniżej w galerii zdjęć przypominamy pierwsze 25 miejsc.

Zobacz TOP 25 wybitnych postaci Górnego Śląska

Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że to z różnych względów niemożliwe, by każda z nich została upamiętniona w Panteonie Górnośląskim. Ale że Vox populi vox Dei, warto byśmy zdawali sobie sprawę z tego, kto z tych czy innych powodów zaskarbił sobie swoim życiem i dokonaniami tak znamienitą wdzięczność Górnoślązaków, że wciąż cieszy się szacunkiem oraz poważaniem wielu z nas. A związku z tym na godne upamiętnienie zasługuje.

- Widząc, jak jedna partia zawłaszcza rocznice powstań śląskich, jestem pełen obaw, czy ta wystawa połączy skłóconych dziś Ślązaków, także w sprawie swojej przeszłości - mówi dr Henryk Mercik z RAŚ. - Setna rocznica jest okazją, by tę społeczność scalić i nie należy tej szansy zmarnować.

Grzegorz Franki ze Związku Górnośląskiego jest pewny, że emocje będą duże, ale to dobrze, bo też wywołają dyskusję, kto jest ważny dla regionu. - Liczę tylko, że emocje powstrzymają politycy PiS i nie będą narzucać Śląskowi swojej polityki historycznej - dodaje Franki.

Zdaniem senator Marii Pańczyk wątpliwości będzie wiele, dlatego należy oprzeć się na wiedzy obiektywnych historyków oraz ludzi, którzy są autorytetami dla Ślązaków.

Jak informuje biuro marszałka śląskiego, wystawa ma uwzględniać cztery tematy związane z: kulturą, społeczeństwem, bohaterami oraz z ludźmi Kościoła. Każdy z tych tematów ma opowiadać o różnych grupach osób oraz ich wkładzie w historię i rozwój regionu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu

Bezczelny złodziej okradł sklep jubilerski w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo