Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papieskie pielgrzymki i nie tylko: dyskusja wokół nowej książki "Kościół w okowach"

materiały IPN
"Papieskie pielgrzymki i nie tylko" to dyskusja panelowa wokół książki "Polityka władz PRL wobec kościoła katolickiego w województwie krakowskim w latach 1980–1989". Odbędzie się w Katowicach 17 marca 2016.

"Papieskie pielgrzymki i nie tylko". Dyskusja panelowa wokół książki: "Polityka władz PRL wobec kościoła katolickiego w województwie krakowskim w latach 1980–1989" z udziałem autora dr. Rafała Łatki, ks. prof. dr. hab. Jerzego Myszora (UŚ), dr. hab. Adama Dziuroka (IPN Katowice/UKSW) i dr Anny Badury (IPN Katowice) odbędzie się 17 marca 2016 r. na Przystanku Historia w Katowicach.

Prof. Antoni Dudek:
Książka Rafała Łatki to wnikliwe studium polityki władz komunistycznych wobec Kościoła katolickiego w ostatniej dekadzie istnienia PRL. Przez pryzmat wydarzeń zachodzących w Krakowie udało się w niej przedstawić zjawiska mające charakter ogólnopolski, a w szczególności zarysować rolę trzech najważniejszych ośrodków kształtujących politykę władz: administracji państwowej, Służby Bezpieczeństwa oraz aparatu PZPR.

Prof. Jan Żaryn:
Praca dr Rafała Łatki ma charakter pionierski. Jest to bowiem pierwsze, tak wnikliwe i całościowe, opracowanie dziejów relacji miedzy władzą, a Kościołem rzymskokatolickim w ostatniej dekadzie komunizmu w województwie krakowskim. Metropolia krakowska stanowiła bardzo ważny punkt na mapie diecezji Kościoła; z jednej strony to stąd, z "dalekiego Kraju", przybył do Wiecznego Miasta papież Jan Paweł II. Z drugiej strony, Kraków, w tym jego duchowieństwo i laikat katolicki, stał się dla władz państwowych trudnym przeciwnikiem, sprawdzającym marksistów z ich skuteczności w prowadzeniu polityki wyznaniowej. Lata 80-te to bowiem czas nadzwyczajny w dziejach PRL, lata "Solidarności" i przebudzenia narodowego, stanu wojennego brutalnie pacyfikującego marzenia Polaków, zbrodni na ks. Jerzym, w końcu to lata dekadencji systemu, co najmniej od 1987 r. To wtedy władze zaczęły szukać w Kościele powszechnym i polskim partnera i sojusznika mającego wspierać proces wychodzenia komunistów z komunizmu. Czy Kościół spełnił te oczekiwania władz, to zupełnie inna kwestia.

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!