Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panteon Górnośląski, w podziemiach katowickiej katedry, nie będzie aleją zasłużonych. Ma łączyć a nie dzielić – mówi abp Wiktor Skworc

Teresa Semik
Podczas zwołanej dziś konferencji prasowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przekonywał, że „Panteon Górnośląski” ma upamiętnić najwybitniejsze postaci ostatniego stulecia, które tu żyły, tutaj przybyły z różnych kultur, różnych narodowości, ale przecież pracowały dla dobra wspólnego naszej ziemi i wszyscy jesteśmy dziedzicami ich pracy, czasem ofiary śmierci.

Przed tygodniem w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego został podpisany list intencyjny dotyczący powołania nowej instytucji kultury w Katowicach pod nazwą „Panteon Górnośląski”, finansowanej i utrzymywanej potem przez ministra kultury oraz władze samorządowe województwa śląskiego i Katowic. Projekt ma kosztować 40 mln zł i uświetnić setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski w 2022 roku.

Abp Sworc przypomniał, że już w 2013 roku wystosował w sprawie tego panteonu list do ówczesnego marszałka śląskiego i do dziś nie otrzymał odpowiedzi. W podziemiach katowickiej katedry gotowe są puste przestrzenie, 2150 metrów kwadratowych.
– Miejsce to może służyć ścieżkom edukacyjnym, może służyć spotkaniom i dyskusji o Górnym Śląsku – dodał arcybiskup. – Oddajemy to miejsce w użyczenie.

Podziemia katedry ma wypełnić multimedialna wystawa pod nazwą „Światło ze Śląska”. Jej wizualizację przygotowała krakowska „Fabryka Dekoracji”. Wynika z niej, że będą miejsca do pokazania życia i pracy m.in. laureatów nagrody „Lux et Silesia”, ludzi nauki, kultury, literatury, muzyki, sportu. Padły już nazwiska: kompozytorów Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, himalaisty Jerzego Kukuczki.

Kogo Czytelnicy i Internauci Dziennika Zachodniego uznali za najwybitniejsze postaci Górnego Śląska?Zobaczcie >>>

Panteon Górnośląski w podziemiach katowickiej archikatedry. ...

– Dobór postaci w jakimś sensie się dokonał i będzie dokonywał we współpracy z Uniwersytetem Śląskim – wyjaśnił abp Skworc. – Chcemy, żeby wszystkie życiorysy, które tam się znajdą, były profesjonalnie przygotowane. Liczymy też na środki masowego przekazu, że nam pomogą w skompletowaniu tej grupy osób, które mają być eksponowane. Chcemy, żeby mieszkańcy regionu wskazali, kogo by tam widzieli.
Minister nauki przyznał grant na te opracowania naukowców z Wydziałów: Nauk Społecznych i Teologicznego UŚ. Kierownikiem grantu jest ks. prof. Henryk Olszar.

Wędrówka po panteonie zakończy się wjazdem windą na dach katedry, gdzie będzie punkt widokowy, z którego, przy dobrej pogodzie, można zobaczyć nawet Tatry.

Panteon Górnośląski powinien być niczym Rock and Roll Hall of Fame

– Cieszę się, że ten projekt, zapoczątkowany przez arcybiskupa, trafił na podatny grunt; strona rządowa i samorządowa zdecydowała się go realizować – mówił Jakub Chełstowski marszałek województwa śląskiego. – To będzie miejsce ważne na mapie regionu.

Marszałek Chełstowski zwrócił uwagę, że technicznie to „trudny projekt”. Koszt jest bardzo duży – 40 mln zł, może się zmniejszyć lub zwiększyć, bo wycena jest jest z 2018 roku.
Jak przekonuje prezydent Katowic Maciej Krupa, projekt zweryfikuje rynek. – Powstanie kolejna instytucja kultury, miejsce, w którym będziemy mogli poznać na nowo, albo odświeżyć wiedzę o wielkich Ślązakach, którzy dbali o dobro Górnego Śląska, dbali również o polskość tego Śląska. Często byli różnych religii, ale w tym miejscu podejdziemy do tego w sposób ekumeniczny – mówił prezydent Krupa.

Polacy są przeciwko zmianie czasu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo